Reklama

Pakistan

Wtorek, 2 kwietnia 2024 (13:35)AktualizacjaCzwartek, 4 kwietnia 2024 (15:07)

Pakistan leży w Azji Południowej. To jeden z najbardziej zaludnionych krajów świata, w którym leżą starożytne miasta - m.in.: Mohenjo-Daro i Harappa. Są one często odwiedzane przez archeologów i turystów. W Pakistanie leży drugi szczyt świata - K2. Kuchnia pakistańska, znana z bogactwa smaków i aromatów, jest ceniona na całym świecie.

Islamabad
Islamabad/123RF/PICSEL

Pakistan

  • Stolica:Islamabad
  • Powierzchnia:881 640 km²
  • Ludność:238 mln
Językiem urzędowym w Pakistanie jest język urdu. Waluta, która obowiązuje w Afganistanie, to rupia pakistańska (PKR).

Stolicą Pakistanu jest Islamabad, a największym miastem - Karaczi. Mimo, że językiem urzędowym w Pakistanie jest urdu, to język angielski jest powszechnie używany w administracji, edukacji i biznesie.

Pod względem mniejszości etnicznych przeważają w Pakistanie Pendżabczycy, Pasztuni, Sindhowie, Beludżowie oraz Hazarowie. Większość wyznaje islam. Narodowym sportem Pakistańczyków jest hokej na trawie.

Pakistan - położenie i klimat

Pakistan to kraj azjatycki, który sąsiaduje z Afganistanem, Indiami, Iranem i Chinami. Panujący tam klimat jest typowo suchy i gorący. Na obszarach górskich występują chłodniejsze warunki.

W Pakistanie, a dokładniej na pograniczu  Pakistanu i Chin znajduje się druga najwyższa góra na świecie - szczyt K2, która leży w paśmie Karakorum i ma wysokość 8611 m n.p.m.

Pakistan - ustrój polityczny

Pakistański ustrój polityczny to republika federalna. Głową państwa i zwierzchnikiem sił powietrznych jest prezydent. 

Na czele rządu stoi premier.

Władzę ustawodawczą ma dwuizbowy parlament. 

Państwo podzielone jest na cztery prowincje: Pendżab, Chajber Pachtuchwa, Sindh i Beludżystan. Osobną jednostką jest terytorium stołeczne Islamabad. Pod pakistańską administracją jest także część Kaszmiru, którą podzielono na dwie części pomiędzy Indie i Pakistan.

Pakistan - gospodarka krajowa

Gospodarka Pakistanu opiera się głównie na rolnictwie, przemyśle tekstylnym, wydobywczym i produkcji energii. Kraj ma bogate zasoby naturalne. Wydobywa się węgiel, gaz ziemny, sól i rudy metali.

Pakistan pod względem gospodarczym jest państwem rozwijającym się, jednak wciąż zmaga się z wieloma wyzwaniami związanymi z korupcją czy niskim poziomem edukacji mieszkańców.

To jedyny na świecie muzułmański kraj dysponujący energią jądrową.

Afganistan - historia

Historia Pakistanu sięga starożytnych cywilizacji doliny Indusu, które datowane są na okres p.n.e. Obszar, na którym znajduje się dzisiaj Pakistan, był świadkiem panowania wielu potęg - m.in. perskiej, greckiej, indyjskiej i muzułmańskiej.

W 1947 roku Brytyjska Komisja Graniczna podzieliła Indie Brytyjskie na dwie niepodległe państwa: Indię i Pakistan, co doprowadziło do masowych migracji ludności oraz konfliktu granicznego między dwoma państwami.

Kraj ma burzliwą historię polityczną. W Pakistanie wiele razy dochodziło do zamachów i konfliktów między siłami cywilnymi a wojskiem.
Temat Pakistan znajdziesz również w serwisie: geekweek, Biznes

Pakistan - Wiadomości

Wtorek, 26 marca 2024 (15:28)
Pięcioro chińskich inżynierów i ich lokalny kierowca zginęli w zamachu dokonanym w północno-zachodniej prowincji Chajber Pasztunchwa w Pakistanie - donosi agencja Reutera. Ambasada Państwa Środka...
Czwartek, 18 stycznia 2024 (10:35)
Armia pakistańska zbombardowała w nocy cele na terytorium Iranu. Atak potwierdziło w czwartek w rozmowie z agencją AFP anonimowe źródło w służbach wywiadowczych Pakistanu. Wcześniej to Iran uderzył...
Środa, 1 listopada 2023 (20:10)
Zgodnie z zapowiedziami pakistański rząd rozpoczął w środę wyłapywanie cudzoziemców, którzy przebywają na terytorium kraju bez wymaganego zezwolenia; są oni kierowani do centrów przejściowych -...
Piątek, 29 września 2023 (12:28)
Eksplozje w Pakistanie. Do pierwszego wybuchu doszło w południowej części kraju, gdzie zamachowiec zdetonował ładunek w pobliżu meczetu. Obecnie wiadomo o co najmniej 52 ofiarach śmiertelnych i...

Pakistan - Wideo

Czwartek, 3 listopada 2016 (11:07)
Do co najmniej 17 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych kolizji dwóch pociągów, do której doszło w czwartek w mieście Karaczi na południu Pakistanu - poinformowały pakistańskie władze. Około 50 osób...