Językiem urzędowym w Gruzji jest język gruziński. Waluta oficjalna w Gruzji to lari gruzińskie (GEL).
Gruzja ma bogatą historię i kulturę sięgającą starożytności. Kraj jest znany z malowniczych krajobrazów i tradycyjnej kuchni. Stolicą państwa jest Tbilisi. Gruzini znani są na całym świecie ze swojej gościnności, dlatego turyści coraz chętniej odwiedzają ten kraj i jego największe miasta, którymi są m.in. Tbilisi, Kutaisi, Batumi i Gori.
Gruzja - położenie i klimat
Gruzja leży na
Kaukazie Południowym i graniczy z Rosją, Armenią, Turcją i Azerbejdżanem. Kraj jest wyżynno-górzysty i ma dostęp do
Morza Czarnego.
Klimat w Gruzji jest zróżnicowany. Można bowiem wydzielić wilgotną część kraju, znajdującą się nad Morzem Czarnym (Gruzja Zachodnia) i suchą (Gruzja Wschodnia).
Gruzja - ustrój polityczny
Gruzja jest krajem demokratycznym i ma klasyczny podział władzy. Prezydent pełni funkcję reprezentacyjną.
Silna jest pozycja premiera, a władzę wykonawczą dzierży rząd wybierany przez parlament
Władzę ustawodawczą sprawuje parlament.Prawo oparte jest na konstytucji z 1995 roku.
Państwo podzielone jest na dziewięć regionów i ma dwie autonomiczne republiki - Adżarię i separatystyczną Abchazję, a także miasto wydzielone - Tbilisi. Administracyjnie wydzielono 67 prowincji i 11 miast.
Gruzja - gospodarka krajowa
Gruzja - ze względu na swoje położenie - jest ważnym punktem transportowym, który łączy Turcję i Europę z regionem Morza Kaspijskiego oraz Kaukazem Południowym.
Gospodarka gruzińska oparta jest na
usługach.
W kraju wydobywa się m.in. rudy miedzi, złoża metali nieszlachetnych oraz złoto. Duże znaczenie dla gospodarki mają lasy i zasoby węgla.
W Gruzji produkuje się także duże ilości wina. Produkcja wina jest bardzo ważnym sektorem,, a kultura winiarska ważnym elementem tradycji. Produkcja tradycyjnego wina w glinianych amforach wpisana jest na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Coraz silniej rozwija się w Gruzji turystyka. Wszystko dzięki malowniczym krajobrazom, zabytkom historycznym oraz gościnności mieszkańców.
Gruzja - historia
Teren dzisiejszej Gruzji należał w przeszłości m.in. do
Imperium Perskiego i Imperium Rzymskiego. Aktualnie prawie połowa dawnego terytorium gruzińskiego należy do
Iranu, Turcji i Rosji.
W średniowieczu Gruzja była znaczącym państwem o rozwiniętej kulturze i sztuce.
W XVIII wieku kraj stał się częścią Rosji, a później został wcielony do Związku Radzieckiego. Państwo odzyskało niepodległość w 1991 roku.
Gruzja - protesty mieszkańców na ulicach Tbilisi
Stolica Tbilisi stała się w kwietniu 2024 r. areną masowych protestów antyrządowych skierowanych przeciwko ustawie o agentach zagranicznych, która powstała na podwalinach rosyjskiego prawa. Istnieje obawa, że ustawa zostanie wykorzystana do walki z opozycjonistami i obywatelami, którzy w ramach protestów wyszli na ulice. W spór zaczął aktywnie angażować się sam Kreml.