Reklama

Reklama

Rośnie potencjał jądrowy Korei Północnej. MAEA apeluje

Prace Korei Północnej nad rozbudową kluczowych obiektów w jej głównym ośrodku jądrowym w Jongbjon postępują - poinformował szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), cytowany przez Reutersa. Korea Północna tylko w 2022 roku przeprowadziła 13 testów broni jądrowej.

Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi powiedział o tym na kwartalnym posiedzeniu Rady Gubernatorów agencji, złożonej z przedstawicieli 35 państw.

MAEA wykryła oznaki ciągłej pracy reaktora

- Na dobudówce do znanego nam zakładu wzbogacania paliwa jądrowego zainstalowano dach, więc dobudówka jest już zewnętrznie ukończona. W pobliżu reaktora lekkowodnego (LWR) zaobserwowaliśmy, że nowy budynek, którego wznoszenie rozpoczęto w kwietniu 2021 roku, został ukończony; rozpoczęto również budowę dwóch przylegających budynków - powiedział w oświadczeniu Grossi.

Przypuszczenia te potwierdziły obserwacje MAEA, która pod koniec ubiegłego roku wykryła oznaki ciągłej pracy reaktora w Jongbjon.

Reklama

Negocjacje w sprawie denuklearyzacji Korei Północnej

Negocjacje pomiędzy Pjongjangiem a Waszyngtonem w sprawie denuklearyzacji Korei Północnej pozostają w martwym punkcie od zakończonego fiaskiem drugiego szczytu z udziałem Kim Dzong Una i ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa w Wietnamie w lutym 2019 roku. Strona północnokoreańska domagała się tam zniesienia prawie wszystkich międzynarodowych sankcji, oferując w zamian tylko częściową denuklearyzację, na co Amerykanie się nie zgodzili.

Korea Północna tylko w 2022 roku przeprowadziła 13 testów broni jądrowej, w tym pierwszą od 2017 roku próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy