Reklama

Marcin Kierwiński

Piątek, 25 listopada 2022 (14:32)AktualizacjaWtorek, 12 grudnia 2023 (15:56)

Marcin Kierwiński to polski polityk i samorządowiec. W 2011 roku zdobył mandat poselski, który zachował na kolejne kadencje. W 2020 roku wybrany na sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej. Wcześniej sekretarz stanu w Kancelarii Premiera oraz szef gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz. W grudniu 2023 r. został ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska.

Marcin Kierwiński
Marcin Kierwiński/Paweł Wodzyński/East News

Marcin Kierwiński

Marcin Kierwiński - wykształcenie i kariera zawodowa

Marcin Kierwiński ukończył w 2001 rokustudia na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Rok później został absolwentem Inżynierii Produkcji PW. Następnie ukończył studia podyplomowe w Instytucie "Orgmasz".

W 2003 roku rozpoczął studia doktoranckie na kierunku zarządzania i transferu technologii na Politechnice Warszawskiej. Pracował w PZL Warszawa-Okęcie. 

W latach 2007-2010 był wiceprezesem zarządu Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Marcin Kierwiński - kariera polityczna

Pod koniec lat 90. Marcin Kierwiński wstąpił do Ruchu Społecznego AWS, a następnie należał przez krótki czas do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W 2001 roku dołączył do Platformy Obywatelskiej. 

W wyborach samorządowych w 2006 roku został radnym Warszawy, a w 2011 roku w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat poselski. Zrezygnował wtedy ze swoich funkcji w samorządzie. 

W 2013 roku z ramienia partii dołączył do sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Dwa lata później mianowano go sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera oraz szefem gabinetu premier Ewy Kopacz.

W czasie kolejnej kadencji w Sejmie był członkiem do Komisji Finansów Publicznych, Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego

W 2016 r. został mianowany przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Warszawie

Po uzyskaniu reelekcji w wyborach parlamentarnych w 2019 roku Marcin Kierwiński został w 2020 r. powołany na sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy KO.

W nowym rządzie koalicyjnym Donalda Tuska, utworzonym w grudniu 2023 r. po odwołaniu trzeciego gabinetu Mateusza Morawieckiego został ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

Marcin Kierwiński - życie prywatne

Marcin Kierwiński urodził się 22 sierpnia 1976 roku w Warszawie. Jest synem Andrzeja Kierwińskiego, oficera Wojska Polskiego oraz oficera Sił Zbrojnych RP, mianowanego generałem brygady.

Marcin Kierwiński - Wiadomości

Środa, 10 kwietnia 2024 (17:25)
Gorąca atmosfera w Sejmie. Część posłów Zjednoczonej Prawicy próbowała zakłócić wystąpienie Donalda Tuska. Premier bronił ministra Marcina Kierwińskiego, przeciwko któremu złożono wniosek o wotum...
Wtorek, 9 kwietnia 2024 (15:48)
Szef MSWiA powołał nowych zastępców komendanta Służby Ochrony Państwa. Stanowiska te obejmą płk SOP Maciej Lewiński oraz ppłk SOP Tomasz Jackowicz. W siedzibie SOP odbyła się uroczysta nominacja.
Środa, 20 marca 2024 (16:22)
Inspektor Marek Boroń nowym Komendantem Głównym Policji - poinformował w mediach społecznościowych szef MSWiA Marcin Kierwiński. "Gratuluję, Panie Komendancie!" - napisał minister. Wcześniej...
Środa, 13 marca 2024 (12:28)
Nowy rząd Donalda Tuska odrzucił wniosek byłego premiera Mateusza Morawieckiego, który prosił o dalszą ochronę - donoszą media. Jak twierdzą osoby z otoczenia byłego szefa rządu, ma on otrzymywać...

Marcin Kierwiński - Wideo