Reklama

Ryszard Petru

Poniedziałek, 4 września 2023 (15:53)AktualizacjaŚroda, 26 czerwca 2024 (14:59)

Ryszard Jerzy Petru jest polskim politykiem i ekonomistą. W latach 2011-2015 pełnił funkcję przewodniczącego Towarzystwa Ekonomistów Polskich. W latach 2015-2017 był przewodniczącym partii Nowoczesna, którą sam powołał do istnienia. Zasiadał także w sejmowej ławie (2015-2019) jako poseł VIII kadencji. Współpracował również z Forum Obywatelskiego Rozwoju. W 2023 r. wybrany na posła X kadencji Sejmu. W 2024 r. nie dostał się do PE.

Ryszard Petru
Ryszard Petru/Adam Burakowski/Reporter

Ryszard Petru

  • Data urodzenia:06.07.1972
  • Miejsce urodzenia:Wrocław
  • Kraj urodzenia:Polska
  • Należy do:
Ryszard Petru jest znanym politykiem oraz specjalistą z dziedziny ekonomii. Ma także bogate doświadczenie jako dyrektor kilku banków. Oprócz tego jest autorem licznych publikacji o tematyce ekonomicznej i gospodarczej. Były przewodniczący Nowoczesnej zapowiedział, że podczas najbliższych wyborów parlamentarnych, które odbędą się 15 października, zmierzy się ze Sławomirem Mentzenem w Warszawie o mandat poselski. Jest dwukrotnym laureatem plebiscytu Srebrne Usta. W 2016 roku zajął pierwsze, a w 2019 roku trzecie miejsce.

Ryszard Petru - wykształcenie

Absolwent V Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu. Następnie studiował na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Po roku zmienił wrocławską uczelnię na warszawską Szkołę Główną Handlową. W 1997 roku przyszły polityk i ekonomista zakończył studia o specjalności stosunki międzynarodowe na Wydziale Kolegium Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne.

Ryszard Petru - życie zawodowe i działalność polityczna

Ryszard Petru już podczas studiów rozpoczął pracę jako asystent Władysława Frasyniuka, a po rekomendacji Leszka Balcerowicza, który był jednym z jego wykładowców, dostał posadę w fundacji CASE. Od 1995 roku Petru pracował jako asystent Balcerowicza, a potem także jako jego doradca, gdy ten został wicepremierem i ministrem finansów. Był również konsultantem w biurze pełnomocnika rządu ds. reformy emerytalnej, a od 1998 roku pracował w Szkole Głównej Handlowej w charakterze asystenta.

Kolejne lata w karierze zawodowej Ryszarda Petru to członkostwo w Unii Wolności. Był on również jedynką na liście wyborczej tejże partii w okręgu warszawskim podczas wyborów do Sejmu i Senatu w 2001 roku. Polityk był następnie zatrudniony w Banku Światowym jako ekonomista ds. Polski i Węgier. Przyszło mu się zmierzyć także z wyzwaniami na stanowisku głównego ekonomisty Banku BPH, dyrektora BRE Banku i PKO BP.

Jako ekonomista z doświadczeniem był partnerem w firmie PwC, gdzie zajmował się prywatnymi przedsiębiorstwami. Pełnił też funkcję doradcy ds. gospodarczych marszałka województwa dolnośląskiego, był prowadzącym w religia.tv i przez krótki czas przewodniczącym rady nadzorczej Polskich Kolei Państwowych. W tym samym roku został przewodniczącym rady nadzorczej przedsiębiorstwa Solaris Bus Coach. Jest członkiem rady nadzorczej Vistula Group SA oraz członkiem zarządu spółki Inspiracja 6.0.

Został kandydatem Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Trzecia Droga na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kandydował z trzeciego miejsca na liście w tym samym okręgu nr 12, obejmującym woj. dolnośląskie i woj. opolskie (zdobył 11 822 głosów). Nie uzyskał mandatu do PE X kadencji.

Ryszard Petru - Fundacja NowoczesnaRP i ugrupowanie NowoczesnaPL

Ryszard Petru przez krótki czas należał do Unii Wolności. W maju 2015 roku powołał Fundację Nowoczesna RP, która swoją siedzibę ma w Rzeszowie. Oprócz tego z jego inicjatywy powstała polska partia polityczna o nazwie Nowoczesna. W formację razem z politykiem włączyli się Paweł Rabiej i Wadim Tyszkiewicz. Ryszard Petru był również związany z partią TERAZ! Ugrupowanie zostało rozwiązane w 2019 roku.

Ryszard Petru - Trzecia Droga

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy Trzeciej Drogi.

Ryszard Petru - życie prywatne

Ryszard Petru jest synem Zygmunta i Danuty Petru (z domu Potoczna). Ma brata Jerzego. Od 1997 roku był w związku małżeńskim z Małgorzatą, z którą ma dwie córki. Polityk i ekonomista jest po rozwodzie.

Temat Ryszard Petru znajdziesz również w serwisie: Biznes

Ryszard Petru - Wiadomości

Czwartek, 13 czerwca 2024 (20:41)
- Pan mocny w gębie jest, ale w cztery oczy, jak się spotykamy, to pana zatyka - stwierdził podczas dyskusji w Sejmie Ryszard Petru, kiedy poseł Piotr Kaleta mu przerwał. - To chodź, wyjdziemy -...
Czwartek, 30 listopada 2023 (17:24)
Liberalne media zawsze miały skłonność do bezwstydnego zagłaskiwania swoich ulubieńców. Zwykle robili im w ten sposób wielką krzywdę.

Ryszard Petru - Wideo