Reklama

Białoruś

Wtorek, 21 listopada 2023 (12:13)AktualizacjaŚroda, 3 kwietnia 2024 (15:16)

Białoruś leży w Europie Wschodniej. To kraj śródlądowy, którego stolicą jest Mińsk. To nie tylko największe miasto, lecz także ekonomiczne i kulturalne centrum Białorusi, które niemalże w całości odbudowano po drugiej wojnie światowej. Państwo jest członkiem m.in. Wspólnoty Niepodległych Państw oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Nie należy do Unii Europejskiej i Rady Europy. Kraj jest za to wiernym sojusznikiem Rosji, dlatego bywa nazywany "ostatnią dyktaturą Europy" zależną od Władimira Putina. To również państwo tranzytowe między Rosją a krajami Europy Zachodniej.

Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka
Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka/IRANIAN LEADER PRESS OFFICE/AFP

Białoruś

  • Stolica:Mińsk
  • Powierzchnia:207 600 km²
  • Ludność:9.4 mln
Językami urzędowymi na Białorusi są języki: białoruski i rosyjski. Obowiązująca waluta to rubel białoruski.

Białoruś nie ma dostępu do morza. Największymi miastami białoruskimi - oprócz Mińska - są: Homel, Grodno, Brześć, Witebsk oraz Mohylew. Państwo jest podzielone na sześć obwodów. Białoruś ma dosyć niski wskaźnik zaludnienia. Wynika to głównie z dużych powierzchni zajętych przez podmokłe obszary, które są trudnodostępne. 

Oprócz tego po wybuchu w 1986 r. elektrowni jądrowej w Czarnobylu rozległe białoruskie tereny uległy skażeniu i do dzisiaj nie są zamieszkane. Liczba ludności w kraju stale się zmniejsza, co ma bezpośredni związek z trudną sytuacją społeczno-gospodarczą. 

Największą grupę etniczną stanowią Białorusini, a głównym wyznaniem jest prawosławie.

Białoruś - położenie i klimat

Państwo białoruskie graniczy z Rosją, Ukrainą, Polską, a także z Łotwą i Litwą. Granica polsko-białoruska jest zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Krajobraz Białorusi jest głównie nizinny, a liczne jeziora i rzeki, takie jak Dniepr, Dźwina, Prypeć czy Berezyna, tworzą malownicze krajobrazy. Główne krainy geograficzne Białorusi to Wyżyna i Pojezierze Białoruskie oraz Polesie. Najwyższym szczytem jest Góra Dzierżyńskiego o wysokości 346 m n.p.m.

Klimat Białorusi jest umiarkowany z zimami długimi i mroźnymi oraz względnie ciepłymi miesiącami letnimi. Duże obszary kraju są pokryte lasami - wśród nich jest m.in. Puszcza Białowieska - co dodatkowo wpływa na uwarunkowaniaklimatyczne. Białoruś słynie z parków narodowych i dziewiczej przyrody. Najpopularniejsze miejsca turystyczne to jeziora Brasławskie i Błękitne oraz Naroczański Park Narodowy.

Białoruś - ustrój polityczny

System polityczny Białorusi jest krytykowany za brak demokratycznych instytucji, cenzurę mediów i ograniczone prawa obywatelskie. Od 1994 roku prezydentem kraju jest Aleksandr Łukaszenka, który w zdecydowany sposób rządzi krajem i konsekwentnie zwalcza opozycję demokratyczną. Ustrój, choć typowo prezydencki, wykazuje cechy państwa autorytarnego.

Po ostatnich wyborach w 2020 r., które były krytykowane za naruszenia standardów demokratycznych, doszło do masowych protestów społecznych w kraju. W odpowiedzi na nie białoruskie władze rozpoczęły akcję represjonowania opozycji. Wielu demonstrantów oraz liderów opozycji zostało aresztowanych. Międzynarodowe organizacje wciąż apelują o ich uwolnienie. Wśród więźniów politycznych jest m.in. polsko-białoruski dziennikarz, publicysta i bloger i działacz mniejszości polskiej Andrzej Poczobut.

Białoruś - gospodarka krajowa

Gospodarka Białorusi opiera się głównie na sektorze przemysłowym, w tym produkcji maszyn, produkcji petrochemicznej, przetwórstwie spożywczym i tekstylnym.

Ważne miejsce ma też rolnictwo - główne uprawy to zboża, ziemniaki, buraki cukrowe i owoce. Ziemie uprawne zajmują ponad połowę powierzchni.

Białoruś utrzymuje bliskie stosunki handlowe z Rosją. Choć kraj ma jedne z największych na świecie rezerwy soli potasowej, słynie z uprawy lnu, a także na światową skalę produkuje torf, za względu na prowadzoną politykę mocno odstaje od pozostałych państw europejskich.

Zdecydowana większość przedsiębiorstw na Białorusi należy do państwa. Prywatne firmy - szczególnie te o kapitale zagranicznym - mają znikomy udział w gospodarce.

Białoruś - historia

Historia Białorusi (Białej Rusi) sięga średniowiecza, kiedy obszar ten był częścią Księstwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W XVI wieku po podpisaniu Unii Lubelskiej (1569 r.) powstał Związek Lubelski, tworzący Rzeczpospolitą Obojga Narodów, w skład której wchodziła także Białoruś.

W XIX wieku obszar dzisiejszej Białorusi był areną licznych konfliktów, w tym powstań narodowych.

Po I wojnie światowej kraj został podzielony między Polskę i Związek Radziecki, a po II wojnie światowej znalazł się pod kontrolą ZSRR jako Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka. Białoruś ogłosiła swoją niepodległość dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego - miało to miejsce 25 sierpnia 1991 roku.

W 1992 roku Polska zainaugurowała stosunki dyplomatyczne z Białorusią. Tym samym nasz kraj stał się jednym z pierwszych państw uznających jej niepodległość.
Temat Białoruś znajdziesz również w serwisie: geekweek, Film, Muzyka, Sport, Biznes, Motoryzacja

Białoruś - Wiadomości

Wtorek, 19 listopada 2024 (09:55)
W Białorusi od wtorku do piątku odbywają się duże ćwiczenia milicji związane z planowanymi na 26 stycznia wyborami prezydenckimi. Milicja ćwiczy, by nie dopuścić do powtórzenia sytuacji z 2020...

Białoruś - Wideo

Wtorek, 27 sierpnia 2024 (21:07)
Szef MSZ Radosław Sikorski uspokoił, że nie posiada żadnych informacji, aby Białoruś szykowała się do jakiegoś ataku w Ukrainie. - Białorusini wcale nie chcą umierać za Putina - zapewnił.Poruszając...
Środa, 7 sierpnia 2024 (21:25)
- Rozmawiamy na temat Andrzeja Poczobuta od bardzo dawna. Od grudnia. Praktycznie od samego początku naszego rządu. Te działania są bardzo zaawansowane, one są rozmowami bilateralnymi - powiedział...