Językami urzędowymi na Białorusi są języki: białoruski i rosyjski. Obowiązująca waluta to rubel białoruski.
Białoruś nie ma dostępu do morza. Największymi miastami białoruskimi - oprócz
Mińska - są:
Homel, Grodno, Brześć, Witebsk oraz Mohylew. Państwo jest podzielone na
sześć obwodów. Białoruś ma dosyć
niski wskaźnik zaludnienia. Wynika to głównie z dużych powierzchni zajętych przez podmokłe obszary, które są trudnodostępne.
Oprócz tego po wybuchu w 1986 r. elektrowni jądrowej w Czarnobylu rozległe białoruskie tereny uległy skażeniu i do dzisiaj nie są zamieszkane. Liczba ludności w kraju stale się zmniejsza, co ma bezpośredni związek z trudną sytuacją społeczno-gospodarczą.
Największą grupę etniczną stanowią
Białorusini, a głównym wyznaniem jest
prawosławie.Białoruś - położenie i klimat
Państwo białoruskie
graniczy z Rosją, Ukrainą, Polską, a także z Łotwą i Litwą. Granica polsko-białoruska jest
zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Krajobraz Białorusi jest głównie nizinny, a liczne jeziora i rzeki, takie jak
Dniepr, Dźwina, Prypeć czy Berezyna, tworzą malownicze krajobrazy. Główne krainy geograficzne Białorusi to
Wyżyna i Pojezierze Białoruskie oraz Polesie. Najwyższym szczytem jest
Góra Dzierżyńskiego o wysokości 346 m n.p.m.
Klimat Białorusi jest umiarkowany z zimami długimi i mroźnymi oraz względnie ciepłymi miesiącami letnimi. Duże obszary kraju są pokryte lasami - wśród nich jest m.in. Puszcza Białowieska - co dodatkowo wpływa na uwarunkowaniaklimatyczne. Białoruś słynie z parków narodowych i dziewiczej przyrody. Najpopularniejsze miejsca turystyczne to jeziora Brasławskie i Błękitne oraz Naroczański Park Narodowy.
Białoruś - ustrój polityczny
System polityczny Białorusi jest krytykowany za brak demokratycznych instytucji, cenzurę mediów i ograniczone prawa obywatelskie. Od 1994 roku prezydentem kraju jest
Aleksandr Łukaszenka, który w zdecydowany sposób
rządzi krajem i konsekwentnie zwalcza opozycję demokratyczną. Ustrój, choć typowo prezydencki, wykazuje
cechy państwa autorytarnego.
Po ostatnich wyborach w 2020 r., które były krytykowane za naruszenia standardów demokratycznych, doszło do masowych protestów społecznych w kraju. W odpowiedzi na nie białoruskie władze rozpoczęły akcję represjonowania opozycji. Wielu demonstrantów oraz liderów opozycji zostało aresztowanych. Międzynarodowe organizacje wciąż apelują o ich uwolnienie. Wśród więźniów politycznych jest m.in. polsko-białoruski dziennikarz, publicysta i bloger i działacz mniejszości polskiej Andrzej Poczobut.
Białoruś - gospodarka krajowa
Gospodarka Białorusi opiera się głównie na sektorze przemysłowym, w tym produkcji maszyn, produkcji petrochemicznej, przetwórstwie spożywczym i tekstylnym.
Ważne miejsce ma też rolnictwo - główne uprawy to zboża, ziemniaki, buraki cukrowe i owoce. Ziemie uprawne zajmują ponad połowę powierzchni.
Białoruś utrzymuje bliskie stosunki handlowe z Rosją. Choć kraj ma jedne z największych na świecie rezerwy soli potasowej, słynie z uprawy lnu, a także na światową skalę produkuje torf, za względu na prowadzoną politykę mocno odstaje od pozostałych państw europejskich.
Zdecydowana większość przedsiębiorstw na Białorusi należy do państwa. Prywatne firmy - szczególnie te o kapitale zagranicznym - mają znikomy udział w gospodarce.
Białoruś - historia
Historia Białorusi (Białej Rusi) sięga średniowiecza, kiedy obszar ten był częścią Księstwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W XVI wieku po podpisaniu Unii Lubelskiej (1569 r.) powstał Związek Lubelski, tworzący Rzeczpospolitą Obojga Narodów, w skład której wchodziła także Białoruś.
W XIX wieku obszar dzisiejszej Białorusi był areną licznych konfliktów, w tym powstań narodowych.
Po I wojnie światowej kraj został podzielony między Polskę i Związek Radziecki, a po II wojnie światowej znalazł się pod kontrolą ZSRR jako Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka. Białoruś ogłosiła swoją niepodległość dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego - miało to miejsce 25 sierpnia 1991 roku.
W 1992 roku Polska zainaugurowała stosunki dyplomatyczne z Białorusią. Tym samym nasz kraj stał się jednym z pierwszych państw uznających jej niepodległość.
Białoruś - wybory prezydenckie 2025
Alaksandr Łukaszenka zdobył 87,6 proc. głosów w wyborach prezydenckich na Białorusi w niedzielę 26 stycznia 2025 r. - podały białoruskie media państwowe, powołując się na wyniki exit poll. Według informacji przekazanych przez oficjalne media pozostali oficjalni kandydaci zdobyli między 1-3 proc. głosów. Przeciwko wszystkim kandydatom zagłosowało 5,1 proc. wyborców - wynika z exit poll.
Alaksandr Łukaszenka uzyskał w ten sposób kolejną, siódmą kadencję, po 31 latach rządzenia Białorusią.
Wynik tych wyborów
nie jest jednak uznawany przez białoruską opozycję i Zachód. Opozycja nazywa to głosowanie
"bez-wyborami", ponieważ nie było w nim realnych oponentów ani szans na demokratyczny proces. Liderka opozycji białoruskiej
Swiatłana Cichanouska oświadczyła, że ani Białorusini ani społeczność międzynarodowa nie uznają wyników niedzielnych "wyborów". Parlament Europejski wezwał w rezolucji UE i państwa członkowskie, by
nadal nie uznawały Łukaszenki jako prezydenta po "wyborach", które uznała za "fikcyjne".