Reklama

Mali

Piątek, 15 listopada 2024 (10:15)AktualizacjaPiątek, 15 listopada 2024 (12:51)

Mali jest państwem leżącym w zachodniej Afryce. To kraj o zróżnicowanym klimacie, którego znaczną część stanowi pustynia Sahara, co wpływa na wyzwania związane z rozwojem rolnictwa i gospodarki. Współczesne Mali zmaga się z wieloma problemami politycznymi.

Stolica Mali Bamako
Stolica Mali Bamako/Nicolas Remene / Le Pictorium/Le Pictorium/East News

Mali

  • Stolica:Bamako
  • Powierzchnia:1 240 192 km²
  • Ludność:23 mln
Językiem urzędowym w Mali jest język francuski. Waluta oficjalna mali to frank (CFA).

Mali to kraj o wyjątkowym dziedzictwie historycznym, którego wpływ widoczny jest w tradycji i kulturze mieszkańców.

Państwo - pomimo współczesnych trudności - zachowuje fascynujące pozostałości dawnych imperiów, które niegdyś dominowały na zachodzie Afryki.

Mali - położenie i klimat

Mali położone jest w zachodniej części Afryki i graniczy z Algierią, Nigrem, Burkina Faso, Wybrzeżem Kości Słoniowej, Gwineą, Senegalem i Mauretanią.

Znaczną część kraju zajmuje pustynia Sahara. Południowe regiony, gdzie koncentruje się większość ludności, mają bardziej przyjazny klimat półpustynny i sawannowy.

Sezonowe deszcze występują głównie na południu, a północne rejony są bardzo suche, co wpływa na zmienność temperatur i trudne warunki życia dla mieszkańców oraz dla prowadzenia rolnictwa.

Mali - ustrój polityczny

Państwo jest republiką. W ostatnich latach sytuacja polityczna w Mali jest niestabilna ze względu na częste zamachy stanu oraz obecność grup zbrojnych, zwłaszcza na północy kraju.

Od 2012 roku kraj zmaga się z konfliktami wewnętrznymi, które wybuchły na tle napięć etnicznych i politycznych, a także wpływów dżihadystycznych.

Rządy często zmieniały się w wyniku kryzysów politycznych. Obecny rząd, który przejął władzę po przewrotach wojskowych, w czerwcu 2024 roku zerwał stosunki dyplomatyczne z Ukrainą, którą oskarżył o rzekome wspieranie terroryzmu w Mali.

W ostatnim czasie muzułmanie nałożyli na Chrześcijan obowiązkowy podatek za wyznawanie ich wiary. Podatek jest warunkiem pozwolenia na praktykowanie religii.

Mali - gospodarka krajowa

Gospodarka Mali opiera się na rolnictwie oraz wydobyciu złota, które jest najważniejszym towarem eksportowym.

Rolnictwo, głównie uprawa bawełny i hodowla bydła, stanowi ważne źródło utrzymania dla większości ludności, jednak zmiany klimatyczne i susze regularnie powodują trudności w sektorze rolniczym.

Niestabilna sytuacja polityczna oraz konflikty wewnętrzne hamują rozwój gospodarczy Mali.

Mali - historia w pigułce

Historia Mali sięga czasów średniowiecznych, kiedy to na terenach dzisiejszego kraju rozwijały się potężne imperia, takie jak Imperium Ghany, Mali i Songhaj.

W XIV wieku Imperium Mali było jednym z najbogatszych i najpotężniejszych królestw na świecie, a słynny władca Mansa Musa uczynił Timbuktu nad rzeką Niger ośrodkiem nauki i kultury islamu.

W XIX wieku tereny Mali zostały skolonizowane przez Francję, a kraj uzyskał niepodległość w 1960 roku.
Temat Mali znajdziesz również w serwisie: Sport

Mali - Wiadomości

Piątek, 11 października 2024 (06:30)
Rosja stawia na współpracę z Senegalem. Powstanie tam fabryka samochodów Kamaz. Oznacza to rozszerzenie rosyjskich wpływów w Afryce Zachodniej. Senegalska prasa podaje, że w zakładach będą...
Czwartek, 29 sierpnia 2024 (14:11)
Hiszpania domaga się wysłania żołnierzy do Afryki, by wstrzymać napływ migrantów do Europy. Jak podaje Madryt, do końca roku na Wyspy Kanaryjskie dotrze 150 tys. ludzi. Stamtąd przedostaną się do...