Reklama

Reklama

Macierewicz z Orderem Orła Białego. Opozycja grzmi: Niebywały skandal

Antoni Macierewicz otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego - najwyższe polskie odznaczenie. - Nie byłoby wolnej Polski bez odwagi założycieli KOR - podkreślił prezydent w czasie uroczystości. Nadanie Antoniemu Macierewiczowi odznaczenia podzieliło polityków. "Jest wielkim patriotą i walczy o dobro Polski" - komentują przedstawiciele obozu władzy. Jednak opozycja nie kryje oburzenia. "Jedyne, na co zasługuje Macierewicz to sąd i potępienie", "niebywały skandal" - przekonują politycy.

W piątek 23 września po godzinie 15 w Pałacu Prezydenckim Antoni Macierewicz został uhonorowany najważniejszym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego. Wręczył mu go prezydent Andrzej Duda. Na uroczystości obecni byli także premier Mateusz Morawiecki oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Oprócz Macierewicza Order Orła Białego odebrali: Piotr Naimski oraz Mirosław Chojecki. W komunikacie Pałacu Prezydenckiego podkreślono, że odznaczenie będzie przyznane "założycielom i działaczom Komitetu Obrony Robotników". 

Reklama

- Czcigodni panowie odznaczeni, kawalerowi Orderu Orła Białego, to dla mnie wielki zaszczyt, a także i osobista przyjemność, że w tą 46. rocznicę powstania KOR i tamtego ruchu ku wolnej Polsce, mogę odznaczyć młodzież, która wtedy z odwagą do tego działania stanęła - mówił Andrzej Duda.

Czytaj też: Antoni Macierewicz zostanie odznaczony Orderem Orła Białego

Prezydent zaznaczył, że "po tych latach 60., kiedy można było mówić, że żadnej działalności opozycyjnej nie było, młodzież przesiąknięta duchem harcerskim, decyduje się stanąć obok robotników z Radomia czy Ursusa".

- Wiadome było wtedy, że ruch ten jest śmiertelnie niebezpieczny. Nie dla systemu, lecz dla osób działających w tym ruchu. Nikt nie wiedział, jakie będą skutki działania opozycyjnego. Można było mieć złamaną karierę, stracone życie, nawet zginąć, chociaż były to czasy gierkowskie - podkreślił Duda. 

Dodał jednocześnie, że "przeprasza, że odznaczenie to trafia do liderów i działaczy KOR dopiero po takim czasie". - Bez panów nie byłoby wolnej Polski. Nie byłoby jej bez waszego bohaterstwa. Nie byłoby wolnej Polski bez odwagi założycieli KOR. Bardzo za to dziękuję - mówił prezydent.

Antoni Macierewicz odznaczony. Mówił o katastrofie smoleńskiej

W czasie uroczystości głos zabrali również odznaczeni. - Setki osób, wśród nich i ja, zmieniły swoje życie. To także pokłosie KOR-u - że mnie i moim kolegom udało się tak zmienić własne życie, żeby ono był bardziej pożyteczne - zaznaczył Mirosław Chojecki. 

- To odznaczenie przyjmujemy tak naprawdę w imieniu tych, którzy walczyli o niepodległość, tak naprawdę w imieniu harcerskiej "jednynki" z Warszawy. Każde pokolenie, począwszy od 45. roku, walczyło o niepodległość. Kolejne fale Polaków robiły wszystko, by tę niepodległośc odzyskać. Jak trudno było stworzyć taką koncepcję, by młodzież i całe społeczeństwo skupiło się wokół działań niepodległościowych - zaznaczył Antoni Macierewicz. - Trzeba podziękować robotnikom z tego okresu, którzy nie bali się stanąć naprzeciwko sowietom. Chociaż spotkali się oni nawet z ostracyzmem społecznym - kontynuował.

W czasie wystąpienia Antoni Macierewicz odniósł się tez do katastrofy smoleńskiej. Jak stwierdził, działacze opozycji antykomunistycznej mieli taką odwagę, "jaka dzisiaj jest niezbędna dla prawdy o zbrodni smoleńskiej" - Niezbędna dla obrony tej prawdy, która dla Polski jest niesłychanie ważna - podkreślił.

- Państwo polskie, które tej prawdy nie będzie mówiło, nigdy nie utrzyma niepodległości - oświadczył Macierewicz. Polityk podziękowął również członkom Podkomisji Smoleńskiej, którzy, "mimo nagonki, mimo próby ich zniszczeni, doprowadzili do tego, że raport o zbrodni smoleńskiej został opublikowany".

Z kolei Piotr Naimski podkreślił, że "dzieiejsza uroczystośc daje mu satysfakcję". - Może nie należy tak mówić o sobie ale powiem, jaką daje mi satysfakcję. mam tu dziś ze sobą w klepie miniaturkę z krzyżem harcerza orlego. Został nadany mi 50 lat temu za prowadzenie warszawskiej "jedynki". To była dla mnie duża satysfakcja. Podobna tego rodzaju towarzyszyła mi 23 lipca 1977 roku - wtedy zwyciężył KOR. Tego dnia zostali zwolnieni ostatni więźniowie, którzy byli w aresztach od czerwca 1976 roku. Tego dnia mi równiez udało się wyjść z więzienia na Rakowieckiej - mówił.

Antoni Macierewicz a Order Orła Białego. "Skandal", "Hańba!"

Potwierdzenie informacji z Pałacu Prezydenckiego o odznaczeniu Antoniegi Macierewicza jeszcze przed uroczystością rozgrzało opinię publiczną. W sieci natychmiast pojawiła się fala krytyki i komentarzy ze strony polityków opozycji. 

"Wręczenie Orderu Orła Białego dla A. Macierewicza to niebywały skandal. Najwyższe odznaczenie państwowe dla człowieka, którego główną zasługą jest sianie nienawiści i kłamstw?! WSTYD i HAŃBA!" - napisał na Twitterze lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. 

"Macierewicz z Orderem Orła Białego. Prawo i Sprawiedliwość odziera Polskę z godności" - dodał Adam Szłapka z KO. 

Podobną opinię wyraził też Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej. Polityk zaznaczył, że gdyby Antoni Macierewicz zakończył swoją działalność polityczną na udziale w Komitecie Obrony Robotników, to "order pewnie by mu się należał". "Po tym jednak co wyprawiał po 89. roku to dewastacja historii tego najwspanialszego orderu i oznaka braku szacunku dla wybitnych Polaków nim odznaczonych. Haniebny ruch" - dodał Kierwiński. 

"Order Orła Białego dla Antoniego Macierewicza to policzek dla wszystkich Polek i Polaków, których Macierewicz przez lata oszukiwał w sprawie katastrofy smoleńskiej" - oceniła z kolei posłanka Lewicy Beata Maciejewska.

Antoni Macierewicz z Orderem Orła Białego. "Zapracował całym życiem"

Wraz z falą krytyki wobec decyzji o odznaczeniu Antoniego Macierewicza Orderem Orła Białego pojawiły się też głosy obrońców polityki PiS. "#MuremZaMacierewiczem. Antoni Macierewicz obok ministra Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego jest najbardziej atakowanym przez media III RP politykiem ZP. Już sam ten fakt świadczy o tym, że jest wielkim Patriotą i walczy o dobro Polski! Kibicuję mocno" - napisał radny Szczecina związany z Solidarną Polską Dariusz Matecki.

"Twórcy KORu zasługują na uhonorowanie Orderem Orła Białego! A Antoni Macierewicz dodatkowo za to, że przez całe życie próbuje wypalić gorącym żelazem posowieckie złogi zalegające w Rzeczypospolitej" - dodal z kolei Krzysztof Świątek z Polskiego Radia. 

Głos w obronie Antoniego Macierewicza zabrała również Dorota Kania z Polska Press. "Absolutnie mnie nie dziwi wrzask ruskiej frakcji po informacji, że Antoni Macierewicz otrzyma Order Orła Białego. Na najwyższe odznaczenie zapracował całym swoim życiem. Ważny dzień dla Polski" - czytamy we wpisie.

Antoni Macierewicz. Kim jest?

Jak czytamy w notce biograficznej, opublikowanej przez Pałac Prezydencki, Antoni Macierewicz to "jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca ’68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej 'KOR'". 

Macierewicz był również twórcą podziemnego pisma "Głos" - jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Był także więźniem politycznym, aresztowany ponad dwadzieścia razy.

Od początku działalności politycznej Macierewicz związany był z ugrupowaniami prawicowymi. Z PiS związał się w pierwszej połowie lat 2000. Od 2013 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Prawa i Sprawiedliwości. Był ministrem obrony, ministrem spraw wewnętrznych, a także koordynatorem służb.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy