Reklama

Reklama

Wybory parlamentarne 2015

#WybieramSwiadomie. Co albo kto zagraża Polsce?

Wybory parlamentarne już za cztery dni. Polacy zdecydują, kto będzie reprezentował ich interesy przez najbliższe lata. Kto stanie na straży bezpieczeństwa Polski i jej mieszkańców? Żeby rozwiązać problemy i stawić czoła zagrożeniom, trzeba je najpierw określić. W ostatniej rundzie akcji #WybieramSwiadomie politycy odpowiedzieli na pytanie: "Co, zdaniem państwa ugrupowania, jest teraz największym zagrożeniem dla Polski?".

W ostatniej odsłonie akcji #WybieramSwiadomie z spośród trzech pytań: "Czy, według państwa ugrupowania, Polska powinna być neutralna światopoglądowo?", "Co, zdaniem państwa ugrupowania, jest teraz największym zagrożeniem dla Polski?", oraz "Czy zdaniem państwa ugrupowania Polska jest liczącym się graczem w UE?", zwyciężyło drugie. Zadaliśmy je przedstawicielom komitetów wyborczych.

Odpowiadali: Mariusz Błaszczak (Prawo i Sprawiedliwość), Rafał Grupiński (Platforma Obywatelska), Maciej Konieczny (Partia Razem), Janusz Korwin-Mikke (KORWiN), Paweł Kukiz (Kukiz'15), Barbara Nowacka (Zjednoczona Lewica), Janusz Piechociński (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Ryszard Petru (Nowoczesna).

Reklama

"Co zdaniem państwa ugrupowania jest teraz największym zagrożeniem dla Polski?" Przedstawiamy odpowiedzi rozmówców Interii.

Janusz Korwin-Mikke, KORWiN

- Zagrożeniem dla Polski i dla całej Europy jest socjalizm, który w tej chwili rządzi. Europa po prostu umiera pod okupacją socjalistów, eurosocjalistów. Europa po prostu umiera. Dzieci się nie rodzą, gospodarka ma praktycznie zerowe tempo wzrostu. Po prostu zdychamy. Przyczyną tego jest socjalizm, czyli założenie, że to państwo opiekuńcze, że człowiek nie jest odpowiedzialny za sobie, tylko opiekuje się nim państwo. Państwo podejmuje wszystkie decyzje, państwo jest winne wszystkiemu, prawda, i w wyniku tego, ludzie przestali podejmować świadome decyzje. Stali się klientami państwa opiekuńczego i po prostu umieramy. To jest problem podstawowy. Musimy przywrócić podstawową zasadę prawa rzymskiego: "chcącemu nie dzieje się krzywda", czyli jak chcę się na przykład nie zapiąć się pasami w samochodzie to się nie zapinam, chcę się nie ubezpieczyć to się nie ubezpieczam, chcę wejść do apteki i kupić sobie dowolne lekarstwo bez recepty to sobie je kupuję, najwyżej ja się otruję, prawda. Chcącemu nie dzieje się krzywda.Ryszard Petru, Nowoczesna

- Dla Polski największym zagrożeniem jest stracony czas, a mianowicie sytuacja, w której Polska przestaje się rozwijać i jest takimi peryferiami Europy, z którego ludzie emigrują, nie widzą szansy na poprawę swojego bytu, czyli na brak możliwości realizacji aspiracji. Żeby to zmienić, trzeba po prostu zmienić Polskę w kilku ważnych obszarach, takich jak system podatkowy, podejście państwa do obywatela, likwidację biurokracji, naprawa i istotna poprawa w ochronie zdrowia, czy w Karcie Nauczyciela, czy w samym systemie edukacji. Suma tych czynników może spowodować, że Polska będzie miała szansę przestać być montownią Europy i staniemy się krajem, który jest dumny z tego, co robi, a Polacy zamiast emigrować z Polski, będą chcieli wracać i tu rozwijać swoje szanse na przyszłość. To jest rzecz podstawowa, czyli dać nadzieję Polakom, że będzie lepiej. Oczywiście nie ma szansy, że  te wszystkie kwestie mogą być zrealizowane w krótkim okresie czasu, ale ta perspektywa jest kluczowa. Ta perspektywa jest kluczowa, ja głęboko wierzę, że taka perspektywa i szansa przed Polską teraz właśnie stoi. Maciej Konieczny, Partia Razem

- Największym zagrożeniem dla Polski jest niestabilność życia i ciągły lęk o przyszłość, który towarzyszy milionom Polaków. To jest tak, że niskie pensje i śmieciowe zatrudnienie sprawiają, że mało kto jest dzisiaj pewien tego, że za dwa-trzy miesiące będzie w stanie z pewnością opłacić czynsz. Młodych ludzi nie stać dzisiaj żeby wyprowadzić się od rodziców, chyba że do Londynu. Razem odpowiada na te zagrożenia. Chcemy skończyć ze śmieciówkami, skończyć z niestabilnym zatrudnieniem i chcemy postawić na państwowy program budowy mieszkań komunalnych, bo w tych warunkach, przy tym niestabilnym zatrudnieniu i niedostępnych mieszkaniach, to nie da się założyć rodziny, nie da się spokojnie zaplanować życia, i  z tym trzeba skończyć. Dlatego my chcemy skończyć ze śmieciówkami  i postawić na państwo, które buduje mieszkania.Rafał Grupiński, Platforma Obywatelska

-  Największym zagrożeniem bez wątpienia byłaby, mam nadzieję, że tak się nie stanie, wygrana PiS-u, który stał się partią niezwykle radykalną, i którego to członkowie ugrupowania  uważają, że wybory, które przegrywają są sfałszowane; że jeśli ktoś nie głosuje na PiS, to nie jest prawdziwym patriotą. Ugrupowanie, które chce wprowadzić kontrolę wymiaru sprawiedliwości, kontrolę sędziów a jednocześnie przywrócić nadzór polityczny nad prokuraturą i zmienić dzisiejszy ustrój prokuratury w tej sprawie i niezależność znieść. To jest ugrupowanie, które jak pamiętamy z dwóch lat ich rządów, wprowadziło mnóstwo zamieszania, jeśli chodzi o nasze stosunki z sąsiadami, zarówno ze Wschodu jaki i Zachodu. I do tego jest sceptyczne jeśli chodzi o kwestie europejskie. Ten eurosceptycyzm jest także groźny i niebezpieczny, bo może osłabiać w przyszłości pozycję Polski międzynarodową. Janusz Piechociński, Polskie Stronnictwo Ludowe

- Granice Europy, wydarzenia w Syrii, gdzie konflikt wewnętrzny może przekształcić się w wojnę regionalną z konsekwencjami dla świata, i rozpad społeczno-gospodarczej przestrzeni Ukrainy, który może wywołać migracje co najmniej 500 tys. Ukraińców do Polski z kierunku wschodniego. Sytuacja jest dużo trudniejsza i bardziej dramatyczna niż to jest w dostępie. Warto więc ten proces monitorować, i warto poprzez dobrą wspólnotową politykę przygotowywać się do różnych scenariuszy, a w Unii i w NATO prezentować realistyczny stosunek do tego, co się dzieje. Mariusz Błaszczak, Prawo i Sprawiedliwość

- Ja mogę opowiedzieć o moim zdaniu. Otóż ja uważam, że największym zagrożeniem jest emigracja. I to zarówno emigracja z Polski za chlebem młodych ludzi. GUS podał, że na koniec ubiegłego roku 2 320 000 ludzi było na emigracji -  to jest rekord w III Rzeczpospolitej. To więcej niż po bezpośrednim wejściu Polski do Unii Europejskiej. No i w drugą stronę, zgoda rządu koalicji PO-PSL na przyjęcie nie wiadomo jakiej liczby emigrantów muzułmańskich, bo tych ludzi trudno nazywać uchodźcami. To są emigranci muzułmańscy. Uchodźcami oni są wtedy, kiedy są w obozach dla uchodźców w Jordanii, Libanie czy w Turcji, a nie wtedy, kiedy szturmują granice serbsko-węgierską.Paweł Kukiz, Kukiz'15

- Największym zagrożeniem dla Polski są fundamenty prawne dzisiejsze. Największym zagrożeniem dla Polski jest fatalna konstytucja. Jest wszechwładza partii politycznych nad obywatelem. Nierówność względem prawa. Należy z całą pewnością w pierwszej kolejności znieść próg frekwencyjny przy referendach ogólnokrajowych. Należy zmienić ordynację wyborczą na większościową, na model większościowy 460 JOW-ów. Należy oddzielić władzę ustawodawczą od władzy wykonawczej, wzmacniając rolę prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, podobnie jak w modelu amerykańskim, bądź by mógł tworzyć rząd, który by przed nim bezpośrednio odpowiadał, bądź tworzyć system semi-prezydencki jaki funkcjonuje we Francji . To jest kwestia dyskusyjna. W każdym bądź razie, jeżeli nie zmienimy fundamentów konstytucji, nie będzie chleba. Co do tego nie mam wątpliwości. A na początek ustawa deregulacyjna, podobna w swoim kształcie do ustawy Wilczka, która wywala wszystkie niepotrzebne przepisy. Barbara Nowacka, Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni

- Dziś największym zagrożeniem przede wszystkim dla Polek i Polaków są ich niskie zarobki. Żebyśmy w ogóle mogli się rozwijać i dbać o bezpieczeństwo Polski, musimy dbać o bezpieczeństwo obywateli w tym wymiarze ekonomicznym. A jeśli mówimy o polityce międzynarodowej, oczywiście narastający kryzys dotyczący konfliktu na Bliskim Wschodzie. To - myślę - nie jest kryzys tylko Polski, ale kryzys globalny i jeśli nie odpowiemy sobie dosyć jasno jako społeczność międzynarodowa, jak walczyć z Państwem Islamskim i co zrobić, by w tej części bliskowschodniej zapanował pokój, tak nasze bezpieczeństwo długo będzie narażone. Tutaj nie ma prostych rozwiązań, wymaga i działań Stanów Zjednoczonych i rozmów z Rosją i szerszego spojrzenia na przyczyny tego konfliktu i na sposoby jego zażegnania.
***

Przypominamy wcześniejsze odsłony #WybieramSwiadomie. W pierwszej rundzie sprawdzaliśmy, w jaki sposób politycy zamierzają poradzić sobie z zadłużeniem Polski. Zobacz, co proponują. 

Do drugiej rundy wybraliście pytanie: "Czy popiera pan/pani likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia?". Sprawdź, jak odpowiedziały komitety. 

"Czy pani/pana ugrupowanie popiera zniesienie Funduszu Kościelnego?" - takie pytanie zadaliśmy w trzeciej rundzie #WybieramSwiadomie. Zapoznaj się ze stanowiskami komitetów. 

W czwartej rundzie byliście ciekawi, czy komitety planują likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zobacz, kto jest za, a kto przeciw. 

W piątej rundzie pytaliśmy, o to czy Polska powinna posiadać broń atomową. Sprawdź, co powiedzieli przedstawiciele komitetów.

"Czy państwa ugrupowanie przewiduje likwidację Senatu i ograniczenie liczby posłów w Sejmie? Takie pytanie zadaliśmy politykom w siódmej rundzie. Zobacz, jak odpowiedzieli.

W przedostatniej odsłonie sprawdziliśmy, czy politycy planują likwidację KRUS?

W naszym Raporcie Specjalnym WYBORY PARLAMENTARNE 2015 znajdziesz również oceny i komentarze ekspertów na tematy poruszane we wszystkich pytaniach.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje