Reklama

Elżbieta II

Królowa Elżbieta II /BEN STANSALL /AFP
 • Data urodzenia:

  21.04.1926

 • Miejsce urodzenia:

  Londyn

 • Kraj urodzenia:

  Wielka Brytania

 • Data śmierci:

  08.09.2022

Elizabeth Alexandra Mary z dynastii Windsor była najstarszą córką księcia i księżnej Yorku. Ojciec Elżbiety wstąpił na tron w konsekwencji abdykacji swojego starszego brata – króla Edwarda VIII - a ona stała się pretendentką do tronu. W 1947 r. Elżbieta poślubiła byłego księcia Danii i Gracji, Filipa Mountbattene, przyjmując nazwisko Mountbatten-Windsor. Filip natomiast otrzymał tytuł księcia Edynburga. Małżeństwo to trwało 73 lata, aż do śmierci księcia Filipa w 2021 r. Para doczekała się czwórki potomstwa: Karola, Anny, Andrzeja i Edwarda

Elżbieta II – królowa Wielkiej Brytanii 

W 1952 r. po śmierci ojca - króla Jerzego VI - Elżbieta objęła tron, przyjmując tytuł królowej Elżbiety II i stając się głową siedmiu niezależnych krajów należących do wspólnoty – Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Kanady, Pakistanu, Cejlonu i RPA oraz pozostałych Królestw Wspólnoty. Liczba państw uznających zwierzchnictwo królowej zmieniała się w czasie jej panowania, aż sięgnęła 33. Stała się również najwyższym zwierzchnikiem Kościoła Anglii i protektorem Szkockiego Kościoła Prezbiteriańskiego. 

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii – pełniła tę funkcję przez 70 lat. Jej panowanie przypadło na czas wielu zmian polityczno-ustrojowych w Europie oraz na świecie. Współpracowała z aż 15 premierami Wielkiej Brytanii, poznała 13 prezydentów Stanów Zjednoczonych i 5 papieży. 

Królowa Elżbieta II – wizerunek i skandale 

Królowa Elżbieta II stanowiła najbardziej rozpoznawały symbol monarchii. Jej wizerunek widnieje na banknotach, znaczkach pocztowych, pocztówkach i niezliczonych pamiątkach, a możliwość zobaczenia z bliska posiadłości należących do rodziny królewskiej przez dekady przyciągała do Wielkiej Brytanii turystów. 

Mimo rzeszy zwolenników, miała również przeciwników, zarzucających jej konserwatyzm i uważających monarchię za relikt. W czasie jej panowania nie brakowało trudnych, budzących skrajne emocje momentów, takich jak chociażby katastrofa górnicza w Walii w 1966 r., śmierć księżnej Diany, czy brexit

Królowa Elżbieta II – śmierć 

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 r. w posiadłości Balmoral w Szkocji, w wieku 96 lat. Pogrzeb odbył się 19 września 2022 r. Następcą królowej Elżbiety II został jej najstarszy syn Karol III.

Więcej na temat Elżbieta II

Wiadomości

Wideo