Reklama

Republika Południowej Afryki

Poniedziałek, 17 czerwca 2024 (10:44)AktualizacjaPoniedziałek, 17 czerwca 2024 (13:49)

Republika Południowej Afryki, w skrócie RPA, jest najdalej na południe wysuniętym krajem Afryki. Państwo, będące jednym z największych światowych producentów złota, jest pełne kontrastów i różnorodności - zarówno pod względem społeczno-kulturowym, jak i przyrodniczym.

Kapsztad
Kapsztad/Jan Kucharzyk/East News

Republika Południowej Afryki

  • Stolica: Pretoria, Kapsztad, Bloemfontein
  • Powierzchnia:1 220 000 km²
  • Ludność:60 mln
Waluta obowiązująca w RPA to rand (ZAR).

RPA to najbogatsze państwo afrykańskie, które ma 11 języków urzędowych. Są to: język angielski i 10 lokalnych narzeczy. Wielojęzyczność odzwierciedla bogactwo kulturowe i etniczne tego regionu.  

Kraj ma trzy stolice: Pretoria jest siedzibą władzy wykonawczej, w Kapsztadzie mieści się parlament, a w Bloemfontein znajduje się siedziba władzy sądowniczej. Inne duże miasta to m.in. Johannesburg, Port Elizabeth i Durban

RPA - położenie i klimat 

RPA to kraj afrykański, który otaczają oceany - Atlantycki i Indyjski. Państwo graniczy z Namibią, Zimbabwe, Botswaną, Mozambikiem, Suazi oraz z Lesotho - wewnętrzną enklawą otoczoną przez terytorium Republiki Południowej Afryki.

RPA cechuje się zróżnicowanym krajobrazem. Na terytorium kraju występują pustynie, góry i sawanny.

Na zachodzie przeważa klimat pustynny, centralne części kraju to klimat półpustynny, a na wschodnim wybrzeżu panuje klimat subtropikalny. Z kolei w Kapsztadzie, położonym na południowo-zachodnim krańcu, występuje klimat śródziemnomorski

Najdłuższą rzeką w RPA jest Oranje, która swoje źródło ma w Górach Smoczych. Na terytorium kraju można spotkać wiele gatunków roślin endemicznych i zwierząt afrykańskich (m.in. żyrafy, słonie, gepardy, nosorożce itp.). 

RPA - ustrój polityczny 

System polityczny RPA opiera się na trójpodziale władzy: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. 

Prezydent RPA pełni funkcję głowy państwa i szefa rządu.

Parlament składa się z dwóch izb: Zgromadzenia Narodowego i Narodowej Rady Prowincji.  

Polityka RPA przez 30 lat była zdominowana przez Afrykański Kongres Narodowy. To partia, która odegrała kluczową rolę w walce z apartheidem, a od 1994 roku nieprzerwanie sprawowała władzę w państwie. 

RPA - gospodarka krajowa 

Gospodarkę RPA napędza wydobycie złota oraz diamentów. Kraj jest najbardziej rozwinięty gospodarczo na kontynencie afrykańskim.

Przemysł w RPA obejmuje także m.in. produkcję stali, chemikaliów oraz przemysł motoryzacyjny. 

Z kolei rolnictwo dostarcza produktów zarówno na rynek wewnętrzny, jak i na eksport. Z RPA na rynki światowe trafiają wina, owoce cytrusowe czy kukurydza. 

Duże znaczenie dla gospodarki ma także turystyka.

Państwo wciąż zmaga się z wieloma problemami politycznymi - korupcją, wysokim poziomem przestępczości oraz nierównościami społecznymi. 

RPA - historia 

W XV wieku Portugalczycy jako pierwsi Europejczycy dotarli do południowych wybrzeży Afryki. 

W XVII wieku Holendrzy założyli pierwszą kolonię w Kapsztadzie, a następnie kontrolę nad regionem przejęła Wielka Brytania.

Republika Południowej Afryki w 1910 roku zyskała niezależność od Wielkiej Brytanii. W 1948 roku wprowadzono w RPA dyskryminacyjną politykę apartheidu. Był to system rasowej segregacji, który trwał do początku lat 90. XX wieku.

W 1994 roku w kraju odbyły się pierwsze demokratyczne wybory, a prezydentem został Nelson Mandela, który wcześniej był jednym z liderów ruchu antyapartheidowego.
Temat Republika Południowej Afryki znajdziesz również w serwisie: geekweek, Film, Muzyka, Zielona Interia, Sport, Biznes

Republika Południowej Afryki - Wiadomości