. Stolica Chin to
.
, to w kraju stosowanych jest wiele innych języków.
Chiny - położenie i klimat
Chiny leżą na rozległym terytorium azjatyckim i graniczą z Rosją, Mongolią, Koreą Północną, Wietnamem, Laosem, Myanmarem, Indiami, Bhutanem, Nepalem, Afganistanem, Tadżykistanem, Kirgizją oraz Kazachstanem. Kraj znajduje się pod wpływem 3 stref klimatycznych: zwrotnikowej, podzwrotnikowej oraz umiarkowanej.
Chiny leżą na obszarze wyżynno-górzystym. To właśnie tam znajduje się najwyższy szczyt świata - Mount Everest (8848 m n.p.m.). Charakterystycznymi punktami na mapie kraju są także Nizina Mandżurska czy słynna Pustynia Gobi.
Chiny - ustrój polityczny
Chiny (Chińska Republika Ludowa) to państwo unitarne, które jest podzielone na prowincje. Ma pięć regionów autonomicznych oraz cztery miasta wydzielone. Są nimi: Chongqing, Szanghaj, Pekin oraz Tianjin.
Według konstytucji Chiny są socjalistyczną republiką demokratycznej dyktatury ludowej. Władza należy do jednej partii - Komunistycznej Partii Chin. Najwyższym ciałem w partii jest Komitet Centralny KPCh, na czele którego stoi Biuro Polityczne Komitetu Centralnego KPCh, a jego kierownictwem jest siedmioosobowy Stały Komitet.
Naczelnymi organami władzy państwowej są: Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (OZPL - czyli jednoizbowy parlament wybierany na pięcioletnią kadencję), Rada Państwa - odpowiednik rządu, sprawujący władzę wykonawczą, a także Najwyższa Prokuratura Ludowa i Centralna Komisja Wojskowa.
Władzę sądowniczą dzierżą: Najwyższy Sąd Ludowy, sądy ludowe, sądy wojskowe oraz sądy specjalne.
Głową państwa jest
przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, którym obecnie jest
Xi Jinping. Szefem rządu jest
premier Li Qiang.
Chiny - gospodarka krajowa
Gospodarka Chin jest jedną z największych i najszybciej rozwijających się na świecie. Chiny są światowym liderem w produkcji przemysłowej. Kraj eksportuje m.in. elektronikę, odzież, kosmetyki i meble.
W rozwoju państwa ogromną rolę odgrywają także: finanse, technologia informacyjna, telekomunikacja i turystyka.
Chiny mają również liczne znaczne zasoby naturalne (węgiel, ropę naftową, gaz ziemny), co przyczynia się do ich mocnej pozycji na arenie światowej. Gospodarka jednak od kilku lat notuje niewielkie spowolnienie.
Chiny - historia
Historia Chin sięga tysięcy lat wstecz. Starożytna cywilizacja chińska, znana również jako cywilizacja Żółtej Rzeki, rozwijała się wzdłuż rzek Huang He i Chang Jiang, gdzie powstały pierwsze państwa feudalne. Cywilizacja chińska przyczyniła się do wynalezienia m.in. papieru, kompasu czy prochu strzelniczego.
W okresie dynastii, które trwały przez tysiąclecia, Chiny doświadczyły okresów wielkiego rozwoju, jak i wewnętrznych walk oraz upadków.
W XIX wieku kraj stał się areną wpływów kolonialnych i konfliktów zewnętrznych, prowadząc w 1912 roku do upadku cesarstwa i powstania Republiki Chińskiej.
W 1949 roku komuniści pod wodzą Mao Zedonga przejęli kontrolę nad Chinami. W kraju wkrótce wprowadzono liczne kampanie gospodarcze i polityczne - m.in. kampanię przeciwko prawicowcom, tzw. wielki skok naprzód i rewolucję kulturalną.