Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Wzywają do przywrócenia pokoju w Ukrainie

Joanna Mazur

Oprac.: Joanna Mazur

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
37
Udostępnij

23 lutego, w przeddzień pierwszej rocznicy napaści Rosji na Ukrainę, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję: "Zasady Karty Narodów Zjednoczonych leżące u podstaw wszechstronnego, sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie". Poparcie wyraziło 141 państw, 32 wstrzymały się od głosu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że jest to "mocne świadectwo solidarności społeczności międzynarodowej z narodem ukraińskim".

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję wzywającą do przywrócenia pokoju na Ukrainie
Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło rezolucję wzywającą do przywrócenia pokoju na Ukrainie TIMOTHY A. CLARYAFP

Rezolucja wzywa Rosję do bezwarunkowego wycofania z uznanego przez prawo międzynarodowe terytorium Ukrainy jej oddziałów wojskowych. Apeluje o zaprzestanie działań wojennych.

Dokument "potwierdza zaangażowanie na rzecz suwerenności, niezależności, jedności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych przez społeczność międzynarodową granicach, rozciągających się na jej wody terytorialne."

W trakcie debaty nad projektem rezolucji większość mówców akcentowała, że nie można tolerować wojny i agresji, jest ona sprzeczna z Kartą Narodów Zjednoczonych.

- Trwały i sprawiedliwy pokój na Ukrainie będzie możliwy tylko wtedy, gdy zostanie potwierdzona jej suwerenność, niepodległość i integralność terytorialna - stwierdził m.in. biorący udział w sesji szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Rezolucja wzywająca do przywrócenia pokoju na Ukrainie. 32 państwa wstrzymały się od głosu

W swych wystąpieniach członkowie Zgromadzenia Ogólnego zwracali też uwagę na globalne skutki rosyjsko-ukraińskiej wojny dotykające blisko 8 mld ludzi. Mówili o zagrożeniu dla bezpieczeństwa światowego, destabilizacji oraz problemach gospodarczych, w tym napędzanej przez konflikt inflacji.

W głosowaniu 141 państw poparło rezolucję. Siedem państw: Rosja, Białoruś, Korea Północna Syria, Mali, Erytrea i Nikaragua wystąpiło przeciwko niej.

Wśród 32 państw wstrzymujących się od głosu były m. in. Chiny, Indie, RPA, Pakistan, Sri Lanka oraz wiele państw z Afryki i Azji Środkowej. Nawet jeśli niektóre z nich dostrzegały tragizm wojny, to jej zakończenie widziały na ogół w bezwarunkowym rozpoczęciu negocjacji pokojowych.

2 marca 2022 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję , w której potępiono inwazję Rosji na Ukrainę i zażądano od Federacji Rosyjskiej natychmiastowego wycofania wojsk z terytorium Ukrainy. Rezolucję poparły 143 kraje. 

Zełenski: To mocne świadectwo solidarności społeczności międzynarodowej z Ukrainą

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do czwartkowej decyzji na Twitterze, gdzie podziękował wszystkim krajom, które poparły rezolucję Zgromadzenia Ogólnego.

"To mocne świadectwo solidarności społeczności międzynarodowej z narodem ukraińskim w kontekście rocznicy agresji Federacji Rosyjskiej na pełną skalę. Mocna manifestacja globalnego poparcia dla "Ukraińskiej Formuły Pokoju!" - dodał Zełenski.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Błaszczak w "Gościu Wydarzeń" o krytykujących wydatki na zbrojenia: Są śmieszni, po prostu śmieszni
      Błaszczak w "Gościu Wydarzeń" o krytykujących wydatki na zbrojenia: Są śmieszni, po prostu śmieszniPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na