Niespokojnie w Sudanie. Kolejne kraje ewakuują swoich obywateli

Oprac.: Kinga Poniewozik

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
381
Udostępnij

Niemcy i Włochy rozpoczęły ewakuację swoich obywateli z Sudanu, gdzie od kilku dni trwają walki. Na zamknięcie placówek dyplomatycznych i ewakuację obywateli zdecydowały się także Szwajcaria, Francja, Holandia, Kanada i Arabia Saudyjska. Błyskawiczną akcję przeprowadzono w ambasadzie USA.

Ewakuacja obywateli Arabii Saudyjskiej z Sudanu
Ewakuacja obywateli Arabii Saudyjskiej z SudanuMINISTERSTWO OBRONY ARABII SAUDYJSKIEJ / Reuters /Agencja FORUM

Niemieckie siły powietrzne wysłały do ogarniętego walkami kraju samoloty wojskowe w celu przeprowadzenia misji ratunkowej. Według informacji niemieckiego MSZ celem akcji jest wywiezienie około 150 obywateli wciąż przebywających w Sudanie - przekazała niemiecka dpa.

Pierwszy samolot wojskowy niemieckich sił zbrojnych wylądował w Chartumie w niedzielę krótko przed godziną 16:00, ale, jak przekazał dpa rzecznik ministerstwa obrony: "ewakuacja niemieckich obywateli i innych osób zajmie trochę czasu".

Nie tylko Niemcy. Włosi deklarują pomoc w ewakuacji Szwajcarom

Rządy Niemiec i innych państw zachodnich od kilku dni przygotowywały akcję ratunkową pod osłoną wojskową. Niemiecka Bundeswehra przerzuciła w tym celu z RFN do Jordanii kilkuset spadochroniarzy z bronią i sprzętem - pisze portal dziennika "Handelsblatt".

Trwają starcia między paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia a armią w Chartumie Północnym w SudanieMOHAMED NURELDIN ABDALLAH / Reuters /Agencja FORUM

- Również rząd włoski zdecydował się na ewakuację ludności cywilnej z Sudanu. Około 140 włoskich obywateli zostało wezwanych do udania się do ambasady Włoch w Chartumie w celu ewakuacji - powiedział minister spraw zagranicznych Antonio Tajani.

Szef włoskiej dyplomacji przekazał, że jego kraj pomoże w ewakuacji obywateli Szwajcarii oraz pracowników miejscowej nuncjatury apostolskiej, a także około 20 innych obywateli europejskich. - W sumie około 200 cywilów będzie musiało zostać ewakuowanych przez nasze wojsko - dodał.

Tajani zaznaczył, że na czas operacji ewakuacyjnej otrzymał gwarancje bezpieczeństwa od obu stron trwającego w Sudanie konfliktu. Zespół zarządzania kryzysowego w Rzymie jest w stałym kontakcie z zespołem zarządzania kryzysowego Unii Europejskiej - dodał włoski dyplomata.

Dwa wojskowe samoloty transportowe z oddziałami specjalnymi włoskiej armii oraz karabinierów na pokładzie wystartowały już z Dżibuti do Chartumu - podała agencje Ansa, cytując ministra obrony Włoch Guido Crosetto. Trwa również wycofywanie się przedstawicieli dyplomatycznych Francji i Holandii.

Rishi Sunak dziękuję za przeprowadzenie sprawnej ewakuacji

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak poinformował, że siły zbrojne tego kraju ewakuowały personel dyplomatyczny i członków ich rodzin z Sudanu, który od ponad tygodnia pogrążony jest w konflikcie.

"Składam hołd zaangażowaniu naszych dyplomatów i odwadze personelu wojskowego, który przeprowadził tę trudną operację" - napisał Sunak na Twitterze.

"Kontynuujemy poszukiwanie wszelkich możliwości, aby zakończyć rozlew krwi w Sudanie i zapewnić bezpieczeństwo obywatelom brytyjskim pozostającym w kraju" - dodał premier Wielkiej Brytanii.

- Ewakuacja brytyjskich dyplomatów była skomplikowaną operacją, ponieważ ambasada w Chartumie znajduje się między kwaterami głównymi dwóch walczących ze sobą w Sudanie stron - powiedział stacji BBC minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace. Podziękował również władzom USA i Francji za pomoc w przeprowadzeniu tej operacji.

Kanadyjski rząd poinformował, że tymczasowo zawiesił działalność przedstawicielstwa w Sudanie, a kanadyjscy dyplomaci będą pracować w bezpiecznym miejscu poza granicami kraju. Usługi konsularne są świadczone w ograniczonym zakresie - przekazał rząd Kanady w oświadczeniu. Trwa również wycofywanie się przedstawicieli dyplomatycznych Francji, Włoch i Holandii.

Ambasada USA w Chartumie ewakuowana. Błyskawiczna akcja

Misja ewakuacyjna personelu ambasady USA w Chartumie została przeprowadzona błyskawicznie; amerykańskie wojska zrealizowały tę operację w ciągu zaledwie godziny - poinformowała agencja Reutera za źródłami w armii Stanów Zjednoczonych.

Jako pierwsze o tym przedsięwzięciu powiadomiły w niedzielę nad ranem sudańskie paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia (RSF), które przekazały, że amerykańska armia udanie ewakuowała sześcioma samolotami personel ambasady USA w Chartumie wraz z rodzinami.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken monitoruje operację ewakuacji personelu USA z ambasady w ChartumieDEPT OF STATE / ReutersAgencja FORUM

Około dwóch godzin później sukces misji potwierdził na Twitterze prezydent USA Joe Biden. "Dzisiaj, na mój rozkaz, siły Stanów Zjednoczonych przeprowadziły ewakuację personelu z Chartumu. (...) Tymczasowo zawieszamy działalność ambasady USA w Sudanie, lecz kontynuujemy nasze zaangażowanie na rzecz narodu sudańskiego i jego przyszłości" - oznajmił Biden w serii komunikatów na Twitterze.

Ze stolicy Sudanu ewakuowano nie tylko cały personel amerykański, liczący blisko 100 osób, ale też niewielką liczbę dyplomatów z innych państw. Misja rozpoczęła się w sobotę po południu, gdy samoloty sił zbrojnych USA, w tym trzy śmigłowce MH-47 Chinook, wystartowały z amerykańskiej bazy w Dżibuti, następnie zatrzymały się w Etiopii, aby zatankować paliwo, po czym przez trzy godziny leciały w kierunku Chartumu. Po trwającej około godzinę operacji ewakuacyjnej samoloty opuściły Sudan, nie narażając się przy tym na ryzyko ostrzału - relacjonował Reuters, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej armii.

Pierwszą dużą operację ewakuacji ludności cywilnej ogłosiła w sobotę Arabia Saudyjska, która repatriowała 91 swoich obywateli i 66 obywateli innych krajów. Podjęcie podobnych kroków rozważają też m.in. Unia Europejska, Japonia i Korea Południowa.

Wojna domowa w Sudanie: Kraj w ogniu

Konflikt pomiędzy sudańską armią i paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) wybuchł 15 kwietnia. W ramach proponowanych przez rząd zmian RSF miały zostać wcielone do regularnych sił zbrojnych. Generałowie nie mogli jednak zgodzić się co do terminu, w jakim miałoby to nastąpić, a polityczny spór przerodził się w wojnę domową.

Według najnowszych szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Sudanie zginęło w ciągu ostatniego tygodnia co najmniej 413 osób, a 3551 zostało rannych. W kraju wyczerpują się zapasy żywności i wody - informują media.

W Sudanie utknęły tysiące obcokrajowców, w tym dyplomaci i pracownicy organizacji humanitarnych. Kolejne kraje podejmują operacje ewakuacyjne, prowadzone zarówno ze stolicy kraju, Chartumu, jak i Port Sudan, położonego nad Morzem Czerwonym portu.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Mucha do Mentzena w "Śniadaniu Rymanowskiego": Pan nie zna procedury legislacyjnej
      Mucha do Mentzena w "Śniadaniu Rymanowskiego": Pan nie zna procedury legislacyjnejPolsat NewsPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      189
      Super
      relevant
      72
      Hahaha
      haha
      49
      Szok
      shock
      33
      Smutny
      sad
      25
      Zły
      angry
      13
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      381
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na