System polityczny w Italii opiera się na konstytucji, którą uchwalono w 1948 roku. Głową kraju jest prezydent wybierany przez Zgromadzenie Narodowe. Prezydent Włoch pełni przede wszystkim funkcję symboliczną, reprezentując jedność narodową i sprawując rolę arbitra politycznego.
Władzę ustawodawczą pełni dwuizbowy parlament, czyli Izba Deputowanych i Senat. Członków do parlamentów wybiera się w bezpośrednim i powszechnym głosowaniu.
Władza wykonawcza spoczywa w rękach Rady Ministrów, której przewodzi premier.
Głową państwa jest prezydent Sergio Mattarella. Szefem włoskiego rządu jest premier Giorgia Meloni.
System polityczny Włoch znany jest ze swojej zmienności, a liczne partie polityczne często muszą tworzyć koalicje w celu utworzenia stabilnego rządu.
Włochy - gospodarka krajowa
Gospodarka Włoch to jeden z największych sektorów turystycznych na świecie.
Kraj doskonale radzi sobie także w przemyśle (włókienniczym oraz samochodowym) oraz produkcji wina, oliwy czy makaronu.
Włosi mają także dostęp do surowców naturalnych. Są nimi m.in. rtęć, ołów, węgiel, cynk, ołów oraz niewielkie pokłady ropy i gazu ziemnego.
Włochy - historia
Historia Włoch sięga czasów starożytnego Rzymu - jednego z najpotężniejszych imperiów w historii. Po jego upadku nastał okres państw-miast, takich jak Wenecja czy Florencja, które przyczyniły się do rozkwitu ery renesansu. W XVI wieku Włochy stały się areną walk pomiędzy potęgami europejskimi, a następnie znalazły się pod wpływem Habsburgów i Hiszpanii.
W XVIII wieku kraj podzielił się na wiele małych księstw i republik. Do ich zjednoczenia doszło w 1861 roku pod przywództwem Giuseppe Garibaldiego i króla Wiktora Emanuela II.
Wiek XX w historii kraju to okres pod rządami Benito Mussoliniego. Włochy uczestniczyły również w czasie drugiej wojny światowej w licznych kampaniach militarnych po stronie Niemiec, jednak klęska w bitwie pod El Alamein w 1942 roku i inwazja na Sycylię w 1943 roku przyczyniły się do upadku reżimu współtworzącego grupę państw Osi.
Po wojnie
kraj stał się republiką i zaczął rozwijać się gospodarczo. Został także
jednym z założycieli Unii Europejskiej.