Media: Rosja gotowa na zawieszenie broni. Padły warunki
Prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy zgodzić się na zawieszenie broni w Ukrainie - informuje agencja Bloomberg, powołując się na źródła w Moskwie. Kreml ma jednak stawiać żądania dotyczące m.in. kontyngentu pokojowego.

Nieoficjalne informacje uzyskane zostały od anonimowych źródeł bliskich władzom na Kremlu. Pierwsze sygnały dotyczące możliwości wstrzymania walk miały się pojawić już w trakcie spotkania w Arabii Saudyjskiej. Wówczas przedstawiono także pierwsze warunki, które musiałyby zostać spełnione.
"Aby zgodzić się na zaprzestanie działań wojennych musiałoby istnieć jasne zrozumienie ramowych zasad ostatecznego porozumienia pokojowego (...) Rosja będzie nalegać w szczególności na ustaleniu parametrów ewentualnej misji pokojowej" - czytamy.
Niemal pewne jest, że Moskwa nie zaakceptuje obecności w Ukrainie wojsk z krajów NATO, takich jak Wielka Brytania czy Francja. Wielokrotnie podkreślał to między innymi szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
W przypadku Kremla misja pokojowa mogłaby być tworzona przez "neutralne państwa", przede wszystkim Chiny.
Wojna w Ukrainie. Propozycja zawieszenia broni
Na temat możliwości wstrzymania walk mówił niedawno prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski po rozmowach z europejskimi przywódcami ogłosił, że pierwszym etapem zakończenia wojny mógłby być rozejm "w powietrzu, na morzu i obiektach infrastruktury krytycznej".
"Pierwsze kroki w kierunku prawdziwego pokoju muszą obejmować zmuszenie jedynego źródła tej wojny, Rosji, do zaprzestania ataków przeciwko życiu" - napisał w mediach społecznościowych.
"Cisza w powietrzu: zakaz używania pocisków rakietowych, dronów dalekiego zasięgu i bomb lotniczych. I cisza na morzu: prawdziwą gwarancją normalnej żeglugi. Ukraina jest gotowa podążać drogą pokoju i to Ukraina dąży do pokoju od pierwszej sekundy tej wojny. Zadanie polega na zmuszeni Rosji do zaprzestania wojny" - dodał Zełenski.
W przyszłym tygodniu w Rijadzie odbędzie się spotkanie przedstawicieli władz w Kijowie z wysłannikami Białego Domu. W trakcie rozmów, według doniesień medialnych, dyskutowane mają być kwestie porozumienia pokojowego oraz umowy dotyczącej wydobywania ukraińskich minerałów.
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!