Reklama

Michał Kobosko

Piątek, 19 sierpnia 2022 (16:16)AktualizacjaCzwartek, 27 czerwca 2024 (14:17)

Michał Kobosko to polski dziennikarz i polityk. Jest byłym redaktorem naczelnym gazety "Wprost". W latach 2020-2022 był przewodniczącym Polski 2050 Szymona Hołowni. Poseł na Sejm X kadencji. Eurodeputowany X kadencji.

Michał Kobosko
Michał Kobosko/Wojciech Olkusnik/East News/East News

Michał Kobosko

Michał Kobosko - wykształcenie

Michał Kobosko studiował na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie SWPS, gdzie kształcił się w zakresie zarządzania i przywództwa oraz w Centrum Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Kobosko - kariera zawodowa i polityczna

Pracę dziennikarską rozpoczął w Gazecie Wyborczej w 1993 roku w dziale gospodarczym. Następnie pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego Pulsu Biznesu, gdzie równocześnie nadzorował prace portalu internetowego pulsbiznesu.pl jako jego szef. Pracował także dla dwutygodnika Business Week jako zastępca redaktora naczelnego.

Szybki rozwój kariery dziennikarskiej nastąpił w 2004 roku, kiedy zaczął pracę w miesięczniku Profit wydawnictwa Axel Springer. Później sprawował także funkcję redaktora naczelnego kolejno: w magazynie Forbes, tygodniku Newsweek Polska, Dzienniku Gazecie Prawnej. W 2010 roku Kobosko wrócił do pracy w Axel Springer, gdzie był wydawcą czasopism Forbes i Newsweek Polska. Krótko później zastąpił Tomasza Lisa w funkcji redaktora naczelnego tygodnika Wprost w latach 2012-2013. W 2013 został dyrektorem zarządzającym Prime Speakers, przy czym zakończył swoją działalność dziennikarską.

Został także powołany na szefa polskiego biura amerykańskiego think tanku Atlantic Council. Działał tam do roku 2019, następnie w roku 2020 rozpoczął karierę polityczną, zasiadając w sztabie Szymona Hołowni przy okazji wyborów prezydenckich.

W roku 2020 został przewodniczącym partii Polska 2050, założonej przesz Szymona Hołownię. W marcu 2022 został ogłoszony pierwszym wiceprzewodniczącym partii.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy Trzeciej Drogi.

Został kandydatem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego X kadencji. Jego miejsce w Sejmie zajęła Bożenna Hołownia.

Michał Kobosko -  życie osobiste

Pozostaje w związku z małżonką Agnieszką, która w grudniu 2021 urodziła mu syna Maksymiliana Antoniego. Poza oficjalnym ogłoszeniem narodzin dziecka życie prywatne pozostawia dla siebie.

Powiązane z tematem Michał Kobosko

Polska 2050 to polski ruch społeczno-polityczny o centrolewicowym charakterze, powołany przez Szymona Hołownię w 2020 roku, w których polityk zajął wysokie, trzecie miejsce.

Michał Kobosko - Wiadomości

Michał Kobosko - Wideo