Reklama

Lewica Razem

Czwartek, 18 lipca 2024 (08:33)AktualizacjaCzwartek, 25 lipca 2024 (12:37)

Lewica Razem (Razem) to polska lewicowa partia polityczna, która powstała w 2015 roku. Początkowo działała jako Partia Razem, a przez pierwsze siedem i pół roku kierował nią Zarząd Krajowy. Od 2022 roku współprzewodniczącymi partii są: Adrian Zandberg i Magdalena Biejat.

Magdalena Biejat oraz Adrian Zandberg, współprzewodniczący Lewicy Razem
Magdalena Biejat oraz Adrian Zandberg, współprzewodniczący Lewicy Razem/ Arkadiusz Lawrywianiec/Agencja FORUM

Lewica Razem

Lewica Razem - poglądy 

Lewica Razem reprezentuje poglądy socjaldemokratyczne, proeuropejskie oraz feministyczne. Od 12 stycznia 2024 roku współtworzy CEEGLA (Sojusz Zielonej Lewicy Europy Środkowo-Wschodniej), czyli sojusz zielonych i lewicowych organizacji z Europy Środkowo-Wschodniej.

Lewica Razem - historia 

Lewica Razem została założona 17 maja 2015 roku w związku z projektem wspólnego startu środowisk lewicy społecznej w wyborach parlamentarnych. Kierownictwo w partii objął Zarząd Krajowy m.in. z Adrianem Zandbergiem i Marceliną Zawiszą. 27 listopada 2022 roku Magdalena Biejat oraz Adrian Zandberg zostali wybrani na współprzewodniczących ugrupowania

Od 19 lipca 2019 roku partia należy do koalicji Lewica, która zrzesza Nową Lewicę (do 2019 roku SLD), Lewicę Razem oraz Polską Partię Socjalistyczną.

Lewica Razem - wybory parlamentarne 2023 

W wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku koalicja Lewica zdobyła 8,6 proc. głosów i wprowadziła 26 posłów do Sejmu X kadencji, z czego siedmiu z nich należało do Lewicy Razem.

Lewica Razem nie wprowadziła swoich reprezentantów do trzeciego rządu Donalda Tuska, pomimo obecności w nim jej koalicjanta, Nowej Lewicy.

Lewica Razem - wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

W wyborach do europarlamentu, Lewica Razem znów wystartowała z list Lewicy, jednak żaden z jej przedstawicieli nie otrzymał mandatu europosła.

Lewica Razem - Paulina Matysiak i "Tak dla rozwoju"

27 czerwca 2024 roku posłanka Lewicy Razem, Paulina Matysiak, oraz poseł Marcin Horała z PiS poinformowali, przez media społecznościowe, o utworzeniu przez nich ruchu społecznego "Tak dla rozwoju". Ma on na celu wsparcie rozwoju inwestycji w Centralny Port Komunikacyjny, elektrowni jądrowych i polskiej armii.

Koalicyjni oraz partyjni koledzy posłanki jednak nie podzielili jej zdania o możliwości "ponadpartyjnej współpracy" z przedstawicielem Prawa i Sprawiedliwości. 

Po udostępnieniu materiału, posłowie koalicji rządzącej zaczęli krytykować inicjatywę Pauliny Matysiak, która następnie została zawieszona w prawach członka partii Lewica Razem

Lewica Razem - Wiadomości

Lewica Razem - Wideo