Padło pytanie o "pomyłkę Jarosława Kaczyńskiego". Tak odpowiedział Nawrocki
- Wprowadzenie "Nowego Ładu" przez Mateusza Morawieckiego było błędem - ocenił Karol Nawrocki w czasie rozmowy ze Sławomirem Mentzenem. Prezes IPN stwierdził również, że Jarosław Kaczyński "nie miał racji" w kwestii Zielonego Ładu. Finalnie kandydat wspierany przez PiS podpisał ośmiopunktową deklarację przez polityka Konfederacji.

Karol Nawrocki spotkał się w Toruniu ze Sławomirem Mentzenem w sprawie nadchodzącej drugiej tury wyborów prezydenckich. Kandydat popierany przez PiS odpowiedział na kilka pytań polityka Konfederacji.
Jednym z nich było pytanie o pomyłkę Jarosława Kaczyńskiego w kwestii Zielonego Ładu. - Kaczyński pomylił się, twierdząc, że odrzucenie Zielonego Ładu oznaczałoby ustawienie się na marginesie? - zapytał Mentzen.
- Zielony Ład jest zły. Trzeba go odrzucić - powiedział Nawrocki, dodając po chwili, że prezes PiS "nie miał w tej kwestii racji".
Sławomir Mentzen spotkał się z Karolem Nawrockim. Padło pytanie o migrantów
Polityk Konfederacji zapytał również Karola Nawrockiemu, o to czy dobrą decyzją rządu PiS było przyjęcie 366 tys. islamskich i afrykańskich migrantów w latach 2018 - 2022".
- Przyjęcie islamskich migrantów jest zawsze złe - odpowiedział Nawrocki.
Kolejne pytanie dotyczyło tego, czy "to był błąd, że Jarosław Kaczyński forsował piątkę przeciwko rolnikom zwaną piątką dla zwierząt". - Nie dla piątki dla zwierząt - podkreślił.
Sławomir Mentzen nawiązał również do zamknięcia polskiej gospodarki podczas pandemii COVID-19. - Konfederacja miała rację, sprzeciwiając się zamykaniu gospodarki? - zapytał.
- Tutaj musielibyśmy pewnie dłużej porozmawiać. Konfederacja była z całą pewnością w takiej sytuacji, w jakiej ja byłem jako wyborca PiS (...) Recenzowanie jednak decyzji jest łatwiejsze, niż podejmowanie - powiedział kandydat popierany przez PiS.
- Zawsze jeśli ktoś wykonuje jakieś decyzje pod głęboką presją i podejmuje te decyzje, ma gorzej, niż ci, którzy go recenzują. Jeśli chodzi o COVID (...) nie zamykałbym kościołów - podkreślił.
Deklaracja Mentzena. Nawrocki odniósł się do podnoszenia podatków
Po pytaniach kandydat popierany przez PiS odniósł się do punktów z deklaracji Sławomira Mentzena.
Na pytanie, czy nie podpisze żadnej ustawy, który podniesie istniejące podatki odpowiedział, że "jestem generalnie przeciwko". - To jest w moim planie - dodał.
- Jestem przeciwko podwyższaniu podatków - podkreślił. Poruszono przy tym zagadnienie podatku katastralnego. Jak stwierdził Nawrocki, "mieszkanie nie jest standardowym towarem". - Jestem przeciwko podatku katastralnemu dla domów zwykłych Polaków, ale dostrzegam pewien problem, w którym miejscu jest potencjalna granica - zaznaczył.
- Jest pan niesamowity, bo pan się wycofał po dwóch minutach z deklaracji, którą przed chwilą pan złożył - odpowiedział Mentzen.
Karol Nawrocki skomentował także punkt deklaracji dotyczący niepodpisania żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polakom do broni. - Nie podpiszę, dlatego że jesteśmy w sytuacji, że (...) taką odporność cywilną państwa polskiego trzeba podnosić - powiedział.
- Mam dostęp do broni - przyznał Nawrocki. Dodał, że ma pozwolenie z zakresu ochrony osobistej.
- Jak zaczęła mnie ścigać Federacja Rosyjska i grożono mi regularnie śmiercią za likwidację sowieckich obiektów propagandowych, po długiej procedurze (...) uzyskałem dostęp do broni osobistej, bo miałem zagrożenie życia przez obce państwo - wyjaśnił.
Karol Nawrocki o wolności słowa. "Będę przyszłym strażnikiem Konstytucji"
Sławomir Mentzen przeszedł również do punktu, czy kandydat "nie podpisze żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów zgodnych z polską konstytucją".
- Oczywiście art. 54 Konstytucji mówi o tym w sposób naturalny. Będę przyszłym strażnikiem Konstytucji - odpowiedział Nawrocki.
- Jak przyglądam się temu, co obecnie rządzący, przepychając tzw. ustawę o mowie nienawiści, chcą zrobić z wolnością słowa, to jestem tym oburzony. Nie podpisałbym nigdy czegoś takiego - dodał.
Polityk Konfederacji nawiązał przy tym do sytuacji z tygodnikiem "Najwyższy Czas", który - jak przypomniał - został zamknięty przez ABW w czasach rządów Mateusza Morawieckiego.
- Pan się bardzo skupia na rządzie Mateusza Morawieckiego, a teraz cuda się dzieją (...) myślę, że każde środowisko powinno mieć swój tygodnik czy możliwość wypowiadania się, szczególnie w telewizji publicznej - odpowiedział Karol Nawrocki.
Mentzen zapytał Nawrockiego o życie prywatne. "Wydaje mi się to nienaturalne"
Kolejną kwestią poruszoną przez Sławomira Metnzena była przeszłość Karola Nawrockiego. Polityk Konfederacji nawiązałdo jednego z materiałów w internecie.- U pana w tym materiale wyskakuje nagle Pilecki, Jan Paweł II, Kolbe, wydaje mi się to nienaturalne - stwierdził Mentzen.
- Mnie się ten film podobał, ale tak, jestem ze zwykłego blokowiska gdańskich Siedlec. Grałem w kapsle, piłkę, bawiłem się w chowanego - stwierdził Nawrocki.
Mentzen zaznaczył jednak, że gdyby Nawrocki opowiedział więcej o "ustawkach", to mógłby bardziej trafić do młodszych wyborców.
- Jeśli chodzi o formy walki, szlachetnej męskiej walki wręcz, to w moim życiu tego było dużo. Przez tyle lat boksowałem jako zawodnik Gdańskiego Stoczniowca, byłem mistrzem Pomorza w wadze ciężkiej - podkreślił kandydat popierany przez PiS.
Na pytanie Mentzena, czy większe emocje są podczas walki bokserskiej czy poprzez "ustawki" kibiców, Nawrocki odpowiedział, że jeśli chodzi o starcia sportowe, towarzyszą temu "te same emocje".
Sławomir Mentzen: Mam problem w sprawie tego mieszkania
Polityk Konfederacji nawiązał podczas rozmowy do kwestii mieszkania Jerzego Ż.
- Mam problem z panem w sprawie tego mieszkania (...) sprawa została ujawniona w sposób skandaliczny, to nie powinno mieć miejsca (...) mi bardziej przeszkadza nie to, co zrobił młody Nawrocki, tylko to jak to ograł potem w kampanii wyborczej - stwierdził Mentzen.
- Czy mógłby pan spróbować mnie przekonać, że mój pogląd jest fałszywy, że tam naprawdę wszystko się zgadza? - zapytał polityk.
- Wszystko tam się zgadza. Zrobiłbym dokładnie tak samo, jeśli chodzi o mój stosunek do pana Jerzego i mimo tej historii chciałbym, żeby wszyscy nie wątpili w to, że warto pomagać drugiemu człowiekowi - odpowiedział Nawrocki.
- Oczywiście są fakty, są prawne rozstrzygnięcia tej sprawy i są też fakty publiczne. Sprawa dla mnie jest bardzo czysta - dodał.
Jak stwierdził na koniec tego wątku Sławomir Mentzen, "bardzo mi przykro, ale nie czuje się niestety przekonany".
Sławomir Mentzen zaprosił kandydatów na rozmowę. Jakie punkty zawiera deklaracja?
W ostatnich dniach Sławomir Mentzen zaprosił obu kandydatów - Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego na rozmowę oraz aby poprosić ich o podpisanie deklaracji zgodnej z oczekiwaniami jego wyborców.
Rozmowa Rafała Trzaskowskiego ze Sławomirem Mentzenem odbędzie się w sobotę o godz. 19.
Wspomniana deklaracja zawiera punkty:
- Niepodpisanie żadnej ustawy ograniczającej obrót gotówkowy i stanie na straży polskiego złotego
- Niepodpisanie ratyfikacji żadnych nowych traktatów unijnych osłabiających rolę Polski, np. poprzez osłabienie siły głosu lub odebranie prawa weta
- Niepodpisanie ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO
- Niepodpisanie żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów, zgodnych z polską Konstytucją
- Niepodpisanie żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni
- Brak zgody na podnoszenie i nakładanie nowych podatków
- Brak zgody na wysłanie polskich żołnierzy do Ukrainy
- Brak zgody na przekazanie kompetencji władz Polski do organów Unii Europejskieoj
Wybory prezydenckie 2025. Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki. Kiedy druga tura?
Pierwsza tura wyborów prezydenckich nie przyniosła rozstrzygnięcia. Konieczne jest zatem ponowne głosowanie, które odbędzie się 1 czerwca.
W drugiej rundzie walki o fotel prezydencki zmierzą się Rafał Trzaskowski (kandydat KO) i Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS).
Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Zapoznaj się ze szczegółami głosowania w drugiej turze.
Najnowsze informacje o wynikach i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.