Reklama

Hamas

Piątek, 13 października 2023 (14:32)AktualizacjaWtorek, 17 października 2023 (14:26)

Hamas, czyli Islamski Ruch Oporu, to palestyńska organizacja, będąca jedną z dwóch głównych partii politycznych na terytoriach palestyńskich. Od 2007 roku sprawuje kontrolę nad Strefą Gazy. Przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską Hamas uważany jest za organizację terrorystyczną.

Ismail Haniyeh, lider Hamasu
Ismail Haniyeh, lider Hamasu/CEM TEKKESINOGLUANADOLU AGENCY/AFP

Hamas

  • Rok założenia:10.12.1987
  • Siedziba:Strefa Gazy

Hamas - powstanie

Hamas to skrót od arabskiego Harakat al-Muqawama al-Islamiya, oznaczającego Islamski Ruch Oporu. Organizacja została założona w 1987 roku przez palestyńskiego szejka Ahmeda Jassina, w czasie, gdy w Strefie Gazy doszło do wybuchu antyizraelskiego powstania przeciwko izraelskiej okupacji Zachodniego Brzegu, Gazy i Wschodniej Jerozolimy.

Do Hamasu dołączyły najbardziej religijne frakcje Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP), a także środowiska związane z islamistyczną organizacją Bractwo Muzułmańskie obecną w Palestynie od zakończenia drugiej wojny światowej.

Hamas - ideologia i rządy

W 1988 roku Hamas opublikował kartę wzywającą do zniszczenia Izraela i stworzenia islamskiego państwa w Palestynie. W przeciwieństwie do OWP Hamas nie uznaje prawa Izraela do istnienia, a także odrzuca wszelkie porozumienia z tym państwem.

Zbrojne skrzydło Hamasu, czyli Brygady Izz el-Deen al-Kassam są odpowiedzialne za liczne zamachy samobójcze oraz inne ataki na izraelskich cywilów i żołnierzy. Pierwszy z nich miał miejsce w kwietniu 1993 roku, kilka miesięcy przed podpisaniem porozumień z Oslo przez ówczesnego przywódcę OWP Jasera Arafata i izraelskiego premiera Icchaka Rabina. Ten historyczny pakt ustanowił ograniczony samorząd dla części Zachodniego Brzegu i Gazy pod nowo utworzonym tworem zwanym Autonomią Palestyńską (AP). Hamas potępił Porozumienia z Oslo i kontynuował ataki na Izrael. W 1997 roku Departament Stanu USA uznał Hamas za grupę terrorystyczną.

Hamas wygrał wybory parlamentarne w Gazie w 2006 r., pokonując Fatah, główną partię palestyńską, która nadal kontroluje Zachodni Brzeg. Od 2007 roku Hamas kontroluje Strefę Gazy. Od tego czasu miały miejsce liczne eskalacje konfliktu z Izraelem, obejmujące ataki rakietowe z Gazy na Izrael oraz izraelskie naloty mające na celu bombardowanie Gazy.

Hamas - przywódcy

Ogólna polityka Hamasu ustalana jest przez Biuro Polityczne działające na emigracji. Sprawami oddolnymi w Gazie i na Zachodnim Brzegu zajmują się lokalne komitety.

Obecnie funkcję szefa politycznego pełni Ismail Haniyeh, który od 2020 roku działa z Kataru. Z kolei codzienne sprawy w Gazie nadzoruje Jahja Sinwar, który wcześniej kierował militarnym skrzydłem Hamasu. Odsiedział on dwadzieścia dwa lata w izraelskim więzieniu za zorganizowanie porwania i zabicia dwóch izraelskich żołnierzy. 

Od czerwca 2021 r. faktycznym premierem Gazy jest Issam al-Da'alis.

Militarnym skrzydłem Hamasu, czyli Brygadami Izz ad-Din al-Kassam dowodzą Marwan Issa i Mohammed Deif.
Temat Hamas znajdziesz również w serwisie: geekweek

Hamas - Wiadomości

Niedziela, 9 czerwca 2024 (18:06)
Stany Zjednoczone pomogły Izraelowi w w przeprowadzeniu największej operacji uwolnienia zakładników od czasu wybuchu konfliktu w Strefie Gazy. Specjaliści przekazali siłom zbrojnym kluczowe dane...
Sobota, 1 czerwca 2024 (22:08)
Minister bezpieczeństwa narodowego Izraela Itamar Ben Gewir zagroził obaleniem rządu, jeśli premier Benjamin Netanjahu zawrze porozumienie w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy. "Takie...
Wtorek, 21 maja 2024 (10:49)
Izraelski rząd porzucił dalsze plany dotyczące dużej ofensywy w Rafah w Strefie Gazy. Plany "wywarcia presji na Hamas" zostały wstrzymane pod naciskiem USA. - Nie jest już aktualna koncepcja, która...

Hamas - Wideo