Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Zatrzymanie Kamińskiego i Wąsika. Światowe media patrzą na Polskę

Zatrzymanie Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego odbiło się szerokim echem w światowych mediach. "Bezprecedensowy teatr polityczny", "uwydatnienie zawirowania politycznego", "zbiegli parlamentarzyści wprowadzają Polskę w polityczny chaos" - tak sytuację opisują m.in. BBC i Bloomberg. Do zatrzymania polityków PiS doszło we wtorek wieczorem w Pałacu Prezydenckim.

Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński zatrzymani. Światowe media reagują
Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński zatrzymani. Światowe media reagują/Jacek Dominski/Twitter/Reporter

We wtorek po godz. 19 byli szefowie CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali zatrzymani przez policję. Politycy PiS od wtorkowego poranka przebywali na terenie Pałacu Prezydenckiego. "Informujemy, że zgodnie z nakazem sądu, osoby, których dotyczyły dyspozycje, zostały zatrzymane" - podała warszawska policja na serwisie X. 

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik byli w Pałacu Prezydenckim, do którego zaprosił ich Andrzej Duda na uroczystość powołania swoich nowych doradców. Zostali nimi Błażej Poboży i Stanisław Żaryn, którzy wcześniej współpracowali ze skazanymi politykami PiS.

Wąsik i Kamiński zatrzymani. Światowe media reagują

Sprawa zatrzymania polityków obecnej opozycji wywołała nie tylko falę komentarzy ze strony polskich posłów, ale i przyciągnęła uwagę zagranicznych mediów. Portal stacji BBC relacjonował, iż "polska policja aresztowała byłego ministra spraw wewnętrznych i wiceministra spraw wewnętrznych w Pałacu Prezydenckim w Warszawie". Jak podkreślono, miało to miejsce w dniu "bezprecedensowego teatru politycznego".

W dalszej części artykułu czytamy, że "aresztowania uwydatniają zawirowania polityczne pomiędzy PiS a nową koalicją prounijną". Portal przybliża kwestię związaną z Wąsikiem i Kamińskim, opisując, że kilka lat temu prezydent ułaskawił polityków, a w ostatnim czasie wygaszono im mandaty poselskie.

Na wtorkowe wydarzenia zwraca także uwagę "The Guardian", powołując się na depeszę z Associated Press. "Polska policja aresztuje zbiegłych posłów w obliczu wzrostu napięcia między nowym a starym rządem" - głosi tytuł publikacji. Portal opisuje sprawę w podobnym tonie do BBC. Jak czytamy, to najnowsza odsłona eskalacji sporu pomiędzy nowym rządem, kierowanym przez premiera Donalda Tuska, a konserwatywną partią Prawo i Sprawiedliwość". Ponadto "The Guardian" wspomina także o przełożeniu przez Szymona Hołownię posiedzenia Sejmu na przyszły tydzień.

"Zbiegli parlamentarzyści wprowadzają Polskę w polityczny chaos" - tak z kolei sytuację opisuje Bloomberg. Autorzy podkreślają także, iż wtorkowe zdarzenie oraz cała sytuacja związana z Maciejem Wąsikiem i Mariuszem Kamińskim to przejaw rosnącego napięcia w relacjach między Andrzejem Dudą a koalicją rządzącą.

Nad sprawą polityków PiS pochyla się także "Politico", które w tytule publikacji wskazuje, że aresztowanie miało związek z "zaostrzającą się walką o praworządność". Niewiele dalej czytamy, że "nowy rząd Donalda Tuska stoi w obliczu ogromnej walki o przerwanie ośmiu lat rządów nacjonalistycznej partii PiS, chronionej przez prezydenta Dudę". 

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik skazani. Kulisy

Politycy PiS oskarżeni są o podżeganie do korupcji i fałszowanie dokumentów. Sprawa ma swój początek w 2015 roku, kiedy to w marcu Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na trzy lata więzienia m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 roku.

Politycy zapowiedzieli, że odwołają się od wyroku, ale jeszcze przed rozpoznaniem apelacji prezydent Andrzej Duda skorzystał z prawa łaski. Teraz, po zapadnięciu prawomocnego wyroku, prezydent nie zamierza po raz drugi skorzystać z prawa łaski, ponieważ utrzymuje iż ułaskawienie z 2015 roku pozostaje w mocy.

Oddzielną kwestią jest sprawa mandatów polityków PiS. Po uprawomocnieniu się wyroku marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia o ich wygaśnięciu. Kamiński i Wąsik odwołali się od tej decyzji do Sądu Najwyższego. Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uchyliła postanowienie marszałka o wygaszeniu mandatu Macieja Wąsika. Problem jednak w tym, że status Izby Kontroli Nadzwyczajnej jest podważany, również przez europejskie instytucje.

Sprawą mandatu Mariusza Kamińskiego w środę ma zająć się izba Pracy Sądu Najwyższego, do prezesa której wniosek w ubiegłym tygodniu skierował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Karnowski o zatrzymaniu Wąsika i Kamińskiego: Przewiduję, że prezydent ułaskawi ich ponownie /Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także