Reklama

Marcin Kierwiński

Piątek, 25 listopada 2022 (14:32)AktualizacjaPoniedziałek, 10 czerwca 2024 (12:02)

Marcin Kierwiński to polski polityk i samorządowiec. W 2011 roku zdobył mandat poselski, który zachował na kolejne kadencje. W 2020 roku wybrany na sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej. Wcześniej sekretarz stanu w Kancelarii Premiera oraz szef gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz. W grudniu 2023 r. został ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska. W maju 2024 r. premier Donald Tusk ogłosił odejście Marcina Kierwińskiego z Rady Ministrów ze względu na jego start w wyborach do Europarlamentu. W 2024 r. został posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Marcin Kierwiński
Marcin Kierwiński/Paweł Wodzyński/East News

Marcin Kierwiński

Marcin Kierwiński - wykształcenie i kariera zawodowa

Marcin Kierwiński ukończył w 2001 rokustudia na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Rok później został absolwentem Inżynierii Produkcji PW. Następnie ukończył studia podyplomowe w Instytucie "Orgmasz".

W 2003 roku rozpoczął studia doktoranckie na kierunku zarządzania i transferu technologii na Politechnice Warszawskiej. Pracował w PZL Warszawa-Okęcie. 

W latach 2007-2010 był wiceprezesem zarządu Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Marcin Kierwiński - kariera polityczna

Pod koniec lat 90. Marcin Kierwiński wstąpił do Ruchu Społecznego AWS, a następnie należał przez krótki czas do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W 2001 roku dołączył do Platformy Obywatelskiej. 

W wyborach samorządowych w 2006 roku został radnym Warszawy, a w 2011 roku w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat poselski. Zrezygnował wtedy ze swoich funkcji w samorządzie. 

W 2013 roku z ramienia partii dołączył do sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Dwa lata później mianowano go sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera oraz szefem gabinetu premier Ewy Kopacz.

W czasie kolejnej kadencji w Sejmie był członkiem do Komisji Finansów Publicznych, Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego

W 2016 r. został mianowany przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Warszawie

Po uzyskaniu reelekcji w wyborach parlamentarnych w 2019 roku Marcin Kierwiński został w 2020 r. powołany na sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy KO.

W nowym rządzie koalicyjnym Donalda Tuska, utworzonym w grudniu 2023 r. po odwołaniu trzeciego gabinetu Mateusza Morawieckiego został ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

10 maja 2024 r. premier Donald Tusk ogłosił odejście Marcina Kierwińskiego z Rady Ministrów ze względu na jego start w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Marcin Kierwiński został "jedynką" w okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich. Został posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

Marcin Kierwiński - życie prywatne

Marcin Kierwiński urodził się 22 sierpnia 1976 roku w Warszawie. Jest synem Andrzeja Kierwińskiego, oficera Wojska Polskiego oraz oficera Sił Zbrojnych RP, mianowanego generałem brygady.

Marcin Kierwiński - Wiadomości

Poniedziałek, 15 lipca 2024 (15:42)
"Zatrzymanie Marcina Romanowskiego to działanie stricte polityczne, które zasługuje na pogardę" - skomentował w mediach społecznościowych były premier i poseł PiS Mateusz Morawiecki. Romanowski...
Wtorek, 4 czerwca 2024 (16:04)
Marcin Kierwiński miał być lokomotywą KO na warszawskiej liście, ale media donoszą o sensacyjnym wewnętrznym sondażu. Były już szef MSWiA może nie objąć mandatu europosła, bo w partyjnym wyścigu...
Sobota, 25 maja 2024 (06:59)
Polska prawica, w swej istotnej części, wciąż uważa, że to obecność w Unii Europejskiej "odbiera Polsce suwerenność". Podczas gdy bycie podnóżkiem Trumpa, otwarcie naszego kraju na globalne...

Marcin Kierwiński - Wideo