Krzysztof Szczucki - kariera zawodowa i polityczna
W czasach liceum był pomysłodawcą utworzenia w Elblągu Młodzieżowej Rady Miasta.
W latach 2009-2011 Krzysztof Szczucki był ekspertem do spraw legislacji w Biurze Analiz Sejmowych. Następnie pracował jako nauczyciel akademicki, a jednocześnie uczył wiedzy o społeczeństwie w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.
W latach 2015–2016 był głównym specjalistą w zespole prawa karnego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Później do 2020 roku, pełnił funkcję głównego specjalisty w Biurze Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP.
W 2020 roku objął stanowisko prezesa Rządowego Centrum Legislacji.
Krzysztof Szczucki w październiku 2022
został szefem zainaugurowanej przez Jarosława Kaczyńskiego Akademii Prawa i Sprawiedliwości, a od stycznia 2023 roku pełni
funkcję pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw Legislacji i Edukacji Prawniczej.
W październiku 2021 roku Rada Naukowa Dyscypliny Nauki Prawne Uniwersytetu Warszawskiego nadała mu stopień doktora habilitowanego za osiągnięcia naukowe i rozprawę pt. "W poszukiwaniu legitymizacji etycznej zasad odpowiedzialności karnej".
W sierpniu 2023 roku Krzysztof Szczucki
dołączył do partii Prawo i Sprawiedliwość i został ogłoszony liderem listy wyborczej PiS w okręgu toruńskim w wyborach parlamentarnych tego samego roku.
Uzyskał mandat poselski, zdobywając 34 014 głosów, co skutkowało jego
odwołaniem z funkcji prezesa Rządowego Centrum Legislacji.
27 listopada 2023 roku Krzysztof Szczucki został powołany na urząd ministra edukacji i nauki w trzecim rządzie Mateusza Morawieckiego. 11 grudnia 2023 r. Mateusz Morawiecki złożył dymisję swojego trzeciego rządu na ręce prezydenta Andrzeja Dudy. Prezydent powierzył Radzie Ministrów sprawowanie obowiązków tylko do momentu powołania nowego rządu. Tego dnia Sejm nie udzielił bowiem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego, po uprzednim wygłoszeniu przez niego exposé.
Inicjatywę w sprawie wyboru premiera i rządu przejął Sejm, który wieczorem 11 grudnia 2023 r. w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego wybrał przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera. Jako datę zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych podała środę 13 grudnia 2023 r. o godz. 9:00. Tym samym Krzysztof Szczucki przestał pełnić funkcję.
Krzysztof Szczucki - kontrowersje
W styczniu 2025 r. Krzysztof Szczucki zrzekł się immunitetu poselskiego w związku z zarzutem w sprawie nadużyć w Rządowym Centrum Legislacji w latach 2022-23. Chodzi o zatrudnienie siedmiu osób organizujących jego kampanię wyborczą. "RCL pod moim kierownictwem działało zgodnie z prawem i mogło być wzorem dla innych instytucji" - napisał Krzysztof Szczucki na platformie X i dodał, że jako prawnik ufa, że w uczciwym postępowaniu, o ile takie będzie, sąd potwierdzi to, co mówi.
Postępowanie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, które dotyczy Krzysztofa Szczuckiego, prowadzone jest w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego w związku z nieprawidłowym wydatkowaniem środków publicznych w Rządowym Centrum Legislacji w latach 2022–2023. Według prokuratury, Krzysztof Szczucki jako prezes RCL miał działać na szkodę interesu publicznego, promując siebie jako kandydata do Sejmu w 2023 r. kosztem budżetu państwa. Nieprawidłowości w tej sprawie - według prokuratury - potwierdza zebrany materiał dowodowy. Krzysztof Szczucki miał utworzyć Wydział Edukacji i Komunikacji w Rządowym Centrum Legislacji, i zatrudnić tam osoby bez konkursu, które "nie realizowały zadań tego Wydziału, a wykonywały czynności związane z promowaniem i prowadzeniem kampanii wyborczej Krzysztofa Szczuckiego do Sejmu RP w 2023 r. i pobierały wynagrodzenie oraz inne świadczenia pracownicze od Rządowego Centrum Legislacji" - twierdzą śledczy. Środki publiczne - co najmniej 900 tys. zł - zostały przeznaczone na wynagrodzenia, delegacje i użytkowanie samochodów służbowych. Prokuratorzy badają m.in., czy naruszenie przepisów o finansach publicznych wyrządziło poważną szkodę Skarbowi Państwa.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wezwała byłego szefa Rządowego Centrum Legislacji na 18 marca 2025 r. na przesłuchanie w charakterze podejrzanego - potwierdził rzecznik tej prokuratury Piotr Skiba.
Poseł PiS Krzysztof Szczucki usłyszał 18 marca 2025 r. w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zarzut nadużycia uprawnień w czasie, gdy był szefem Rządowego Centrum Legislacji - poinformowała prokurator Izabela Dołgań–Szymańska. Polityk nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wniosek o wgląd w akta sprawy. Krzysztof Szczucki, który był szefem RCL w czasie rządów PiS od września 2020 r. do listopada 2023 r., stawił się na wezwanie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Prokuratura zarzuca mu, że działając - jak powiedziała prok. Dołgań-Szymańska - "w celu osiągnięcia korzyści osobistej polegającej na promowaniu własnej osoby jako kandydata na posła na Sejm RP, przekroczył uprawnienia związane z powierzoną mu funkcją, a także nie dopełnił obowiązków".Posłowi Krzysztofowi Szczuckiemu grozi do 10 lat więzienia.
Krzysztof Szczucki - życie prywatne
Krzysztof Szczucki jest synem Dariusza i Anny.