Reklama

Maciej Konieczny

Wtorek, 19 grudnia 2023 (11:12)AktualizacjaPoniedziałek, 20 maja 2024 (15:01)

Maciej Konieczny to polski polityk, kulturoznawca i działacz społeczny. Jest współzałożycielem Partii Lewica Razem. Poseł na Sejm IX i X kadencji.

Maciej Konieczny
Maciej Konieczny/ Andrzej Iwanczuk/Reporter

Maciej Konieczny

  • Data urodzenia:14.10.1980
  • Miejsce urodzenia:Gliwice
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:

Maciej Konieczny - wykształcenie

W 2005 r. Maciej Konieczny został absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim

Zanim rozpoczął działalność polityczną, utrzymywał się z dorywczych prac. Przebywał na emigracji na Wyspach Brytyjskich, gdzie pracował fizycznie na lotnisku w Cardiff. Zajmował się także dziennikarstwem, doradztwem dla samorządów i organizacją festiwali kulturalnych.

Maciej Konieczny - działalność społeczna

Podczas studiów Maciej Konieczny zaczął interesować się feminizmem i alterglobalizmem. Następnie Maciej Konieczny działał w ruchach alterglobalistycznych. Jest członkiem stowarzyszenia ATTAC Polska i był jego reprezentantem w ATTAC Europa. Był współorganizatorem akcji "Stop Podwyżkom Cen Biletów ZTM". 

Działał także w stowarzyszeniu Młodzi Socjaliści i był członkiem rady krajowej tej organizacji.

Maciej Konieczny - kariera polityczna

W 2014 r. Maciej Konieczny bezskutecznie startował w wyborach do Europarlamentu z ramienia Partii Zieloni. Następnie w styczniu 2015 r. odszedł z tej partii.

W 2015 r. był jednym z założycieli Partii Razem (w 2019 r. przemianowanej na Lewicę Razem), a do 2020 r. był członkiem zarządu krajowego tej partii.

W 2015 r. Maciej Konieczny bez powodzenia kandydował w wyborach parlamentarnych z ramienia Lewicy Razem.

W 2018 r. również z ramienia tej partii kandydował w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego i nie otrzymał mandatu radnego. 

W 2019 r. startował do Europarlamentu, ale jego ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego, przez co nie mógł objąć mandatu. W tym samym roku został posłem IX kadencji z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W Sejmie IX kadencji był członkiem Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz był zastępcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał poselską reelekcję jako kandydat Nowej Lewicy.

Został kandydatem Komitetu Wyborczego Lewicy na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024.

Maciej Konieczny - kontrowersje

Podczas ślubowań poselskich zwrócił uwagę mediów, ponieważ podniósł zaciśniętą pięść w geście, który nawiązywał do socjalistycznego pozdrowienia.

W 2021 r. Maciej Konieczny był zmuszony zwolnić asystentkę społeczną Urszulę Kuczyńską w związku z zarzutami dotyczącymi transfobii - poinformowała rzeczniczka Lewicy Razem Dorota Olko.

Maciej Konieczny - życie prywatne

Maciej Konieczny wychował się na górniczym osiedlu na Śląsku. Mieszka w Warszawie. Od 2023 r. jest żonaty z działaczką społeczną i pracownicą sądu - Urszulą Łobodzińską. Świadkiem na ich ślubie był Adrian Zandberg. 

Maciej Konieczny był uzależniony od alkoholu i przeszedł terapię. W wywiadzie dla "Dużego Formatu" przyznał, że jego mama rozwiodła się z ojcem, który także nadużywał alkoholu. Mówił również, że w młodości był związany ze środowiskami kibicowskimi o nacjonalistycznym profilu.

Znakiem rozpoznawczym Macieja Koniecznego jest sportowy styl ubierania się. Poseł często występuje publicznie w bluzach z kapturem. Jest kibicem amatorskiego klubu AKS ZŁY. Ma cocker-spanielkę.

Maciej Konieczny - Wiadomości

Środa, 29 maja 2024 (17:51)
"Różnorodność to siła Polski, nie zagrożenie dla niej. Przykro, że pan tego nie rozumie, panie prezydencie" - skomentował decyzję prezydenta marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Prezydent Duda pokazał...

Maciej Konieczny - Wideo

Środa, 19 października 2022 (11:05)
"Po wyborach Donald Tusk będzie musiał się dogadywać. Im szybciej to zrozumie, tym lepiej. Nie jest tak, że Partia Razem w ciemno poprze rząd Donalda Tuska" - mówił w Porannej rozmowie w RMF FM...