Reklama

Andrzej Domański

Poniedziałek, 6 listopada 2023 (15:02)AktualizacjaWtorek, 12 grudnia 2023 (16:00)

Polityk i ekonomista, poseł na Sejm X kadencji. W grudniu 2023 r. został ministrem finansów w rządzie Donalda Tuska.

Andrzej Domański
Andrzej Domański/ PIOTR KAMIONKA/REPORTER /East News

Andrzej Domański

Andrzej Domański - wykształcenie i kariera zawodowa

Andrzej Domański jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Ma tytuł CFA (Chartered Financial Analyst), czyli międzynarodowy certyfikat, który świadczy o wysokim poziomie kwalifikacji zawodowych z zakresu zarządzania inwestycjami oraz przestrzegania norm etycznych w postępowaniu zawodowym.

W latach 2008-2019 pracował jako analityk gospodarczy, zarządzał funduszami giełdowymi, a także był dyrektorem inwestycyjnym oraz członkiem zarządu w krajowych i międzynarodowych instytucjach finansowych. Pełni funkcję wiceprezesa i głównego ekonomisty Instytutu Obywatelskiego (think tank PO), koordynował tam też prace zespołu ds. transformacji energetycznej.

Został trzykrotnym laureatem nagrody "Alfa" dla najlepszego zarządzającego funduszami rynku akcji oraz "Złotego Portfela" "Gazety Giełdy Parkiet".

Jest współautorem publikacji i analiz na temat wyzwań klimatycznych dla polskich miast oraz sektora energetycznego, finansowania programu rozwoju obronności oraz zagrożeń płynących z tworzenia państwowych monopoli i centralizacji gospodarki.

Był także wykładowcą finansów behawioralnych na Uczelni Łazarskiego oraz strategii mitygacji i adaptacji wobec kryzysu klimatycznego na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

Andrzej Domański - działalność polityczna

Jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Był współautorem programu gospodarczego PO oraz pomysłodawcą programu aktywizacji zawodowej dla kobiet po urlopie macierzyńskim. W 2019 roku bezskutecznie kandydował do Sejmu w okręgu krakowskim.

W 2023 roku ponownie wystartował w wyborach parlamentarnych. W kampanii ogłosił "Piątkę Domańskiego", na którą składają się::
  1. Gospodarka (kwota wolna od podatku w wysokości 60 000 zł, kasowy PIT, ryczałtowe rozliczanie składki zdrowotnej);
  2. Rodzina (program aktywna mama, "babciowe" - 1500 zł/mies. na opiekę nad dzieckiem, rządowe dofinansowanie in vitro, poprawa opieki okołoporodowej);
  3. Energetyka (rozwój OZE i energetyki jądrowej, tania i czysta energia, fotowoltaika na dachach budynków publicznych, termoizolacja budynków ze środków z KPO);
  4. Świeckie państwo (likwidacja Funduszu Kościelnego);
  5. Unia Europejska (odblokowanie KPO, pozyskanie pieniędzy z funduszy UE, przywrócenie Polski do europejskiej ekstraklasy).
Kandydując z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu warszawskim, uzyskał mandat posła X Kadencji.

W grudniu 2023 r. w nowym rządzie koalicyjnym Donalda Tuska, utworzonym po odwołaniu trzeciego gabinetu Mateusza Morawieckiego, Andrzej Domański został ministrem finansów.

Andrzej Domański - życie prywatne

Andrzej Domański urodził się 27 sierpnia 1981 r. w Krakowie (woj. małopolskie).
Temat Andrzej Domański znajdziesz również w serwisie: Biznes

Powiązane z tematem Andrzej Domański

Platforma Obywatelska (PO) to polska partia polityczna początkowo utworzona jako stowarzyszenie 24 stycznia 2001 roku, a następnie zarejestrowana jako partia pod nazwą Platformy Obywatelskiej...

Andrzej Domański - Wiadomości

Piątek, 17 maja 2024 (19:49)
Minister finansów Andrzej Domański stwierdził, że mówienie o ewentualnej zmianie przez Polskę waluty na euro jest w tej chwili "dyskusją zastępczą". - Gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie...

Andrzej Domański - Wideo