Reklama

Centralny Port Komunikacyjny

Piątek, 26 kwietnia 2024 (12:16)AktualizacjaPiątek, 26 kwietnia 2024 (16:56)

Centralny Port Komunikacyjny (CPK ) - planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który w zamierzeniach ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy na terenie kraju. Projekt CPK zakłada wybudowanie Portu Lotniczego, dworca autobusowego i inwestycji kolejowych: węzła w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączeń na terenie kraju, umożliwiających przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Poza tym dzięki umowom podpisanym m.in z kolejami czeskimi i ukraińskimi, podróżowanie pociągiem w obrębie najważniejszych miast Europy Środkowo-Wschodniej miałoby być być znacznie szybsze.

Projekt CPK
Projekt CPK/Tomasz Jastrzebowski//Reporter

Centralny Port Komunikacyjny

CPK - gdzie powstanie CPK? Dokładna lokalizacja

CPK ma powstać 37 kilometrów na zachód od Warszawy. Całe przedsięwzięcie będzie obejmować obszar należący do 9 gmin:
 • Baranów,
 • Grodzisk Mazowiecki,
 • Jaktorów,
 • Nowa Sucha,
 • Teresin,
 • Błonie,
 • Radziejowice,
 • Wiskitki,
 • Żyrardów.
Część, w której znajdzie się lotnisko, będzie obejmować obszar o powierzchni około 3000 hektarów. Prezes CPK deklarował, że ostateczne decyzje o lokalizacji zostały podjęte tak, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w życie mieszkańców. Mimo to decyzja spotkała się z licznymi protestami.

CPK - jak będzie wyglądała inwestycja?

Najważniejszym punktem CPK ma być tak zwane atrium, czyli miejsce, gdzie pasażerowie lotniska i dworców będą mogli się przesiadać. Projekt koncepcyjny inwestycji przewiduje:
 • budowę międzynarodowego lotniska w rejonie wsi Stanisławów w gminie Baranów, na zachód od Warszawy;
 • budowę węzła kolejowego, który ma wykraczać poza funkcję stacji kolei lotniskowej;
 • budowę nawet ponad 900 km linii kolejowych w Polsce;
 • budowę od 65 do blisko 250 km dróg na terenie kraju, w zależności od wybranego wariantu;
 • umożliwienie dynamicznego rozwoju PLL LOT jako głównego przewoźnika w Europie Środkowej;
 • reorganizację ruchu lotniczego w aglomeracji warszawskiej na czas budowy CPK oraz po jego otwarciu;
 • eliminację wykluczenia transportowego miast i mieszkańców, poprzez zapewnienie szybkiego dojazdu do CPK, a tym samym również do Warszawy;
 • integrację aglomeracji warszawskiej i łódzkiej;
 • rozwój "Airport City" z hotelami, terenami wystawowymi, kongresowymi, siedzibami firm.
Zarówno punkt przesiadkowy, jak cała inwestycja mają być ultranowoczesne i przyjazne dla pasażerów. Planowane są m.in. ruchome chodniki, którymi będzie można się przemieszczać w obydwu kierunkach. Mają one skrócić czas potrzebny na przesiadanie się z jednego środka transportu do drugiego.

W CPK mają znaleźć się też takie udogodnienia jak kioski z funkcją biometryczną, stanowiska do samodzielnej odprawy bagażowej czy skanery CT, które generują trójwymiarowy obraz bagażu.

CPK - na jakim etapie jest budowa CPK?

Koncepcja budowy CPK została przyjęta przez rząd Beaty Szydło 7 listopada 2017 roku. Od tamtego czasu projekt przeszedł etapy planistyczny i projektowy. W 2023 roku rząd Mateusza Morawieckiego podjął decyzje o rozpoczęciu etapy realizacyjnego - w czerwcu 2023 r. dla lotniska i węzła kolejowego została wydana decyzja środowiskowa, czyli dokument umożliwiający ubieganie się o pozwolenie na budowę.

Obecnie budowa lotniska w zakładanym wcześniej kształcie jest niepewna z uwagi na zmianę rządu. 18 października 2023 roku przedstawiciele gmin, na terenie których ma powstać CPK, skierowali oficjalny apel do Ministerstwa Infrastruktury o wstrzymanie wszelkich prac nad budową lotniska i Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W grudniu 2023 roku premier Donald Tusk zapowiedział, że decyzja o przyszłości CPK zapadnie w oparciu o opinie bezstronnych ekspertów. Pojawiła się też informacja, że inwestycja zostanie poddana dwóm audytom, które zadecydują o jej losach. Jeden z tych audytów został zakończony, drugi w kwietnia 2024 roku - jeszcze się nie rozpoczął.

Wiadomo, że powstanie szybkie połączenie kolejowe między Warszawą, Wrocławiem, Poznaniem i Łodzią (tzw. linia Y). W styczniu 2024 roku wydano pozwolenie na budowę dla tunelu Kolei Dużych Prędkości pod centrum Łodzi.

W kwietniu 2024 roku rząd ogłosił rezygnację z dotychczasowego planu budowy 10 kolejowych "szprych" prowadzących do CPK oraz  Warszawy z różnych części Polski. Sieć kolejowa ma zostać zaprojektowana od nowa, już bez wymogu zbiegania się wszystkich linii w CPK.

Na razie pewna jest jedynie budowa kolejowego "igreka" między Warszawą, Wrocławiem, Poznaniem i Łodzią. Kolejne planowane trasy nie zostały jeszcze ogłoszone.
Temat Centralny Port Komunikacyjny znajdziesz również w serwisie: geekweek, Biznes

Centralny Port Komunikacyjny - Wiadomości

Czwartek, 9 maja 2024 (12:50)
Ponad 60 proc. zapytanych popiera budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "Wydarzeń" Polsatu. Opcje przeciwną wybrało ok. 21 proc. ankietowanych. Do...
Środa, 8 maja 2024 (10:38)
Dobra zabawa? Minister pod wpływem czy mikrofon przez PiS zepsuty? Wybieramy: sędzia u Łukaszenki był z PiS czy z Platformy? Jest wesoło? Polskaaa, jak się bawicie? Bawcie się dobrze, może nie...
Poniedziałek, 6 maja 2024 (09:14)
Temat Centralnego Portu Komunikacyjnego co jakiś czas wraca w masowej wyobraźni jako twarda waluta polskiej polaryzacji. I okazja do wyrażania kwiecistych deklaracji za lub przeciw przez różnych...
Piątek, 3 maja 2024 (13:22)
- Nie słuchajcie tych, którzy wyśmiewają inwestycje - oświadczył Andrzej Duda, nawiązując do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Prezydent podkreślał, że Polskę stać na ten projekt, a Polacy czekają...

Centralny Port Komunikacyjny - Wideo

Czwartek, 16 maja 2024 (09:00)
- Ja nie opowiadam, ja robię. Wiele inwestycji związanych z CPK jest na bieżąco realizowanych i jeżeli ktoś opowiada, że my mrozimy, hamujemy, to jest to nieprawda - powiedział Dariusz Klimczak w...