Reklama

Reklama

Korea Płn. może planować testy broni nuklearnej

Przedstawiciel USA ds. Korei Północnej Sung Ki powiedział, że Stany Zjednoczone wielokrotnie od zeszłego roku wzywały Koreę Północną do dialogu wieloma kanałami, w tym oferując pomoc humanitarną, ale nie otrzymały żadnej odpowiedzi. - Do tej pory Korea Północna nie odpowiedziała i nadal nie wykazuje zainteresowania dialogiem. Wręcz przeciwnie, zaobserwowaliśmy zauważalny wzrost zasięgu ich ostrzału rakietowego z wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego - powiedział Sung Kim.

Retoryka władz Korei Północnej może sugerować, że reżim w Pjongjangu zamierza przetestować taktyczną broń nuklearną - oświadczył we wtorek specjalny przedstawiciel USA ds. Korei Północnej Sung Kim.

Sung Kim przypomniał przy tym, że Korea Płn. w tym roku wystrzeliła "bezprecedensową" liczbę pocisków balistycznych. Jego zdaniem władze USA także szacują, że Pjongjang przygotowuje się do przeprowadzenia siódmej próby nuklearnej.

Korea Północna wystrzeliła 31 pocisków balistycznych w 2022 r.

- Korea Północna wystrzeliła 31 pocisków balistycznych w 2022 roku, najwięcej jakie kiedykolwiek wystrzelono w ciągu jednego roku, bijąc swój poprzedni rekord 25 rakiet w 2019 roku. A to dopiero czerwiec - powiedział Kim.

Reklama

Amerykański przedstawiciel podczas konferencji prasowej zaznaczył, że Stany Zjednoczone wielokrotnie od zeszłego roku wzywały Koreę Północną do dialogu wieloma kanałami, w tym oferując pomoc humanitarną, ale nie otrzymały żadnej odpowiedzi.

- Do tej pory Korea Północna nie odpowiedziała i nadal nie wykazuje zainteresowania dialogiem. Wręcz przeciwnie, zaobserwowaliśmy zauważalny wzrost zasięgu ich ostrzału rakietowego z wyraźnym naruszeniem prawa międzynarodowego - powiedział Sung Kim.

Waszyngton nadal oferuje Pjongjangowi rozmowy

Podkreślił, że Waszyngton nadal oferuje Pjongjangowi rozmowy "bez warunków wstępnych". Zaznaczył jednocześnie, że pomimo wyciągniętej ręki USA ostrzegają również, że zareagują "szybko i energicznie" w przypadku próby nuklearnej Korei Północnej.

W ostatnich tygodniach Korea Północna przetestowała szereg rodzajów rakiet balistycznych, w tym swoją największą międzykontynentalną rakietę(ICBM) - Hwasong-17. Ostatnie takie próby odbywały się m.in. po zakończeniu niedawnej wizyty prezydenta Joe Bidena w Seulu i Tokio oraz po wizycie Sung Kima w Korei Płd., która miała miejsce pod koniec zeszłego tygodnia.

Korea Płn. w latach 2006-2017 przeprowadziła sześć prób jądrowych, z których najsilniejsza była ostatnia. Zdetonowano wówczas głowicę o mocy około 250 kiloton, czyli około 15 razy większej niż bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy