Program "Czyste powietrze" na nowych zasadach. Co się zmieniło?
Od 31 marca można skorzystać z programu "Czyste powietrze" na nowych zasadach. Zwiększają one kontrolę gmin nad programem oraz wprowadzają standardy jakościowe dla montowanych urządzeń. Jak wygląda program "Czyste powietrze" po nowemu? Ma być mniej nadużyć i "rachunków grozy".

W listopadzie 2024 roku rząd zawiesił program "Czyste powietrze", informując jednocześnie, że pracuje nad jego nową formułą. 31 marca 2025 rozpoczęła się nowa odsłona pomocy. Na realizację całego programu Fundusz Modernizacyjny przeznaczył 10 mld złotych. Nowe zasady wprowadziły kilka ważnych zmian.
Czyste powietrze 2025 - co się zmienia?
Program "Czyste powietrze" w nowej odsłonie jest bardziej nastawiony na osoby zagrożone ubóstwem energetycznym. Dlatego w ręce gmin oddaje rolę operatora, który ma pomóc beneficjentom przejść przez wszelkie procedury.
Do tej pory robili to wykonawcy, teraz gminy będą monitorować ich działania. Nowe zasady mają też wyeliminować nadużycia ze strony wykonawców i podwykonawców, wprowadzając standardy jakości paneli i pomp ciepła.
Dzięki kontroli gmin koszty przedsięwzięcia nie będą sztucznie zawyżane, a beneficjentom przestaną zagrażać "rachunki grozy". Ich wysokość często wynikała z niedostosowania mocy pomp ciepła do potrzeb budynku lub z niskiego standardu energetycznego budynku. Na te działania gminy otrzymają odpowiedni budżet.
Czyste powietrze 2025. Nowe zasady od 31 marca
Nowe zasady programu "Czyste powietrze" weszły w życie od 31 marca 2025. Co się zmienia dla beneficjentów programu?
- Obowiązkowe potwierdzenie standardu energetycznego przed i po realizacji przedsięwzięcia. Wcześniej nie było takiego wymogu po skończeniu inwestycji. Na audyt można dostać dotację
- Kryterium dochodowe powiązane ze stanem energetycznym budynku. Na najwyższą pomoc (do 100 proc. kosztów) mogą liczyć rodziny z najniższymi dochodami na osobę, zamieszkujące budynki o najniższym standardzie energetycznym
- Przekazanie roli operatora gminom i NFOŚiGW, wcześniej gminy pełniły rolę pomocniczą
- Maksymalne kwoty dofinansowania dla poszczególnych elementów, np. ocieplenia, wymiany źródła ciepła. Wcześniej dotacje mogły być bardziej elastyczne, bez sztywnych limitów na konkretne koszty
- Wymóg posiadania nieruchomości przez minimum trzy lata, którego wcześniej nie było. Nowy limit nie dotyczy sytuacji spadkowych
- Na jeden budynek/lokal można uzyskać wsparcie tylko raz - brak możliwości składania kolejnych wniosków. Wcześniej beneficjenci mogli ubiegać się o ponowne dofinansowanie, na przykład na kolejne etapy prac.
Nowością jest również źródło finansowania, którym teraz jest Fundusz Modernizacyjny, a nie dotacje z UE i krajowego budżetu.
Trwa nabór gmin do programu "Czyste powietrze"
Nabór gmin, które chcą przejąć rolę operatorów programu "Czyste powietrze" wciąż trwa w trybie ciągłym. Do 21 marca zgłosiło się 950 gmin.
Będą one mogły liczyć na szkolenia oraz dodatkowe finansowanie. Za skuteczne wsparcie jednego beneficjenta wyniesie ono 1700 zł.
Koszty wynagrodzenia gmin wziął na siebie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przeznaczy na ten cel 40 mln złotych.
Źródło:gov.pl