Reklama

Erytrea

Czwartek, 31 października 2024 (12:22)AktualizacjaWtorek, 5 listopada 2024 (14:28)

Erytrea to kraj w Afryce Wschodniej. Państwo wyróżnia strategiczna lokalizacja oraz zróżnicowane wpływy kulturowe. Erytrea ma wiele zabytków z czasów kolonialnych. Mimo bogatych zasobów naturalnych zmaga się z wyzwaniami gospodarczymi i jest jednym z najbardziej odizolowanych i najbiedniejszych krajów na świecie.

Kościół w stolicy Erytrei
Kościół w stolicy Erytrei/Robert Harding/East News

Erytrea

  • Stolica:Asmara
  • Powierzchnia:117 600 km²
  • Ludność:3,5 mln
Erytrea to kraj kontrastów, gdzie starożytne korzenie mieszają się z wpływami kolonialnymi. Państwo pozostaje pod autorytarną władzą, a codzienne życie mieszkańców podlega ścisłej kontroli państwa. 

Języki urzędowe w Erytrei to: tigrynya, arabski, angielski. Waluta oficjalna w Erytrei to nakfa erytrejska (ERN).

Erytrea - położenie i klimat 

Erytrea leży w Rogu Afryki. Graniczy z Sudanem na północnym zachodzie, Etiopią na południu oraz Dżibuti na południowym wschodzie. Kraj ma dostęp do Morza Czerwonego.  

Państwo charakteryzuje się górzystym terenem w centralnej części, a także nizinami przy wybrzeżu i suchymi, pustynnymi obszarami na północnym zachodzie. Klimat Erytrei jest różnorodny - od pustynnego i gorącego na wybrzeżu po bardziej umiarkowany w górskich rejonach centralnych. 

Erytrea - ustrój polityczny 

Erytrea ma ustrój autorytarny, gdzie władzę sprawuje prezydent Isajas Afewerki, który rządzi w kraju od czasu uzyskania niepodległości w 1993 roku

W państwie obowiązuje system jednopartyjny, w którym Narodowy Front Demokratyczny Erytrei (PFDJ) jest jedyną legalną partią polityczną.  

Organem ustawodawczym w Erytrei jest parlament - Zgromadzenie Narodowe - na czele którego stoi prezydent. Pomimo zapisów konstytucyjnych, które zakładają obowiązywanie praw i wolności obywatelskich, ich wdrożenie napotyka na trudności, a media i opozycja są ściśle kontrolowane. 
  
Pod względem administracyjnym kraj podzielony jest na 6 regionów: Anseba, Gash Barka, Ma'akel, Debub, Debubawi K'eyih Bahri i Semenawi Keyih Bahri. 

Obywatele muszą odbywać obowiązkową służbę wojskową, która niejednokrotnie trwa przez nieokreślony czas.

Erytrea - gospodarka krajowa 

Gospodarka Erytrei opiera się na rolnictwie oraz wydobyciu zasobów naturalnych – głównie złota, miedzi i cynku.

Rolnictwo stanowi podstawowe źródło utrzymania dla większości ludności. Jednak z powodu suszy i trudnych warunków klimatycznych Erytrea nie jest samowystarczalna pod względem produkcji żywności.

Kraj zmaga się z problemami finansowymi oraz trudnościami w pozyskiwaniu zagranicznych inwestycji z uwagi na jego polityczne wyizolowanie od reszty świata. 

Erytrea - historia 

W XIX wieku Erytrea została się kolonią włoską, a po II wojnie światowej została przyłączona do Etiopii. W 1991 roku, po latach walki o niepodległość, ruch oporu wyzwolił Erytreę, a odzyskanie niepodległości zostało oficjalnie ogłoszone w 1993 roku.  

Pomimo zakończenia konfliktu z Etiopią napięcia i skomplikowane relacje z sąsiadami mają wpływ na sytuację wewnętrzną kraju aż do dzisiaj. 

Erytrea - Wiadomości

Czwartek, 5 września 2024 (12:57)
- Ostrzegamy, że próby wydalenia rosyjskich dziennikarzy z terytorium Stanów Zjednoczonych (...) będą podstawą do podjęcia symetrycznych lub nawet asymetrycznych środków odwetowych wobec...