Bogusław Wołoszański - działalność zawodowa
Po studiach
otrzymał nakaz pracy w radzie narodowej w Wieluniu oraz podjął współpracę z redakcją młodzieżową
Telewizji Polskiej. Od 1973 do 1983 r.
był zatrudniony w międzynarodowej redakcji TVP.
W 1983 r. Bogusław Wołoszański został zastępcą dyrektora dyrekcji programów oświatowych. Następnie we wrześniu tego samego roku, rozpoczął pracę nad programem "Sensacje XX wieku", który przyniósł mu największą popularność.
Od 1985 r. pracował jako londyński korespondent radia i telewizji.
Kierował także redakcją międzynarodową i programem TVP1. Od lat 90. regularnie pisze książki poświęcone wydarzeniom XX wieku. W 2002 r. był zaangażowany w tworzenie telewizyjnych spotów informacyjnych "Unia bez tajemnic" w ramach rządowej kampanii informacyjnej przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej.
W 2005 r. Bogusław Wołoszański odszedł z TVP.
Prowadził programy popularnonaukowe na antenie Polsat Play oraz audycję w Radio Zet. W 2015 r. ponownie nawiązał współpracę z TVP oraz National Geographic oraz ponownie realizował "Sensacje XX wieku".
Na podstawie książki Bogusława Wołoszańskiego pt. "Twierdza szyfrów" powstał wyprodukowany przez niego serial telewizyjny.
Bogusław Wołoszański - działalność polityczna
W 1976 r.
Bogusław Wołoszański został członkiem
PZPR.
W 2023 r.
Wołoszański startował jako
"jedynka" listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Sejmu i zdobył mandat posła X kadencji. Jego kontrkandydatem był m.in. były szef MON
Antoni Macierewicz.
Bogusław Wołoszański - kontrowersje
W 1985 r. dzięki podpisaniu własnoręcznie sporządzonego porozumienia o współpracy z Departamentem I MSW mógł pojechać do Londynu i realizować "Sensacje XX wieku". Figurował jako kontakt operacyjny o pseudonimie Ben, który sam sobie wybrał i Rewo - nadany przez SB.
Bogusław Wołoszański wrócił do kraju w 1988 r. i wtedy też oficer operacyjny oficjalnie zamknął dokumentację dotyczącą kontaktu operacyjnego pseudonim Rewo. W 2023 r. w Bogusław Wołoszański złożył oświadczenie lustracyjne, potwierdzające współpracę z SB.
Bogusław Wołoszański - odznaczenia i wyróżnienia
Bogusław Wołoszański został w 1998 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 1993 roku otrzymał nagrodę Wiktora za twórczość telewizyjną, a w 1998 roku Super Wiktora za całokształt pracy w telewizji.
W 2000 roku został uhonorowany Nagrodą im. Bolesława Prusa, dziennikarskim wyróżnieniem przyznawanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.
Bogusław Wołoszański - życie prywatne
Bogusław Wołoszański jest żonaty z Hanną Wołoszańską. Razem z żoną prowadzi działalność wydawniczą.
W swoich programach najczęściej występował w skórzanej kurtce, a w wywiadzie dla "Polityki" powiedział: "w garniturze trudno się włazi do bunkra czy do czołgu".
Bogusław Wołoszański - wzrost
Drugim powodem, dla którego nie zobaczyliśmy Bogusława Wołoszańskiego w garniturze, był jego wysoki wzrost - 192 cm, co potwierdził w wywiadzie dla Onetu.