Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Małopolska: Będzie nowelizacja deklaracji w sprawie LGBT
Marszałek Małopolski Witold Kozłowski zapowiedział nowelizację deklaracji w sprawie LGBT. Projekt nowelizacji jest przygotowywany i zostanie przedstawiony na sesji sejmiku 27 września.
![Flaga LGBT; zdj. ilustracyjne](https://i.iplsc.com/-/000CX8MASU0CSXBP-C461-F4.webp)
Nowelizacja deklaracji z 2019 r. to - jak poinformował marszałek Kozłowski - drugi krok w tzw. małopolskim konsensusie. Pierwszym krokiem było powołanie pełnomocnika i rady ds. równego traktowania i praw rodziny.
Zarząd województwa i klub radnych PiS liczą, że nowelizacja zadowoli Komisję Europejską, która uznała deklarację z 2019 r. za dyskryminującą mniejszości seksualne i poinformowała samorząd o możliwości wstrzymania unijnych funduszy.
- Mam nadzieję, po różnych konsultacjach, że to definitywnie uspokoi proces konsultacji programu REACT-EU, jak również dalszych negocjacji dotyczących regionalnego programu operacyjnego - powiedział dziennikarzom Kozłowski.
Mieli czas do 14 września
Jak zaznaczył Kozłowski, w zapowiadanej nowelizacji deklaracji usunięte zostały, "zgodnie z oczekiwaniami, wszystkie zapisy dotyczące wrażliwych tematów, nieprecyzyjnych terminów, czyli dotyczących sprzeciwu wobec ideologii LGBT". - Utrzymaliśmy zapisy, może w innym kształcie, dla każdej małopolskiej rodziny i odwołanie się do tysiącletniej tradycji narodu i państwa polskiego, ale i wielowiekowego umiłowania Polaków do wolności - zaznaczył marszałek.
Władze Małopolski do 14 września miały czas, aby odpowiedzieć na list ostrzegający Komisji Europejskiej przed możliwą utratą środków unijnych w przypadku dalszego obowiązywania uchwały z 2019 r. "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych". Odpowiedź województwo wystosowało 13 września i było nią powołanie pełnomocnika i rady ds. równego traktowania i praw rodziny.
Okazało się to niewystarczające, ponieważ KE nadal oczekuje korekty uchwały sprzed dwóch lat. Samorządowcy otrzymali też pismo z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, w którym sekretarz stanu Waldemar Buda przypomina o konieczności przestrzegania zasad wynikających z unijnych przepisów, w tym zasady zapobiegania dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, religię, pochodzenie etniczne, światopogląd i orientację seksualną.
Warunek uwolnienia środków dla regionu
Według informacji Interii, o których pisał Łukasz Szpyrka, marszałek województwa małopolskiego otrzymał w zeszłym tygodniu odpowiedź, że wyłącznie wycofanie się z drażliwej deklaracji może uwolnić środki dla tego regionu.
"Problem jednak pozostał, a PiS zdaje sobie z tego sprawę. Nie ukrywają tego ani partyjni działacze lokalni, ani krajowi. Wiedzą, że środki są zagrożone, ale twardo obstają w swej argumentacji, że uchwała nie jest wymierzona w mniejszości seksualne, a jedynie broni tradycyjnego modelu rodziny. Jako wyraz dobrej woli i chęci współpracy dwa dni temu marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski wystąpił z wnioskiem do pełnomocnika rządu ds. równego traktowania o powołanie pełnomocnika zarządu województwa małopolskiego ds. równego traktowania i praw rodziny oraz rady ds. równego traktowania i praw rodziny. Tym samym zarząd województwa wypełnił część zobowiązań nałożonych przez Brukselę i liczył, że Komisja Europejska również poluźni swoje stanowisko" - pisał wówczas Szpyrka.
INTERIA.PL/PAP