Reklama

Agata Kornhauser-Duda

Czwartek, 14 września 2023 (09:25)AktualizacjaCzwartek, 14 września 2023 (15:23)

Agata Kornhauser-Duda to polska pedagog i germanistka. Od 2015 r. jest Pierwszą Damą Polski w związku z wyborem jej męża Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Agata Kornhauser-Duda
Agata Kornhauser-Duda/Jacek Dominski//Reporter

Agata Kornhauser-Duda

  • Data urodzenia:02.04.1972
  • Miejsce urodzenia:Kraków
  • Kraj urodzenia:Polska

​Agata Kornhauser-Duda - wykształcenie i kariera zawodowa

W 1991 roku Agata Kornhauser-Duda ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

Następnie w 1997 roku uzyskała tytuł magistra po ukończeniu studiów wyższych na kierunku filologia germańska na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po studiach pracowała w prywatnej firmie, a od 1998 roku była nauczycielką języka niemieckiego w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie. Pracowała tam do końca roku szkolnego 2014/2015. 

Agata Kornhauser-Dudazrezygnowała z pracy w związku z wygraną jej męża Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w 2015 r.

Agata Kornhauser-Duda - Pierwsza Dama RP

6 sierpnia 2015 roku - w dniu zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda oficjalnie została Pierwszą Damą Rzeczypospolitej Polskiej.

Jako Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda angażuje się w działalność charytatywną, aktywnie wspiera czytelnictwo, uczestniczy w ceremoniach kościelnych, towarzyszy mężowi w podróżach za granicę, uczestniczy w obchodach rocznic katastrofy smoleńskiej, składa życzenia Polakom z okazji świąt, odwiedza osoby chore, starsze i potrzebujące, promuje aktywizację osób z niepełnosprawnościami. 

Agata Kornhauser-Duda bierze również udział w uroczystościach, projektach edukacyjnych i warsztatach. Zainicjowała akcję "Usłyszeć dzieci", która zwraca uwagę na konsekwencje długotrwałej izolacji spowodowanej pandemią COVID-19.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Agata Kornhauser-Duda solidaryzuje się z Ukrainą, inspiruje i inicjuje działania mające na celu pomoc obywatelom Ukrainy.

Agata Kornhauser-Duda - życie prywatne

Agata Kornhauser-Duda jest córką Juliana Kornhausera i Alicji Wojny-Kornhauser. Jej ojciec był polskim poetą, prozaikiem, krytykiem literackim, tłumaczem i autorem książek dla dzieci. Julian Kornhauser należał do antykomunistycznej opozycji, a po ogłoszeniu stanu wojennego był internowany. Matka Agaty Kornhauser-Dudy była polonistką.

Agata Kornhauser-Duda ma młodszego brata Jakuba, który jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, literaturoznawcą, poetą i tłumaczem.

W 1994 roku Agata Kornhauser-Duda wyszła za mąż za Andrzeja Dudę - odbyła się wtedy ceremonia cywilna. Rok później - 18 lutego 1995 roku Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda wzięli ślub kościelny. W tym samym roku urodziła im się córka Kinga.
Temat Agata Kornhauser-Duda znajdziesz również w serwisie: Kobieta, styl

Agata Kornhauser-Duda - Wiadomości

Wtorek, 9 kwietnia 2024 (23:21)
Andrzej Duda po niedzielnych wyborach samorządowych postanowił udać się w góry. Prezydent, znany z zamiłowania do jazdy na nartach, wybrał się na stok. We wtorek opublikował w mediach...
Sobota, 3 lutego 2024 (08:59)
- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Afryce zawiera komponent czysto polityczny, ale również nastawienie na zawieranie umów gospodarczych - powiedziała minister w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata...
Sobota, 27 stycznia 2024 (12:53)
Godziny dzielą nas od 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W licytacje angażują się w politycy, sportowcy i celebryci. Ofert jest sporo. Można "upolować" m.in. słynne seicento, które...

Agata Kornhauser-Duda - Wideo