Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Nowe twarze w Sejmie. Posłowie debiutują na Wiejskiej

W poniedziałek ślubowanie złoży 460 posłów nowej kadencji Sejmu. W tym gronie znajdują się zarówno wytrawni politycy, zasiadający na Wiejskiej od lat, jak i sejmowi debiutanci, którzy nie pełnili dotychczas mandatu posła. Na liście jest wiele znanych nazwisk. To zarówno członkowie dotychczasowego rządu, jak i politycy samorządowi i absolutni nowicjusze.

Nowi posłowie: Michał Kołodziejczak, Aleksandra Wiśniewska, Sławomir Mentzen, Janusz Cieszyński
Nowi posłowie: Michał Kołodziejczak, Aleksandra Wiśniewska, Sławomir Mentzen, Janusz Cieszyński/Jacek Domiński/Michał Żebrowski/Mariusz Grzelak/Michał Dubiel/East News

Sejm X kadencji został wybrany w wyborach 15 października. Swoich przedstawicieli do Sejmu wprowadziło pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Nowa Lewica oraz Konfederacja. Wyborcy zdecydowali, że w ławach poselskich zasiądzie 135 posłanek i 325 posłów.

Posiedzenie Sejmu. Nowe twarze

Spośród 460 posłów, 117 zadebiutuje w ławach sejmowych, a 27 wróci do nich po przerwie. Liczba debiutantów jest zatem mniejsza niż przed czterema laty, kiedy to po raz pierwszy do Sejmu dostało się 176 posłów.

Jednym z liderów, który nie był dotychczas posłem, jest założyciel Polski 2050 Szymon Hołownia. Do polityki wszedł w 2020 roku, startując wówczas w wyborach prezydenckich. Teraz, w koalicji z PSL, współtworzy Trzecią Drogę. Hołownia otwierał jej listę w okręgu białostockim, w którym zdobył blisko 80 tys. głosów - najwięcej spośród wszystkich kandydujących tam polityków.

Pięcioro debiutantów to posłowie wybrani z Warszawy. Są wśród nich liderzy list Trzeciej Drogi (Michał Kobosko) i Konfederacji (Sławomir Mentzen).  Pozostali warszawscy debiutanci to Dorota Łoboda, Andrzej Domański (obydwoje KO) i Dorota Olko (Lewica Razem).

Sejm: Posłowie wybrani po raz pierwszy. Znane nazwiska

Prawdziwą sensacją okazał się wybór Kariny Bosak, która nie prowadziła kampanii wyborczej ze względu na ciążę. Prawniczka związana z Ordo Iuris prześcignęła na podwarszawskiej liście Konfederacji Janusza Korwin-Mikkego i dzięki temu zadebiutuje jako parlamentarzystka na Wiejskiej.

Karina Bosak odbierająca zaświadczenie o wyborze na posła
Karina Bosak odbierająca zaświadczenie o wyborze na posła/ Andrzej Iwanczuk/Reporter

Kolejny znany debiutant to Michał Kołodziejczak - lider Agrounii, nazywany niegdyś przez media "nowym Andrzejem Lepperem". Kołodziejczak był w przeszłości związany z PiS, jednak zasłynął kontrowersyjnymi protestami, będącymi aktem niezgody na politykę rządu wobec rolników.

Do Sejmu po raz pierwszy dostał się także Bogusław Wołoszański (KO) - dziennikarz, popularyzator historii, pomysłodawca oraz autor programu "Sensacje XX wieku". Startował do Sejmu z Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie osiągnął drugi wynik spośród wszystkich kandydatów.

Debiuty sejmowe. Nowi posłowie PiS

W ławach poselskich zadebiutują także nowi posłowie PiS. Są wśród nich członkowie rządu, którzy nigdy wcześniej nie zasiadali w ławach poselskich. Są to Janusz Cieszyński (minister cyfryzacji), Paweł Jabłoński (wiceszef MSZ), Olga Semeniuk-Patkowska (wiceminister rozwoju) czy Krzysztof Ciecióra (wiceminister rolnictwa).

Do Sejmu dostali się także dotychczasowi ministrowie prezydenta Andrzeja Dudy. Szef jego gabinetu, Paweł Szrot, uzyskał mandat z Bydgoszczy. Z kolei w Sieradzu elekcję wywalczył szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta i były wiceminister spraw zagranicznych - Marcin Przydacz. Trzecim prezydenckim ministrem, który dostał się do Sejmu, jest Paweł Sałek. Wszyscy trzej to nowi posłowie PiS.

Prezydent Andrzej Duda dziękujący Pawłowi Szrotowi za pracę w Kancelarii Prezydenta
Prezydent Andrzej Duda dziękujący Pawłowi Szrotowi za pracę w Kancelarii Prezydenta/Wojciech Olkuśnik/East News

"Jedynką" PiS w Toruniu był Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji, które zapewnia obsługę prawną rządowi. Szczucki jest też szefem Akademii Prawa i Sprawiedliwości, którą w październiku 2022 r. zainaugurował sam Jarosław Kaczyński.

Innym debiutującym posłem PiS jest Michał Moskal - przewodniczący Forum Młodych PiS i dyrektor gabinetu politycznego Jarosława Kaczyńskiego. 

Nowy Sejm: Jacek Karnowski, Łukasz Litewka, Aleksandra Wiśniewska

Debiutantem z ramienia KO jest Jacek Karnowski, dotychczasowy prezydent Sopotu. Samorządowiec sprawował tę funkcję od 1998 roku. Od dwóch lat jest także prezesem stowarzyszenia Tak! Dla Polski.

Kolejnym znanym debiutantem jest startujący z Bielska-Białej Apoloniusz Tajner (KO), trener polskich skoczków, u boku którego sukcesy odnosił Adam Małysz. W latach 2006-2022 Tajner był prezesem Polskiego Związku Narciarskiego.

W Sejmie zadebiutuje także znany z telewizji Marcin Józefaciuk (KO) - nauczyciel, działacz społeczny i prowadzący program "Nastolatki rządzą... kasą".

Nowych posłów wprowadza także Konfederacja. Bartłomiej Pejo to wicestarosta powiatu świdnickiego. W wyborach samorządowych w 2018 roku startował z list PiS. Witold Tumanowicz to z kolei były działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Od 2011 do 2015 roku pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Innym debiutantem tej formacji jest prawnik Michał Wawer.

Głośnym debiutem Lewicy jest z kolei Łukasz Litewka. To radny Sosnowca, który zaskoczył niecodzienną kampanią do Sejmu. Na jego banerach, oprócz jego wizerunku, pojawiły się zdjęcia psów do adopcji.

Łukasz Litewka, nowy poseł Lewicy
Łukasz Litewka, nowy poseł Lewicy/Wojciech Olkuśnik/East News

Do Sejmu z Łodzi dostała się także Aleksandra Wiśniewska (KO), była szefowa misji humanitarnych w Ukrainie czy Jemenie, a także pełnomocniczka prezydent Łodzi. To także córka biznesmena Radosława Wiśniewskiego.

Najmłodszym debiutantem jest 24-letni Adam Gomoła z Polski 2050. Przez kilka lat udzielał się jako sędzia piłkarski i pracował w rodzinnym przedsiębiorstwie z branży sanitarno-grzewczej.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Dudek w "Gościu Wydarzeń": Dziwię się, że nie ma głosów o odwołaniu Czarzastego/Polsat News/Polsat News
INTERIA.PL

Zobacz także