Reklama

Siergiej Ławrow

Poniedziałek, 13 czerwca 2022 (10:24) Aktualizacja Piątek, 8 września 2023 (14:36)
Siergiej Wiktorowicz Ławrow to rosyjski polityk i dyplomata. Od 2004 roku minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej.
Siergiej Ławrow - najważniejsze informacje
Siergiej Wiktorowicz Ławrow /AP/Associated Press/ /East News

Siergiej Ławrow - najważniejsze informacje

  • Data urodzenia:

    21.03.1950

  • Miejsce urodzenia:

    Moskwa

  • Kraj urodzenia:

    Rosja

Siergiej Ławrow - pochodzenie i wykształcenie

Urodził się 21 marca 1950 roku w Moskwie w rodzinie o gruzińsko-ormiańskim pochodzeniu. Nie ma nigdzie dostępnych informacji o młodości tego polityka. Rzekomo matka Ławrowa była honorowym robotnikiem ZSRR w Ministerstwie Handlu Zagranicznego. Dlatego też otoczenie rodziny od zawsze składało się z urzędników.

Siergiej Ławrow w 1972 roku został absolwentem Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych. Niedługo po tym znalazł zatrudnienie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych ZSRR. Oddelegowany jako tłumacz, sekretarz i asystent Rafiqa Nishonova otrzymał rangę członka personelu dyplomatycznego. Po powrocie do Moskwy pracował jako sekretarz Sekcji Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych ZSRR.

Siergiej Ławrow - działalność polityczna

Kilka lat później Ławrow został mianowany sekretarzem i starszym radcą w Stałym Przedstawicielstwie ZSRR przy ONZ, znajdującej się w Nowym Jorku. Po rozpadzie ZSRR mianowany na dyrektora Departamentu Organizacji Międzynarodowych i Problemów Globalnych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Od 2004 roku objął funkcję Ministra Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej.

SIergiej Ławrow - życie prywatne i wyróżnienia

Prywatnie Siergiej Ławrow jest żonaty z Marią Aleksandrowną. W 1982 roku w Nowym Jorku urodziła mu się córka, Jekaterina. Obecnie jest dziadkiem. Został odznaczony wieloma wyróżnieniami nie tylko w Rosji. W 2005 otrzymał honorowy medal ”Za udział w programach ONZ”, a w 2007 roku Order Wspólnoty od Wspólnoty Niepodległych Państw. Ostatnie wyróżnienia i odznaczenia zyskał w 2020 roku. Było to odznaczenie Bohatera Pracy Federacji Rosyjskiej, Order Przyjaźni w Uzbekistanie oraz Order Makariosa III na Cyprze.

Siergiej Ławrow - Wiadomości

Siergiej Ławrow - Wideo