Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Premier Danii rozmawiała z Trumpem. Będzie kompromis w sprawie Grenlandii?
Decyzja o niepodległości należy do Grenlandczyków - przekazała w rozmowie z Donaldem Trumpem duńska premier. Mette Frederiksen przypomniała stanowisko przewodniczącego grenlandzkiego parlamentu. Ten mówił, że jego ojczyzna "nie jest na sprzedaż". Trump argumentował ewentualne przejęcie kontroli nad wyspą chęcią zwiększenia bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.
Donald Trump jeszcze przed oficjalnym przejęciem władzy w USA podgrzał emocje. W ostatnich wypowiedziach wyraził chęć włączenia Kanady do Stanów Zjednoczonych oraz zakupu Grenlandii.
Ta ostatnia kwestia jest szeroko komentowana w Danii, która sprawuje nadzór nad wyspą. W 1979 roku duński parlament przyznał Grenlandii autonomię, którą poszerzył w 2008 roku.
Grenlandia. Premier Danii rozmawiała z Trumpem. Jasna deklaracja
W środę doszło do rozmowy na linii Waszyngton-Kopenhaga. "Decyzja o niepodległości należy do samej Grenlandii" - takie słowa miał usłyszeć od duńskiej premier Donald Trump.
Mette Frederiksen wskazywała na słowa przewodniczącego grenlandzkiego parlamentu. Mute Egede zaznaczył, że jego kraj "nie jest na sprzedaż". Wcześniej zaś podkreślał konieczność uwolnienia się państwa z "kajdan kolonializmu".
Trump argumentował, że Grenlandia jest potrzebna Stanom Zjednoczonym, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju. Prezydent elekt USA nie wykluczył interwencji militarnej albo gospodarczej (np. nałożenie ceł przeciwko Danii - red.), żeby osiągnąć ten cel.
"Grenlandia to wspaniałe miejsce i tamtejsi ludzie odniosą ogromne korzyści, jeśli, i kiedy stanie się częścią naszego państwa. Będziemy ją pielęgnować i chronić przed złym światem zewnętrznym. Sprawmy, aby Grenlandia znów była wielka" - pisał w sieci republikanin.
Grenlandia. Mieszkańcy chcą do USA. Jest sondaż
W Interii pisaliśmy o sondażu przeprowadzonym wśród mieszkańców Grenlandii. Wynika z niego, że większość społeczności jest za połączeniem ze Stanami Zjednoczonymi.
Ponad 57 proc. mieszkańców Grenlandii opowiedziało się za przyłączeniem wyspy do mocarstwa ze stolicą w Waszyngtonie - wynika z badania amerykańskiej pracowni Patriot Polling. Zdania przeciwnego jest 37 proc. ankietowanych.
Badanie zostało przeprowadzone 7 stycznia podczas wizyty na Grenlandii Donalda Trumpa Jr. - syna prezydenta elekta. Wykonano je na grupie 416 osób.
Źródło: Reuters
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!