Reklama

Reklama

Pogrzeb królowej Elżbiety. Kto pojawi się na uroczystościach?

Pogrzeb brytyjskiej królowej Elżbiety II odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie w poniedziałek 19 września o godz. 11 miejscowego czasu (godz. 12 w Polsce) i będzie miał charakter państwowy - poinformował w sobotę Pałac Buckingham. Pierwsi przywódcy państw potwierdzili swoją obecność na uroczystościach pogrzebowych.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się o godz. 11 (godz. 12 w Polsce) w poniedziałek 19 września w Opactwie Westminsterskim, po czym trumna z ciałem królowej zostanie przewieziona do Windsoru, gdzie zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego. Szczegóły dotyczące tego, kto weźmie udział w pogrzebie, jak również porządek nabożeństwa, spodziewane są w przyszłym tygodniu.

Pierwsi przywódcy państw już zapowiedzieli swoją obecność na ceremonii pogrzebowej monarchini.

Pogrzeb królowej. Kto będzie reprezentować Polskę?

Na pogrzebie Elżbiety II Polskę najprawdopodobniej będzie reprezentować prezydent Andrzej Duda - zapowiedział w piątek wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński na na antenie Polsat News.

Reklama

- Głowy państw zwykle reprezentują państwa przy tego typu uroczystościach. To jest, myślę, jeden z najważniejszych pogrzebów. Monarcha rządzący siedem dekad, historyczny okres panowania, historyczne także wydarzenie. Myślę, że na tym poziomie Polska powinna być reprezentowana - dodał.

Dyrektor Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch potwierdził w "Śniadaniu Rymanowskiego w Polsat News i Interii", że Andrzej Duda ma zamiar udać się do Wielkiej Brytanii. Będzie mu towarzyszyć pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

- Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą będą obecni na pogrzebie królowej Elżbiety II nawet jeżeli to będzie wymagało zmian w planie ich pobytu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ; to jest to rzecz, która jest w tym momencie absolutnie priorytetowa - powiedział szef BPM.

Kto przyleci na pogrzeb królowej?

Prezydent USA Joe Biden w piątek, jeszcze przed podaniem daty pogrzebu potwierdził, że poleci do Wielkiej Brytanii.

- Nie wiem jeszcze, jakie są szczegóły, ale pojadę - powiedział Biden, pytany przez dziennikarzy w drodze do samolotu Air Force One na lotnisku w Ohio.

W nocy z soboty na niedzielę agencja Kyodo podała, że cesarz Japonii Naruhito wybiera się na pogrzeb brytyjskiej królowej. Będzie to jego pierwsza podróż za granicę od objęcia tronu. Japońscy cesarze tradycyjnie nie uczestniczą w pogrzebach.

- Jeśli znajdziemy możliwość, chcielibyśmy być obecni na tej ceremonii - powiedział "The Guardian" prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan.

"The Telegraph" poinformował, że obecność na pogrzebie królowej potwierdził także prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol.

Prasa w Hiszpanii podała, że ten kraj będzie reprezentował król Filip VI i jego żona Letizia. Spodziewana jest również obecność innych europejskich rodzin królewskich.

Pogrzeb królowej. Kreml zabrał głos

Głos w sprawie pogrzebu królowej Elżbiety II zabrała również Rosja.

Na łamach "The Moscow Times" rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że chociaż "Rosjanie szanowali królową za jej mądrość", obecność Władimira Putina na pogrzebie Elżbiety II "nie jest brana pod uwagę".

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Operacja "London Bridge"

Pałac Buckingham i lord marszałek książę Norfolk, który jest odpowiedzialny za ceremonię pogrzebową, ogłosili w sobotę szczegółowy harmonogram wydarzeń związanych z pogrzebem zmarłej w czwartek monarchini. Wcześniej w sobotę poinformowano, że dzień pogrzebu będzie w całym kraju wolny od pracy.

W niedzielę o godz. 10 (godz. 11 w Polsce) trumna z ciałem królowej zostanie przewieziona z zamku Balmoral do Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu, który był jej oficjalną rezydencją w Szkocji, a droga - jak się oczekuje - potrwa sześć godzin. Trumna zostanie złożona w Sali Tronowej, aby umożliwić personelowi pałacu oddanie hołdu.

W poniedziałek 12 września król Karol III wraz z żoną Camillą udadzą się do Edynburga, by dołączyć do konduktu z Holyroodhouse do Katedry św. Idziego. Kondukt wyruszy o godz 14.35 (godz. 15.35 w Polsce), a król i niektórzy członkowie rodziny królewskiej będą podążać za trumną pieszo. O godz. 14.55 trumna (godz. 15.55 w Polsce), na której znajdować się będzie korona Szkocji, zostanie wniesiona do katedry. Tam ludzie będą mogli przyjść i oddać hołd królowej. Tego wieczoru o godz. 19.20 (godz. 20.20 w Polsce) król i inni członkowie rodziny królewskiej będą przy niej czuwać.

We wtorek 13 września o godz. 17 (godz. 18 w Polsce) karawan zabierze trumnę na lotnisko w Edynburgu, gdzie dojedzie godzinę później. Stamtąd trumna zostanie przewieziona samolotem do bazy RAF Northolt w Londynie. Po drodze trumnie będzie towarzyszyła córka królowej, księżniczka Anna. Z bazy lotniczej karawan zabierze trumnę do Pałacu Buckingham, gdzie zostanie ona umieszczona na środku sali balowej, aby umożliwić członkom rodziny królewskiej na złożenie hołdu.

Następnego dnia, w środę 14 września, na trumnie zostanie umieszczona imperialna korona państwowa i wieniec z kwiatów. O godz. 14.22 (godz. 15.22 w Polsce) zostanie przewieziona powozem z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego, a za nią będą szli król i inni członkowie rodziny królewskiej i personel pałacu. O godz. 15.00 (godz. 16 w Polsce) trumna dotrze do Pałacu Westminsterskiego, gdzie arcybiskup Canterbury odprawi krótkie nabożeństwo. Trumna pozostanie tam przez pełne cztery dni, podczas których ludzie będą mogli przejść obok niej, by oddać hołd. Szczegóły tego zostaną podane w niedługim czasie.

Reklama

Reklama

Reklama