Reklama

Sudan

Poniedziałek, 14 października 2024 (08:14)AktualizacjaPoniedziałek, 14 października 2024 (14:23)

Republika Sudanu przez wieki stanowiła pomost między światem arabskim a Afryką. To kraj złożony zarówno kulturowo, jak i etnicznie. Państwo, które leży nad Morzem Czerwonym, zmagało się z wieloma konfliktami wewnętrznymi, co doprowadziło do odłączenia się Sudanu Południowego w 2011 roku.

Stolica Sudanu - Chartum - w 2007 roku
Stolica Sudanu - Chartum - w 2007 roku/Bartłomiej Barczyk/AW

Sudan

  • Stolica:Chartum
  • Powierzchnia:1 886 068 km²
  • Ludność:48 mln
Języki urzędowe Sudanu to język arabski i język angielski. Walutą oficjalną w Sudanie jest funt sudański (SDG).

Sudan pozostaje jednym z kluczowych państw regionu ze względu na swoje strategiczne położenie oraz zasoby naturalne, takie jak ropa naftowa i złoto.

To trzeci co do wielkości kraj Afryki, który leży na styku północno-wschodniej części kontynentu.

Sudan - położenie i klimat

Sudan graniczy z Egiptem, Libią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Sudan Południowy, Etiopią i Erytreą. Kraj charakteryzuje się dużą różnorodnością krajobrazów - od pustyń na północy po wilgotne sawanny na południu.

Klimat Sudanu jest przeważnie suchy i gorący, z minimalnymi opadami na północy oraz bardziej zróżnicowanymi warunkami klimatycznymi na południu, gdzie występuje pora deszczowa.

Sudan - ustrój polityczny

Sudan jest republiką, która w ostatnich dziesięcioleciach przechodziła liczne zmiany ustrojowe i okresy niestabilności politycznej. Po latach rządów wojskowych i dyktatury w 2019 roku doszło do obalenia wieloletniego prezydenta Omara al-Baszira.

Od tego czasu Sudan jest w okresie transformacji politycznej.

Kraj od lat zmaga się z wewnętrznymi konfliktami oraz napięciami między różnymi grupami etnicznymi oraz religijnymi.

Sudan - gospodarka krajowa

Gospodarka Sudanu opiera się głównie na rolnictwie oraz wydobyciu surowców naturalnych. Mimo bogatych złóż kraj boryka się z trudnościami gospodarczymi, spowodowanymi głównie przez długotrwałe konflikty zbrojne i korupcję.

Rozwój gospodarczy jest ograniczony przez niestabilność polityczną oraz brak inwestycji w infrastrukturę.

Sudan - historia

W XIX wieku Sudan znalazł się pod panowaniem osmańsko-egipskim, a później został skolonizowany przez Wielką Brytanię.

W 1956 roku Sudan uzyskał niepodległość, jednak zmagał się z licznymi wojnami domowymi, z których najważniejszą był konflikt z Sudanem Południowym. Nieporozumienia doprowadziły do odłączenia się południowej części kraju w 2011 roku.

W państwie trwa ponadto wojna domowa między Siłami Szybkiego Reagowania a Siłami Zbrojnymi Sudanu, która zmusiła miliony mieszkańców do opuszczenia swoich domów. Tysiące osób zginęło. W Sudanie wciąż panują groźne choroby - m.in. cholera, denga i małpia ospa.

Ta trudna sytuacja w kraju została już nazwana największym kryzysem humanitarnym na świecie.
Temat Sudan znajdziesz również w serwisie: geekweek

Sudan - Wiadomości

Wtorek, 22 października 2024 (10:47)
Samolot transportowy z Rosjanami na pokładzie został zestrzelony w Sudanie - potwierdziła rosyjska placówka dyplomatyczna. Na miejscu znaleziono rosyjskie dokumenty. Ostateczna liczba ofiar nie...

Sudan - Wideo

Czwartek, 18 kwietnia 2019 (12:25)
Krótko cieszyli się Sudańczycy z obalenia byłego prezydenta Omara al-Bashira. Zamiast rozpisać wolne wybory, junta wojskowa odpowiedzialna za zamach stanu przejęła władze i nie zamierza jej...
Czwartek, 10 stycznia 2019 (14:15)
Pozostający u steru władzy od 30 lat prezydent Sudanu Omar Baszir zapowiedział w środę podczas wiecu w Chartumie, że masowe protesty nie skłonią go do oddania władzy i ustąpienia. W tym samym...