Nowe twarze w Sejmie. Posłowie debiutują na Wiejskiej
W poniedziałek ślubowanie złoży 460 posłów nowej kadencji Sejmu. W tym gronie znajdują się zarówno wytrawni politycy, zasiadający na Wiejskiej od lat, jak i sejmowi debiutanci, którzy nie pełnili dotychczas mandatu posła. Na liście jest wiele znanych nazwisk. To zarówno członkowie dotychczasowego rządu, jak i politycy samorządowi i absolutni nowicjusze.
Sejm X kadencji został wybrany w wyborach 15 października. Swoich przedstawicieli do Sejmu wprowadziło pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Nowa Lewica oraz Konfederacja. Wyborcy zdecydowali, że w ławach poselskich zasiądzie 135 posłanek i 325 posłów.
Posiedzenie Sejmu. Nowe twarze
Spośród 460 posłów, 117 zadebiutuje w ławach sejmowych, a 27 wróci do nich po przerwie. Liczba debiutantów jest zatem mniejsza niż przed czterema laty, kiedy to po raz pierwszy do Sejmu dostało się 176 posłów.
Jednym z liderów, który nie był dotychczas posłem, jest założyciel Polski 2050 Szymon Hołownia. Do polityki wszedł w 2020 roku, startując wówczas w wyborach prezydenckich. Teraz, w koalicji z PSL, współtworzy Trzecią Drogę. Hołownia otwierał jej listę w okręgu białostockim, w którym zdobył blisko 80 tys. głosów - najwięcej spośród wszystkich kandydujących tam polityków.
Pięcioro debiutantów to posłowie wybrani z Warszawy. Są wśród nich liderzy list Trzeciej Drogi (Michał Kobosko) i Konfederacji (Sławomir Mentzen). Pozostali warszawscy debiutanci to Dorota Łoboda, Andrzej Domański (obydwoje KO) i Dorota Olko (Lewica Razem).
Sejm: Posłowie wybrani po raz pierwszy. Znane nazwiska
Prawdziwą sensacją okazał się wybór Kariny Bosak, która nie prowadziła kampanii wyborczej ze względu na ciążę. Prawniczka związana z Ordo Iuris prześcignęła na podwarszawskiej liście Konfederacji Janusza Korwin-Mikkego i dzięki temu zadebiutuje jako parlamentarzystka na Wiejskiej.
Kolejny znany debiutant to Michał Kołodziejczak - lider Agrounii, nazywany niegdyś przez media "nowym Andrzejem Lepperem". Kołodziejczak był w przeszłości związany z PiS, jednak zasłynął kontrowersyjnymi protestami, będącymi aktem niezgody na politykę rządu wobec rolników.
Do Sejmu po raz pierwszy dostał się także Bogusław Wołoszański (KO) - dziennikarz, popularyzator historii, pomysłodawca oraz autor programu "Sensacje XX wieku". Startował do Sejmu z Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie osiągnął drugi wynik spośród wszystkich kandydatów.
Debiuty sejmowe. Nowi posłowie PiS
W ławach poselskich zadebiutują także nowi posłowie PiS. Są wśród nich członkowie rządu, którzy nigdy wcześniej nie zasiadali w ławach poselskich. Są to Janusz Cieszyński (minister cyfryzacji), Paweł Jabłoński (wiceszef MSZ), Olga Semeniuk-Patkowska (wiceminister rozwoju) czy Krzysztof Ciecióra (wiceminister rolnictwa).
Do Sejmu dostali się także dotychczasowi ministrowie prezydenta Andrzeja Dudy. Szef jego gabinetu, Paweł Szrot, uzyskał mandat z Bydgoszczy. Z kolei w Sieradzu elekcję wywalczył szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta i były wiceminister spraw zagranicznych - Marcin Przydacz. Trzecim prezydenckim ministrem, który dostał się do Sejmu, jest Paweł Sałek. Wszyscy trzej to nowi posłowie PiS.
"Jedynką" PiS w Toruniu był Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji, które zapewnia obsługę prawną rządowi. Szczucki jest też szefem Akademii Prawa i Sprawiedliwości, którą w październiku 2022 r. zainaugurował sam Jarosław Kaczyński.
Innym debiutującym posłem PiS jest Michał Moskal - przewodniczący Forum Młodych PiS i dyrektor gabinetu politycznego Jarosława Kaczyńskiego.
Nowy Sejm: Jacek Karnowski, Łukasz Litewka, Aleksandra Wiśniewska
Debiutantem z ramienia KO jest Jacek Karnowski, dotychczasowy prezydent Sopotu. Samorządowiec sprawował tę funkcję od 1998 roku. Od dwóch lat jest także prezesem stowarzyszenia Tak! Dla Polski.
Kolejnym znanym debiutantem jest startujący z Bielska-Białej Apoloniusz Tajner (KO), trener polskich skoczków, u boku którego sukcesy odnosił Adam Małysz. W latach 2006-2022 Tajner był prezesem Polskiego Związku Narciarskiego.
W Sejmie zadebiutuje także znany z telewizji Marcin Józefaciuk (KO) - nauczyciel, działacz społeczny i prowadzący program "Nastolatki rządzą... kasą".
Nowych posłów wprowadza także Konfederacja. Bartłomiej Pejo to wicestarosta powiatu świdnickiego. W wyborach samorządowych w 2018 roku startował z list PiS. Witold Tumanowicz to z kolei były działacz Młodzieży Wszechpolskiej. Od 2011 do 2015 roku pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Innym debiutantem tej formacji jest prawnik Michał Wawer.
Głośnym debiutem Lewicy jest z kolei Łukasz Litewka. To radny Sosnowca, który zaskoczył niecodzienną kampanią do Sejmu. Na jego banerach, oprócz jego wizerunku, pojawiły się zdjęcia psów do adopcji.
Do Sejmu z Łodzi dostała się także Aleksandra Wiśniewska (KO), była szefowa misji humanitarnych w Ukrainie czy Jemenie, a także pełnomocniczka prezydent Łodzi. To także córka biznesmena Radosława Wiśniewskiego.
Najmłodszym debiutantem jest 24-letni Adam Gomoła z Polski 2050. Przez kilka lat udzielał się jako sędzia piłkarski i pracował w rodzinnym przedsiębiorstwie z branży sanitarno-grzewczej.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!