Reklama

Dariusz Matecki

Środa, 27 marca 2024 (14:11)AktualizacjaŚroda, 27 marca 2024 (14:28)

Dariusz Matecki to polski polityk, samorządowiec i prawnik. Poseł na Sejm X kadencji.

Dariusz Matecki
Dariusz Matecki/Wojciech Olkuśnik/East News

Dariusz Matecki

  • Data urodzenia:06.02.1989
  • Miejsce urodzenia:Szczecin
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Dariusz Matecki - wykształcenie

Dariusz Matecki jest absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji oraz studiów podyplomowych MBA na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dariusz Matecki - kariera zawodowa

Dariusz Matecki pracował w szczecińskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Zajmował się prowadzeniem profili Ministerstwa Sprawiedliwościw mediach społecznościowych. Prowadzi strony i grupy na Facebooku, które publikują treści uderzające w jego politycznych adwersarzy (m.in. Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego). W 2022 r. kupił ponad 14 tys. akcji spółki Agora, która jest wydawcą m.in. "Gazety Wyborczej"’.

Działa w fundacji Fidei Defensor, która chroni katolików przed przestępstwami wyznaniowymi. Jest prezesem Fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu, której celem jest inicjowanie postępowań sądowych, głównie w sprawach cywilnych i karnych dotyczących nienawiści do narodu polskiego i Kościoła katolickiego.

Dariusz Matecki - działalność samorządowa

W 2018 r. Dariusz Matecki w wyborach samorządowych został wybrany na radnego Szczecina.

Dariusz Matecki - działalność polityczna

Od 2012 r. jest związany z partią Solidarna Polska (przekształcona w 2023 r. na Suwerenną Polskę). Jest przewodniczącym Suwerennej Polski na Pomorzu Zachodnim. 

 W 2019 r. bezskutecznie kandydował w wyborach parlamentarnych do Sejmu.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. został wybrany na posła na Sejm.W Sejmie X kadencji został członkiem m.in. Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Dariusz Matecki - kontrowersje

Jako radny Szczecina Dariusz Matecki wyrażał swoje niezadowolenie, kwestionując równość w stosunkach polsko-niemieckich i przywileje wyborcze Niemców w Polsce. Na swoim zdjęciu rozpowszechnianym podczas kampanii wyborczej trzymał napis: "Żadnych obcych kulturowo przymusowych migrantów".

W 2019 roku wraz z działaczami Młodzieży Wszechpolskiej przeprowadził akcję "odkażania ulic" po Marszu Równości. Wspiera działania księdza Tomasza Kancelarczyka - prezesa Fundacji Małych Stópek, który jest znany m.in. z tego, że wręcza figurki 10-tygodniowych płodów, organizuje marsze dla życia i sprzeciwia się aborcji.

Dariusz Matecki był nazywany największym hejterem w Polsce i wielokrotnie oskarżany o stosowanie mowy nienawiści. Jego uznane za skandaliczne wypowiedzi były kierowane m.in. do Magdaleny Filiks oraz Agnieszki Holland i aktorów filmu "Zielona Granica".

26 marca 2024 r. Prokuratura Krajowa przeprowadziła przeszukanie domu Dariusza Mateckiego w związku ze śledztwem wyjaśniającym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Dariusz Matecki - życie prywatne

Media podawały, że Dariusz Matecki jest synem byłego współpracownika służb bezpieczeństwa PRL oraz wnukiem żołnierza Armii Poznań i funkcjonariusza Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który zajmował się tropieniem żołnierzy wyklętych. 

Ma starszego o kilka lat brata - Tomasza.

Dariusz Matecki jest żonaty. Ma jedno dziecko.

Dariusz Matecki - Wiadomości

Środa, 21 lutego 2024 (12:04)
Popularny siatkarz na czele Polskiego Związku Łowieckiego - jak pokazują komentarze w sieci, ta wiadomość nie spodobała się wielu osobom. Marcin Możdżonek, bo o nim mowa, od kilku miesięcy zalewany...

Dariusz Matecki - Wideo