Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Wybory 2023. Głosowanie za granicą. Jakie warunki trzeba spełnić?
Podczas nadchodzących wyborów parlamentarnych Polacy wybiorą nowych członków Sejmu i Senatu. Do głosowania można przystąpić zarówno będąc w Polsce, jak i poza jej granicami. Jak zagłosować w poszczególnych krajach? Jakie warunki trzeba spełnić, aby głosować za granicą? Wyjaśniamy.
Wybory 2023 będą znacznie różnić się od tych przeprowadzonych w 2019 roku. Polacy przebywający za granicą, w tym w Niemczech czy we Francji, nie zagłosują korespondencyjnie. Co więcej - komisje poza granicami będą miały dokładnie 24 godziny na przeliczenie i przesłanie głosów do Warszawy. W przypadku spóźnienia w danej komisji, wybory zostaną uznane za niebyłe.
Wybory 2023 odbędą się w siedzibie obwodowej komisji wyborczej. Lista obwodów poza granicami Polski zostanie ogłoszona do 25 września 2023 roku. Następnie adresy siedzib obwodowych komisji wyborczych w poszczególnych okręgach konsularnych zostaną obwieszczone przez konsulów.
Po tej informacji możliwe będzie sporządzenie spisów wyborców w poszczególnych obwodach głosowania. W związku z tym osoby przebywające za granicą będą mogły zgłaszać się do ujęcia w takim spisie.
Wybory 2023. Jak wpisywać się na listy wyborcze za granicą?
Przebywając poza granicami Polski, głosowanie podczas wyborów 2023 odbędzie się na podstawie wniosku o ujęciu w spisie wyborców. Należy złożyć go na pięć dni przed wyborami, czyli najpóźniej do 10 października 2023 roku.
Wniosek o wpisanie na listę wyborczą za granicą można złożyć na dwa sposoby:
- na piśmie z własnoręcznym podpisem w urzędzie konsularnym lub listownie;
- na adres poczty elektronicznej konsula jako skan pisma z własnoręcznym podpisem w formacie pdf. lub jpg.
Wniosek o wpisanie na listę wyborczą musi zawierać informacje, tj. imiona i nazwisko, numer PESEL, numer ważnego dowodu osobistego, zagraniczny adres, numer telefonu lub adres e-mail. Na głosowanie musimy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz zaświadczenie o możliwości głosowania.
Głosowanie za granicą - USA, Wielka Brytania i Kanada
W krajach poza granicami Unii Europejskiej, np. USA, Wielkiej Brytanii czy Kanadzie, nie będzie można zagłosować, podając jedynie numer dowodu osobistego. W tych krajach musimy podać numer paszportu.
Wpisywanie się na listę wyborczą w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie wygląda tak samo, jak w krajach Unii Europejskiej. Na głosowanie należy zabrać ze sobą paszport oraz zaświadczenie o prawie do głosowania w wyborach 2023.
CZYTAJ TAKŻE:
Więcej na ten temat
Zobacz także
- Polecane
- Dziś w Interii
- Rekomendacje