Podkomisja smoleńska Macierewicza. Bodnar powołał specjalny zespół śledczy
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar powołał nowy zespół śledczy do zbadania zaistniałych w latach 2016-2023 nieprawidłowości w funkcjonowaniu Podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego z dniu 10 kwietnia 2010 roku - przekazała Prokuratura Krajowa.
Prokuratura Krajowa przekazała, że w skład zespołu wejdzie sześciu prokuratorów, a jego pracami pokieruje płk Tomasz Mackiewicz - dyrektor Departamentu do spraw wojskowych PK. Nadzorem natomiast zajmie się osobiście prokurator krajowy.
Do zadań grupy należeć będzie zbadanie nieprawidłowości powstałych wskutek działania podkomisji smoleńskiej "w aspekcie związanym z podejrzeniem przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, a także popełniania innych czynów zabronionych z uwzględnieniem ich form stadialnych i zjawiskowych".
Prokuratura Krajowa zajmie się podkomisją smoleńską. Powołano specjalny zespół śledczy
Prok. Anna Adamiak poinformowała w komunikacie, że powołanie takiego zespołu jest "odstąpieniem od ogólnych zasad właściwości jednostek organizacyjnych prokuratury w prowadzeniu postępowań przygotowawczych". Ma to wynikać z faktu, że zbadanie nieprawidłowości wokół prac podkomisji ma szczególną wagę, jest zawiłe pod względem faktycznym i prawnym, a materiał dowodowy jest obszerny.
"Powołany zespół śledczy będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie analizy przekazanych zawiadomień i raportu, a następnie podjęcie decyzji procesowej w sprawie" - zaznaczyła rzeczniczka prokuratora generalnego.
Podkomisja smoleńska. Adam Bodnar: Powstanie specjalny zespół śledczych w PK
Adam Bodnar jeszcze w czwartek zapowiedział powstanie nowego zespołu śledczego. Jak przekazywał w rozmowie w TVN24, zespół numer 4, będzie odpowiedzialny za analizę i rozpoznanie 41 zawiadomień złożonych do prokuratury w związku z działaniem podkomisji smoleńskiej.
Zarzuty, którymi zajmą się śledczy, dotyczą m.in. Antoniego Macierewicza i Mariusza Błaszczaka, byłego ministra obrony.
Raport ws. podkomisji smoleńskiej. 41 wniosków do prokuratury
Pod koniec października Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło wnioski z raportu zespołu badającego prace podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, na której czele stał Antoni Macierewicz.
Jak oceniono, działania podkomisji smoleńskiej były nierzetelne. Do prokuratury skierowano łącznie 41 zawiadomień. "24 z nich dotyczą Antoniego Macierewicza. 10 dotyczy Mariusza Błaszczaka. Prawda jak oliwa - zawsze na wierzch wypływa" - wskazywał wiceszef MON Cezary Tomczyk, za pośrednictwem serwisu X.
Zawiadomienie do prokuratury w sprawie Antoniego Macierewicza. Poważne podejrzenia
Wśród zawiadomień dotyczących Macierewicza znalazły się m.in. te o podejrzeniu przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków czy fałszerstwa.
W środę w Sejmie Antoni Macierewicz odnosił się do sprawy. Zaznaczał, że zespół badający prace podkomisji smoleńskiej "nie miał prawa", by przejąć materiały do badań.
Natomiast w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński został zapytany przez dziennikarkę Polsat News, czy docierały do niego informacje o rzekomej współpracy Macierewicza z rosyjskim wywiadem. - Nie mam zamiaru mówić o tych pomówieniach, obrzydliwościach. Agentura to jest to, co widzicie po tamtej stronie, jeżeli chodzi o dzisiejszy układ w Sejmie - odpowiedział.
Jarosław Kaczyński zaznaczył, że "oczywistością jest, że doszło do zamachu".
---
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!