Reklama

Jordania

Środa, 29 maja 2024 (18:28)AktualizacjaPoniedziałek, 3 czerwca 2024 (13:35)

Jordania, nazywana także Haszymidzkim Królestwem Jordanii, to państwo arabskie, które leży na Bliskim Wschodzie. Turystów z całego świata przyciąga tu głównie Petra, czyli starożytne miasto wykute w skałach, a także Wadi Rum - słynna pustynia znana jako Dolina Księżyca.

Petra - jeden z siedmiu nowych cudów świata znajduje się w Jordanii
Petra - jeden z siedmiu nowych cudów świata znajduje się w Jordanii/123rf/123RF/PICSEL

Jordania

  • Stolica:Amman
  • Powierzchnia:89 342 km²
  • Ludność:10,4 mln
Językiem urzędowym w Jordanii jest język arabski. Waluta oficjalna w Jordanii to dinar jordański (JOD).

Jordania to kraj, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Sąsiadami Jordanii są: Izrael i Palestyna (Zachodni Brzeg Jordanu), Syria, Irak oraz Arabia Saudyjska.

Pod względem etnicznym państwo zamieszkuje najwięcej Arabów. Prawie połowa z nich ma korzenie palestyńskie. Stolicą Jordanii i ważnym ośrodkiem kulturalno-politycznym jest Amman.

Jordania - położenie i klimat

Jordania jest krajem wyżynnym. Kraj ma dostęp do Morza Martwego, znanego z wyjątkowo wysokiej zawartości soli, oraz do Zatoki Akaba.
 
Państwo leży w trzech strefach klimatycznych. Na południu dominuje klimat zwrotnikowy suchy, na północnym zachodzie - podzwrotnikowy śródziemnomorski, a w centrum kraju - podzwrotnikowy kontynentalny.

Jordania - ustrój polityczny 

Jordania jest monarchią konstytucyjną, a władza jest dziedziczona. Od 1999 roku królem tego arabskiego kraju jest Abdullah II.

Władzę ustawodawczą sprawuje dwuizbowy parlament, który składa się z Senatu i Izby Reprezentantów. Kadencja parlamentarna trwa cztery lata. Król mianuje premiera Jordanii, a także wyznacza przewodniczącego Sądu Najwyższego oraz członków Senatu. Rola partii politycznych jest znikoma.

System polityczny Jordanii jest stabilny, choć kraj boryka się z dużą liczbą uchodźców z sąsiednich krajów, co wpływa na gospodarkę i infrastrukturę społeczną.

Jordania - gospodarka krajowa 

Kraj nie ma zbyt wielu zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego. Nad Morzem Martwym wydobywa się jednak spore ilości potasu i gazu łupkowego. Ziemia nie jest urodzajna, co oznacza, że większość płodów rolnych jest importowana z zewnątrz.
  
Jordania jest znana z rozwiniętego sektora IT i edukacji oraz pięknych miejsc turystycznych, które napędzają gospodarkę.

Jordania - historia w pigułce

Historia Jordanii jest bogata i sięga starożytności. W starożytności obszar Jordanii zamieszkiwali Amoryci, Kananejczycy i Nabatejczycy.

W VII wieku n.e. Jordania została podbita przez Arabów. W średniowieczu region ten był częścią imperiów islamskich, a w XIX wieku Jordania znalazła się pod panowaniem Imperium Osmańskiego.

Po I wojnie światowej na terenie dzisiejszej Jordanii utworzono Emirat Transjordanii, będący protektoratem brytyjskim.

W 1946 roku Jordania uzyskała niepodległość i zmieniła nazwę na Haszymidzkie Królestwo Jordanii.
Temat Jordania znajdziesz również w serwisie: Sport

Jordania - Wiadomości

Wtorek, 16 kwietnia 2024 (15:43)
Patrząc na rakietowy atak Iranu na Izrael, pobieramy starą lekcję, że i my w Europie Środkowo-Wschodniej wciąż jesteśmy zdani na łaskę i niełaskę wielkich mocarstw. I że sojusznikom trzeba patrzeć...
Sobota, 13 kwietnia 2024 (23:28)
"Jordańska obrona powietrzna jest gotowa do przechwycenia i zestrzelenia wszelkich irańskich dronów" - podają dwa regionalne źródła bezpieczeństwa Jordanii cytowane przez agencję Reutersa. Armia...
Sobota, 13 kwietnia 2024 (22:51)
Przestrzeń powietrzna Izraela została zamknięta o godz. 22:30 czasu uniwersalnego (0:30 czasu polskiego - red.) - przekazały izraelskie władze. W sobotę wieczorem potwierdzono, że Iran wystrzelił...