Językiem urzędowym w Arabii Saudyjskiej jest język arabski. Oficjalna waluta Arabii Saudyjskiej to rial saudyjski (SAR).
Stolicą Królestwa Arabii Saudyjskiej jest Rijad. Miasto leży w regionie Nadżd. Z kolei w regionie Hidżaz można znaleźć tzw. święte miasta islamu - Mekkę i Medynę oraz miasto Dżudda. Arabia Saudyjska jest również uznawana za kolebkę islamu.
Arabia Saudyjska - położenie i klimat
Kraj zajmuje tereny od Morza Czerwonego po Zatokę Arabską. Graniczy z Bahrajnem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Jordanią, Irakiem, Kuwejtem oraz Jemenem i Omanem.
Klimat w Arabii Saudyjskiej jest zwrotnikowy suchy. W kraju występują duże amplitudy temperatur między dniem a nocą, a także między latem a zimą.
Arabia Saudyjska - ustrój polityczny
Arabia Saudyjska jest monarchią absolutną. Władza skupiona jest w rękach króla i rodziny królewskiej. Od 2015 roku krajem rządzi Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud. Król pełni także funkcję premiera. System prawny opiera się na interpretacji prawa islamskiego (szariatu), a działalność partii politycznych jest surowo zakazana.
Kraj jest znany z konserwatywnych obyczajów i restrykcyjnych przepisów dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej, w tym dotyczących segregacji ze względu na płeć. Kobiety pierwszy raz dopuszczono do wyborów dopiero w 2015 roku. W kraju łamane są prawa człowieka. Wykonywane są wyroki śmierci, dopuszcza się kary cielesne i stosowanie niedozwolonych gdzie indziej metod podczas przesłuchań.
Arabia Saudyjska - gospodarka krajowa
Dla gospodarki najważniejsze są złoża gazu i ropy naftowej, rudy żelaza, miedzi i złota. Głównym terenem wydobycia gazu i ropy naftowej jest północny płaskowyż z pustynią Nafud i południowa część pustyni Ar-Rab al-Chali.
Kraj jest także znany z ogromnych inwestycji w nowoczesną infrastrukturę oraz zaawansowane technologie.
Arabia Saudyjska - historia
Historia Arabii Saudyjskiej ma swoje korzenie w czasach, gdy narodziły się starożytne plemiona arabskie i powstały muzułmańskie kalifaty.
W XVIII wieku powstał konserwatywno-dogmatyczny odłam sunnickiego islamu, który został nazwany ruchem wahhabickim. Stał się on podstawą współczesnej tożsamości kraju.
W czasie I wojny światowej Arabia Saudyjska zachowała neutralność. W 1932 roku utworzono Królestwo Arabii Saudyjskiej.
Państwo nie brało także udziału w II wojnie światowej. W 1945 r. Arabia Saudyjska została członkiem ONZ.