Przełomowa decyzja Londynu. Użyli zamrożonych rosyjskich aktywów
Ukraina otrzymała 752 mln funtów w ramach inicjatywy G7 ERA (Extraordinary Revenue Acceleration) od Wielkiej Brytanii - poinformował w piątek premier Denys Szmyhal. Dodał, że ta kwota jest zagwarantowana dochodami pochodzącymi z zamrożonych rosyjskich aktywów. To nie pierwsze "rosyjskie" pieniądze, które trafiły na Ukrainę.

"Do Ukrainy trafiły pierwsze środki z Wielkiej Brytanii, zabezpieczone dochodami z zamrożonych rosyjskich aktywów. Dziś otrzymaliśmy 752 mln funtów w ramach inicjatywy G7 ERA. Środki zostaną przeznaczone na wzmocnienie ukraińskiej obronności" - napisał Szmyhal w Telegramie.
Premier podziękował rządowi Wielkiej Brytanii oraz partnerom z grupy G7 za mechanizm, który umożliwia przeznaczenie rosyjskich środków finansowych na rzecz Ukrainy.
- Liczymy, że w przyszłości wszystkie (...) aktywa Rosji zostaną skonfiskowane i przekazane na rzecz naszego państwa - podkreślił.
Wielka Brytania. "Rosyjskie" pieniądze dla Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował 1 marca, że Kijów i Londyn podpisały umowę w sprawie pożyczki, aby wzmocnić zdolności obronne Ukrainy. Pożyczka ta ma być spłacana z przychodów pochodzących z zamrożonych rosyjskich aktywów.
Wcześniej o zawarciu umowy powiadomił ukraiński resort finansów. Jak przekazano, umowę o pożyczce w wysokości 2,26 mld funtów (około 2,74 mld euro) na wsparcie ukraińskich zdolności obronnych podpisano w obecności Zełenskiego i premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera.
Unia Europejska, kraje G7 i Australia zamroziły rosyjskie aktywa o wartości około 280 mld dolarów, z których większość znajduje się w belgijskim depozycie Euroclear.
W środę parlamentarzyści z 17 krajów europejskich wezwali króla Belgów Filipa I do przejęcia zamrożonych aktywów Rosji i przekazania ich Ukrainie. W wysłanym liście deputowani podkreślili, że prawo międzynarodowe uznaje możliwość przejęcia aktywów agresora, by zrekompensować straty ofiarom konfliktu.
Pierwsze "pieniądze Rosji" dla Kijowa. Przełomowy krok
Pierwsze pieniądze z zamrożonych aktywów rosyjskich trafiło do Kijowa pod koniec 2024 roku. Ministerstwo finansów USA ogłosiło 10 grudnia wypłacenie dla Ukrainy 20 mld dolarów pożyczki opartej na zamrożonych aktywach Rosji. Środki zostały przekazane specjalnemu funduszowi Banku Światowego, który został udostępniony Ukrainie.
Sprawdź, jak przebiega wojna na Ukrainie. Czytaj nasz raport specjalny!
Ogłoszenie pożyczki było finalizacją zapowiedzianego jeszcze latem wsparcia finansowego ze strony G7, wykorzystującego zyski generowane przez zamrożone aktywa Banku Centralnego Rosji do spłacania pożyczki.
Pod koniec listopada przekazanie swojej części pożyczki dla Ukrainy - 18 mld euro - ogłosiła Unia Europejska.
Rosjanie nie zgadzają się z takimi działaniami Zachodu, a użycie mechanizmu polegającego na wykorzystywaniu rosyjskich aktywów nazwali "rabunkiem".
-----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!