Reklama

Marcin Kierwiński

Piątek, 25 listopada 2022 (14:32)AktualizacjaPoniedziałek, 3 listopada 2025 (13:50)

Marcin Kierwiński to polski polityk i samorządowiec. W 2011 roku zdobył mandat poselski, który zachował na kolejne kadencje. W 2020 roku wybrany na sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej. Wcześniej sekretarz stanu w Kancelarii Premiera oraz szef gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz. W grudniu 2023 r. został ministrem spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Donalda Tuska. W maju 2024 r. premier Donald Tusk ogłosił odejście Marcina Kierwińskiego z Rady Ministrów ze względu na jego start w wyborach do Europarlamentu. W 2024 r. został posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji, jednak we wrześniu 2024 roku złożył mandat. Od 26 września 2024 r. był pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi. Wskutek rekonstrukcji rządu ogłoszonej 23 lipca 2025 r. powrócił na stanowisko szefa MSWiA.

Marcin Kierwiński
Marcin Kierwiński/Paweł Wodzyński/East News

Marcin Kierwiński

Marcin Kierwiński - wykształcenie i kariera zawodowa

Marcin Kierwiński ukończył w 2001 rokustudia na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Rok później został absolwentem Inżynierii Produkcji PW. Następnie ukończył studia podyplomowe w Instytucie "Orgmasz".

W 2003 roku rozpoczął studia doktoranckie na kierunku zarządzania i transferu technologii na Politechnice Warszawskiej. Pracował w PZL Warszawa-Okęcie. 

W latach 2007-2010 był wiceprezesem zarządu Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.

Marcin Kierwiński - kariera polityczna

Pod koniec lat 90. Marcin Kierwiński wstąpił do Ruchu Społecznego AWS, a następnie należał przez krótki czas do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W 2001 roku dołączył do Platformy Obywatelskiej. 

W wyborach samorządowych w 2006 roku został radnym Warszawy, a w 2011 roku w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat poselski. Zrezygnował wtedy ze swoich funkcji w samorządzie. 

W 2013 roku z ramienia partii dołączył do sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Dwa lata później mianowano go sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera oraz szefem gabinetu premier Ewy Kopacz.

W czasie kolejnej kadencji w Sejmie był członkiem do Komisji Finansów Publicznych, Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego

W 2016 r. został mianowany przewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Warszawie

Po uzyskaniu reelekcji w wyborach parlamentarnych w 2019 roku Marcin Kierwiński został w 2020 r. powołany na sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy KO.

W nowym rządzie koalicyjnym Donalda Tuska, utworzonym w grudniu 2023 r. po odwołaniu trzeciego gabinetu Mateusza Morawieckiego został ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

10 maja 2024 r. premier Donald Tusk ogłosił odejście Marcina Kierwińskiego z Rady Ministrów ze względu na jego start w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Marcin Kierwiński został "jedynką" w okręgu obejmującym Warszawę i osiem powiatów okołowarszawskich. Został posłem do Parlamentu Europejskiego X kadencji.

20 września 2024 roku, premier Donald Tusk, podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Nowej Soli, przekazał, że Marcin Kierwiński złoży mandat europosła i wróci do rządu. Sześć dni później został zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę jako pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi.

Marcin Kierwiński - życie prywatne

Marcin Kierwiński urodził się 22 sierpnia 1976 roku w Warszawie. Jest synem Andrzeja Kierwińskiego, oficera Wojska Polskiego oraz oficera Sił Zbrojnych RP, mianowanego generałem brygady.
Temat Marcin Kierwiński znajdziesz również w serwisie: Biznes

Marcin Kierwiński - Wiadomości

Środa, 19 listopada 2025 (14:40)
W związku z ostatnimi incydentami na kolei aktywujemy operację wojskową "Horyzont" - poinformował podczas konferencji prasowej minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysza. Działania ruszą...

Marcin Kierwiński - Wideo