Reklama

Paweł Jabłoński

Wtorek, 14 listopada 2023 (11:45)AktualizacjaPoniedziałek, 10 czerwca 2024 (11:53)

Paweł Jabłoński - polityk i prawnik. Podsekretarz i sekretarz stanu w MSZ. Poseł Prawa i Sprawiedliwości na Sejm X kadencji.

Paweł Jabłoński
Paweł Jabłoński/Adam Burakowski/East News

Paweł Jabłoński

Paweł Jabłoński - wykształcenie

Paweł Jabłoński ukończył w 2010 r. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2013 roku został absolwentem Szkoły prawa hiszpańskiego i europejskiego Universidad de Castilla-La Mancha i Uniwersytetu Warszawskiego

W 2015 r. uzyskał uprawnienia adwokata i został członkiem Izby Adwokackiej w Warszawie.

Paweł Jabłoński - kariera zawodowa

Na początku kariery zawodowej Paweł Jabłoński pracował w latach 2008-2015 w kancelariach prawnych.

W latach 2016-2018 pełnił funkcję zastępcy rzecznika dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie. Był też analitykiem w Instytucie na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Paweł Jabłoński - kariera polityczna

W 2018 roku Paweł Jabłoński rozpoczął pracę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie został doradcą premiera Mateusza Morawieckiego, a następnie objął tam stanowisko Zastępcy Dyrektora Departamentu Koordynacji Projektów Międzynarodowych.

W 2019 roku został członkiem rady Instytutu Europy Środkowej.

W wyborach parlamentarnych w 2019 r. Paweł Jabłoński uzyskał mandat posła na sejm IX kadencji, kandydując do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. Następnie został powołany na stanowisko podsekretarza stanu ds. współpracy ekonomicznej, rozwojowej oraz polityki afrykańskiej i bliskowschodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Do jego kompetencji w resorcie należało m.in. promowanie polskich przedsiębiorstw na całym świecie. 

W 2020 roku Paweł Jabłoński został Pełnomocnikiem Rządu RP ds. Inicjatywy Trójmorza.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku Paweł Jabłoński ponownie uzyskał mandat posła. W programie wyborczym postulował inwestycje na Śląsku realizowane z budżetu centralnego (zwłaszcza na projekty infrastrukturalne, takie jak kolej metropolitalna i nowe drogi) oraz zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom poprzez rozwój przemysłu zbrojeniowego i działania na rzecz wzmacniania państwa w wymiarze ekonomicznym, kulturowym, energetycznym i demograficznym.

Opowiadał się także za "unormowaniem kwestii izraelskich wycieczek do Polski".

W listopadzie 2023 r. Paweł Jabłoński przeszedł na stanowisko sekretarza stanu w MSZ jako wiceminister spraw zagranicznych, którym jest od 2019 r.

Paweł Jabłoński - odznaczenia

W 2023 r. Paweł Jabłoński został odznaczony łotewskim Krzyżem Uznania III klasy.

Paweł Jabłoński - życie prywatne

Paweł Jabłoński pochodzi z Raciborza, podkreśla, że ważne jest dla niego wzmocnienie roli Śląska w polskiej polityce.

Paweł Jabłoński - Wiadomości

Piątek, 22 marca 2024 (08:52)
Co najbardziej zaskoczyło opozycję podczas pierwszych stu dni rządu Donalda Tuska? - Najbardziej dziwi, że podczas tych pierwszych stu dni nie podjęli żadnej ze spraw adresowanych do zwykłych...
Środa, 20 marca 2024 (13:01)
- Jeśli ktokolwiek zechce wyrzucić ze Zjednoczonej Prawicy Suwerenną Polskę, to pójdę razem z nimi - zadeklarował poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Czarnek. Polityk odniósł się do rosnących...
Wtorek, 19 marca 2024 (14:09)
Wszystkie konflikty, które zarówno w kampanii, jak i po wyborach prezes PiS Jarosław Kaczyński próbował zamieść pod dywan, wybuchają teraz jeden po drugim. I to ze zdwojoną siłą. - Katastrofa wisi...

Paweł Jabłoński - Wideo