Zawodowo pracował m.in. jako grafik komputerowy. Zajmował się także pozyskiwaniem funduszy na rzecz organizacji trzeciego sektora.
Witold Tumanowicz - kariera samorządowa i polityczna
Witold Sławomir Tumanowicz działa w organizacjach pozarządowych od 15 roku życia. Gdy miał 16 lat wstąpił do Młodzieży Wszechpolskiej, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa zarządu głównego.
W latach 2011-2015 był prezesem Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości".
Dołączył do Ruchu Narodowego i pełnił funkcję pełnomocnika wyborczego.
W 2014 roku i 2019 roku bezskutecznie startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Z powodzeniem natomiast ubiegał się o mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego w wyborach samorzadowych w 2014 i 2018 r.
Bez powodzenia startował w wyborach parlamentarnych do Sejmu z listy
Kukiz’15 w
2015 r. oraz z ramienia
Konfederacji Wolność i Niepodległość w 2019 r.
W wyborach parlamentarnych w 2023 roku uzyskał mandat posła na sejm X kadencji, startując z pierwszego miejsca w okręgu nr 7 (chełmsko-zamojski), z ramienia
KW Konfederacja Wolość i Niepodległość. Witold Tumanowicz - działalność charytatywna
Od wielu lat Witold Tumanowicz wspiera organizacje dobroczynne i charytatywne. Brał udział w akcjach organizowanych przez Młodzież Wszechpolską, w tym m.in.: "Kocham Polskę!", "Chcemy repatrianta a nie imigranta", "Polska flaga w polskim domu" czy "Kupuj polskie!".
Pomagał przy organizacji obchodów Narodowego Dnia Życia, a także Marszów Dla Życia i Rodziny. Witold Sławomir Tumanowicz pomagał charytatywnie w nauce matematyki dzieciom z ubogich rodzin. Angażował się także w zbieraniu funduszy w akcji "Bank Słuchaczy" Radia Warszawa.
Witold Tumanowicz - kontrowersje
Polityk wielokrotnie negatywnie wypowiadał się na temat osób LGBT. Głośnym echem odbiły się jego słowa podczas kampanii do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku.
"Po dojściu Ruchu Narodowego do władzy będziemy rejestrować nie tylko związki, ale także pojedynczych pedałów, tak aby żaden z nich nie miał prawa wychowywać dziecka, nie miał prawa być nauczycielem w szkole, nie miał prawa zbliżyć się do żadnego dziecka. Tak, będziemy ich rejestrować!" - mówił wówczas Witold Tumanowicz.
Witold Tumanowicz - konflikt z Januszem Korwin-Mikkem
Po wyborach parlamentarnych w październiku 2023 roku Witold Tumanowicz jako
szef sztabu wyborczego Konfederacji złożył wniosek do sądu partyjnego o ukaranie Janusza Korwin-Mikkego.
Jego zdaniem były poseł szkodził partii i sabotował kampanię. Konfederacja w wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku uzyskała wynik w skali kraju - 7,16 proc. i był on dużo poniżej oczekiwań członków partii.
- Na pewno frekwencja była dla nas mocno zabójcza. Jednocześnie widać też duży odpływ kobiet głosujących na Konfederację. Wiele z nich było zniesmaczonych wypowiedziami pana Janusza, który mówił o tym, że chciałby im odebrać prawa głosu - powiedział Interii Witold Tumanowicz. - Nie wiem, w jaki sposób miałoby to przekonać panie do głosowania na Konfederację. Chyba musiałby się u nich zawiązać jakiś syndrom sztokholmski - podsumował.
Po wyborach parlamentarnych w 2023 roku Janusz Korwin-Mikke został zawieszony w prawach członka partii oraz wyrzucony z Rady Liderów. Zakazano mu także publicznych wypowiedzi oraz przekazano, że nie wystartuje już w żadnych wyborach z poparciem Nowej Nadziei.