. Waluta obowiązująca w Syrii to
.
Stolicą Syrii jest
Damaszek. Inne duże miasta to m.in.
Hama, Aleppo, Homs i
Latakia. Religią dominującą w kraju jest
islam. Językiem urzędowym pozostaje
arabski, jednak spora część mieszkańców północno-wschodnich części kraju
mówi po kurdyjsku.
Damaszek był jednym z pierwszych miast na świecie, w których pojawiła się wspólnota chrześcijańska. Jej twórcą był Święty Paweł. W Syrii znajduje się wiele zabytkowych kościołów i klasztorów, a chrześcijanie to ponad 5 proc. obywateli.
Państwo jest także znane na całym świecie z kuchni, która słynie m.in. z hummusu, falafeli i baklawy.
Syria - położenie i klimat
Syria jest krajem arabskim, który leży na Bliskim Wschodzie. Państwo graniczy z Turcją, Irakiem, Jordanem, Libanem oraz Izraelem. Syria ma dostęp do wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Pozostałą część kraju oddziela pasmo gór Ansarijja.
Ważnym obszarem na terenie Syrii jest Al-Ghab - nizina rolnicza, przez którą płynie rzeka Orontes. Wschodnią część kraju zajmuje Pustynia Syryjska. Najwyższym szczytem w Syrii jest góra Hermon.
Popularnym regionem jest także Al-Dżazira, gdzie są największe złoża ropy. Klimat w Syrii na wybrzeżu jest typowo śródziemnomorski. Lata są gorące, a zimy - łagodne i deszczowe. W pozostałej części kraju występuje klimat podzwrotnikowy suchy.
Syria - ustrój polityczny
Kraj jest republiką unitarną z konstytucją z 2012 roku. Głową państwa jest prezydent, którego obywatele wybierają na siedem lat.
Władzę ustawodawczą ma Zgromadzenie Narodowe.
Na czele rządu stoi premier, który kieruje radą ministrów powoływaną przez prezydenta.
Syria ma system wielopartyjny. Od lat dominuje w niej partia Baas.
Syria - gospodarka krajowa
W Syrii wydobywa się głównie ropę naftową, gaz ziemny oraz fosforyty.
Główne sektory gospodarki to przetwórstwo ropy i węgla, przemysł tekstylny i rolnictwo. Kraj importuje dużo towarów z Chin, Turcji oraz Rosji.
Kraj jest mocno wyniszczony trwającym od 2011 roku konfliktem zbrojnym.
Syria - historia
Tereny dzisiejszej Syrii były zamieszkiwane przez starożytne cywilizacje Aramejczyków, Fenicjan i Persów. Syria była również częścią starożytnego Egiptu i Asyrii. Tereny podlegały także Persji, a później zostały włączone do imperium Aleksandra Wielkiego.
W kolejnych wiekach kraj był częścią Bizancjum. W VII wieku Syrię podbili Arabowie, a następnie państwo znalazło się pod panowaniem Imperium Osmańskiego. Po I wojnie światowej Syria była tzw. mandatem francuskim. Niepodległość odzyskała w 1946 roku.
Syria - wojna domowa
Głównym powodem, który przyczynił się do wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 roku, był sprzeciw ludności dotyczący nierówności społecznych oraz niechęć wobec autorytarnej władzy.
Początkowo pokojowe manifestacje dotyczące rządów prezydenta Baszara al- Asada zmieniły się w zbrojne starcia między rebeliantami a siłami państwowymi.
Wojna pomiędzy władzą prezydenta, a zbrojną opozycją trwa do dziś. W tym czasie stacjonowała tam m.in. misja obserwacyjna ONZ. Strona rządowa otrzymała wsparcie ze strony Rosji (nieoficjalnie) oraz ugrupowania Hezbollach. Z kolei ugrupowania rebelianckie otrzymywały pomoc ze strony innych państw arabskich.