Reklama

Mariusz Kamiński

Czwartek, 24 listopada 2022 (15:25)AktualizacjaPoniedziałek, 29 stycznia 2024 (11:50)

Mariusz Kamiński to polski polityk. W 2019 roku został wybrany na ministra spraw wewnętrznych i administracji. W czasach PRL działał w opozycji antykomunistycznej. Poseł na Sejm III, IV, V, VII, VIII, IX i X kadencji w latach 1997-2006, a następnie od 2011 roku. Mandat X kadencji wygasł po opublikowaniu 10 stycznia 2024 w Monitorze Polskim postanowienia marszałka Sejmu o jego wygaszeniu w związku z uprawomocnieniem się wyroku za tzw. aferę gruntową mimo wcześniejszego ułaskawienia w tej sprawie. W styczniu 2024 r. został powtórnie ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński/Andrzej Hulimka/Forum/Agencja FORUM

Mariusz Kamiński

  • Data urodzenia:25.09.1965
  • Miejsce urodzenia:Sochaczew
  • Kraj urodzenia:Polska

Mariusz Kamiński - wykształcenie

Mariusz Kamiński ukończył w 1990 roku studia w Instytucie Historii Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. 

Po zakończonych studiach pracował w Departamencie Zagrożeń Wewnętrznych Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Później przyjęto go do pracy w administracji zarządu NSZZ "Solidarność" na Mazowszu, w Głównym Urzędzie Ceł oraz w TVP.

Mariusz Kamiński - kariera polityczna

W czasie studiów Mariusz Kamiński działał w niejawnym Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Brał także udział w pracach jednego z podzespołów Okrągłego Stołu.

Pierwszy raz został wybrany na posła w wyborach parlamentarnych w 1997 roku. W kolejnych kadencjach również otrzymywał reelekcję z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Był wiceprezesem Przymierza Prawicy, które zjednoczyło się z PiS. Za czasów rządów Kazimierza Marcinkiewicza był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

W lipcu 2006 roku zrezygnował z funkcji posła. Dzień po odejściu z parlamentu otrzymał nominację na pełnomocnika ds. organizacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zrezygnował wtedy również z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości. 3 sierpnia 2006 został szefem CBA.

W 2011 roku Mariusz Kamiński wrócił do PiS i uzyskał ponownie mandat poselski. W listopadzie 2011 roku został wiceprezesem partii Prawo i Sprawiedliwość

Poselską reelekcję uzyskał również w wyborach w 2015 roku. Został wtedy ministrem bez teki, otrzymał także uprawnienia do koordynowania działań służb specjalnych. W nowo powstałym rządzie Mateusza Morawieckiego (2017) został ministrem-członkiem Rady Ministrów pełniąc nadal funkcję koordynatora służb specjalnychDwa lata później premier przekazał mu obowiązki ministra spraw wewnętrznych i administracji. 

Mariusz Kamiński został szefem MSW również na kolejną kadencję po wyborach w 2019 roku.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. Mariusz Kamiński uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji. 27 listopada 2023 r. przestał pełnić funkcję ministra.

Mariusz Kamiński - wyrok za aferę gruntową

20 grudnia 2023 r. zapadł prawomocny wyrok dwóch lat więzienia dla Mariusza Kamińskiego oraz pięcioletniego zakazu zajmowania stanowisk publicznych w tzw. "aferze gruntowej". 

Sprawa byłych szefów CBA ma już niemal dziesięcioletnią historię. W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika na 3 lata więzienia m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych byłych członków kierownictwa CBA. Kamiński oceniał wtedy, że wyrok "godzi w elementarne poczucie sprawiedliwości, jest kuriozalny, rażąco niesprawiedliwy i niezrozumiały".

Sprawa wróciła na wokandę po ponad ośmiu latach w związku z tym, że na początku czerwca 2023 r. Sąd Najwyższy w Izbie Karnej uchylił umorzenie sprawy byłych szefów CBA z marca 2016 r. przez Sąd Okręgowy w Warszawie w związku z zastosowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę prawem łaski wobec nieprawomocnie skazanych byłych szefów CBA i przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania.

W związku z wyrokiem marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał w czwartek 21 grudnia 2023 r. postanowienie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu poselskiego z Mariusza Kamińskiego 20 grudnia 2023 r. Jego obrońca złożył 29 grudnia 2023 r. w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odwołanie od decyzji marszałka Sejmu o wygaszeniu mandatu poselskiego. Zgodnie z przepisami Izba ma siedem dni na rozpoznanie odwołania. Dyrektor generalny, kierujący Gabinetem Marszałka Sejmu Stanisław Zakroczymski, poinformował 29 grudnia, że odwołanie w tej sprawie wpłynęło także do Kancelarii Sejmu.

8 stycznia Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia poinformował o przygotowaniu dokumentacji wykonawczej, w tym nakazów doprowadzenia skazanych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do jednostek penitencjarnych.

Mariusz Kamiński został zatrzymany 9 stycznia 2024 r., gdy policja weszła do pałacu prezydenckiego, w którym przebywał wraz z Maciejem Wąsikiem.. Następnie przewieziono go do komendy przy ul. Grenadierów. Policja poinformowała, że po przeprowadzeniu czynności został na podstawie "dokumentów wykonawczych" przewieziony do "jednostki penitencjarnej". Chodzi o areszt śledczy Warszawa-Grochów.

W środę 10 stycznia 2024 r. w Monitorze Polskim opublikowano postanowienie marszałka Sejmu RP Szymona Hołowni z dnia 21 grudnia 2023 r. w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Mariusza Kamińskiego. 11 stycznia 2024 r. nazwisko Mariusza Kamińskiego zostało usunięte na stronie Sejmu z listy aktualnych posłów.

"Prezydent Andrzej Duda zastosował prawo łaski wobec Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika przez darowanie kar pozbawienia wolności i środków karnych oraz zarządzenie zatarcia skazań" - poinformowała 23 stycznia 2024 r. prezydencka minister Małgorzata Paprocka.

Mariusz Kamiński - odznaczenia i wyróżnienia

Mariusz Kamiński był laureatem nagrody "Człowiek Roku 2007" "Gazety Polskiej".

Mariusz Kamiński został w 2010 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2022 r. uhonorowano go Krzyżem Niepodległości I Klasy z Gwiazdą nadawanym przez NSZZ Policjantów.

Mariusz Kamiński - życie prywatne

Mariusz Kamiński urodził się 25 września 1965 roku w Sochaczewie. 

W 1981 roku został skazany na rok pobytu w zakładzie poprawczym za zniszczenie Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Dwa lata później był aresztowany za opór podczas demonstracji

Był żonaty z Anną Kasprzyszak, która została doradczynią Andrzeja Dudy. 

Mają syna Kacpra, który pracuje w Banku Światowym z rekomendacji NBP.
Temat Mariusz Kamiński znajdziesz również w serwisie: Biznes

Mariusz Kamiński - Wiadomości

Wtorek, 9 kwietnia 2024 (15:48)
Szef MSWiA powołał nowych zastępców komendanta Służby Ochrony Państwa. Stanowiska te obejmą płk SOP Maciej Lewiński oraz ppłk SOP Tomasz Jackowicz. W siedzibie SOP odbyła się uroczysta nominacja.
Niedziela, 7 kwietnia 2024 (22:12)
Jacek Kurski pojawił się w sztabie PiS przy ul. Nowogrodzkiej. Podczas przemówienia prezesa formacji Jarosława Kaczyńskiego stanął na scenie, tuż za jego plecami. W "pierwszym szeregu" nie zabrakło...

Mariusz Kamiński - Wideo