Reklama

Szczecin

Czwartek, 11 stycznia 2024 (15:51)AktualizacjaCzwartek, 9 maja 2024 (15:25)

Szczecin to polskie miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone w północno-zachodniej części kraju, graniczy z Niemcami. Szczecin leży nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Otaczają go trzy duże kompleksy leśne, puszcze: Wkrzańska, Bukowa oraz Goleniowska.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie/East News

Szczecin

  • Liczba mieszkańców: 390,3 tys. (2023 r.)
  • Powierzchnia: 300,55 km² 
  • Województwo: zachodniopomorskie 
  • Prezydent: Piotr Krzystek (od 4 grudnia 2006 roku)

Szczecin - historia

Pierwsza osada z okresu kultury łużyckiej istniała na tym terenie w VII-VI wieku p.n.e. W 967 roku Mieszko I przyłączył Pomorze wraz ze Szczecinem do Polski

Do ok. 1007 roku miasto było pod rządami Bolesława Chrobrego. W 1121 roku książę Bolesław Krzywousty po trwającym trzy dni oblężeniu zdobył Szczecin i ponownie przyłączył go do Polski. Następnie książę Warcisław I uznał zwierzchność Polski i złożył Krzywoustemu hołd lenny, zakładając dynastię Gryfitów, która panowała w Szczecinie przez pół wieku.

Pod koniec XII wieku Szczecin stał się duńskim lennem. Kilkanaście lat później został zdobyty, a następnie spalony przez króla Knuta VI, który panował w Danii. W 1243 roku Szczecin uzyskał prawa miejskie, będąc pod rządami Barnima I. W 1630 roku Szczecin zajęli Szwedzi, a w 1713 roku został przyłączony do Prus. W latach 1806-1813 Szczecin był pod okupacją francuską.

W 1939 zostało utworzone tzw. Wielkie Miasto Szczecin. W 1945 roku na mocy ustaleń konferencji w Poczdamie Szczecin został przyznany Polsce jako forma rekompensaty za utratę na rzecz Związku Radzieckiego ziem dawnej Polski wschodniej.

Oficjalne przejęcie miasta przez polską administrację miało miejsce 5 lipca 1945 r.

Szczecin - nazwa

Nazwa "Szczecin" jest pochodzenia słowiańskiego. Za pierwszą nazwę Szczecina uważa się "Sadżin" lub "Sasin". 

Przed wojną Szczecin nazywano m.in.: Stettin, Stetyn. Historycznie występowały nazwy: Sasin, Sedinum, Stetinum, Stettin. 

Polska nazwa miasta oficjalnie została ustalona w 1946 roku.

Szczecin - atrakcje

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to renesansowy zamek położony na Wzgórzu Zamkowym, w okolicach Odry. Uznawany jest za jeden z najważniejszych historycznych budowli w Szczecinie.

Wały Chrobrego to ponad półkilometrowy taras widokowy, znajdujący się na skarpie wzdłuż Odry.

Rynek Sienny to główny plac Starego Miasta, sięgający czasów średniowiecza. W jego obrębie znajduje się m.in. gotycki Ratusz Staromiejski.

Muzeum Narodowe w Szczecinie to największa instytucja kultury na terenie województwa zachodniopomorskiego. Ma w swoich zasobach m.in. zbiory zakresu archeologii, historii, sztuki oraz numizmatyki.

Bazylika Archikatedralna św. Jakuba to kościół wyznania rzymskokatolickiego. Jest siedzibą metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Cmentarz Centralny to największy w Polsce, a trzeci pod względem wielkości cmentarz w Europie. Pochodzi z XIX wieku.

Brama Portowa to barokowa brama wzniesiona w XVIII wieku. Wraz z Bramą Królewską tworzą główną bramą miejską.

Port morski w Szczecinie to największy port rzeczny na Odrze.

Szczecin - symbole

Flagę Szczecina stanowię trzy poziome pasy: błękitny, biały i czerwony

Herb Szczecina obrazuje niebieską tarczę, na której widać ukoronowaną głowę czerwonego gryfa, który jest symbolem książąt z dynastii Gryfitów.
Temat Szczecin znajdziesz również w serwisie: geekweek, Kobieta, Muzyka, Zielona Interia, Sport, Biznes, Motoryzacja

Szczecin - Wiadomości

Wtorek, 25 czerwca 2024 (06:25)
- Optymalizujemy projekt części lotniskowej. Optymalizujemy część kolejową, czyli absolutnie nie można powiedzieć, że rezygnujemy z tego projektu, my go tylko urealniamy - powiedział wiceminister...
Niedziela, 23 czerwca 2024 (14:33)
W Szczecinie znajduje się być może najdroższy parking w Polsce. Wspólnota mieszkaniowa, do której należy, tłumaczy, że to sposób na walkę z porzucaniem "na dziko" samochodów - nawet na miesiąc....
Środa, 19 czerwca 2024 (07:11)
Niemal w całej Polsce wydano ostrzeżenia przed upałami i burzami. Temperatury na południu i wschodzie przekroczą 30 stopni. Na północnych krańcach kraju może wystąpić silny deszcz oraz opady gradu....
Poniedziałek, 17 czerwca 2024 (14:27)
Akcja policji w okolicy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. 41-latek próbował wspiąć się na budynek. Chciał ukraść znajdującą się na obiekcie kamerę. Okazało się, że mężczyzna był nietrzeźwy....

Szczecin - Wideo