Reklama

Cezary Tomczyk

Środa, 7 grudnia 2022 (13:30)AktualizacjaWtorek, 13 lutego 2024 (10:28)

Cezary Tomczyk to polski polityk, poseł na Sejm VI, VII,VIII, IX i X kadencji. Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska od 25 września 2020 roku do 22 lipca 2021 roku. W trzecim rządzie Donalda Tuska objął funkcję wiceministra obrony narodowej.

Cezary Tomczyk
Cezary Tomczyk/Andrzej Iwanczuk /Reporter/East News

Cezary Tomczyk

Cezary Tomczyk - wykształcenie

Cezary Tomczyk ma wyższe wykształcenie. W 2008 r. uzyskał tytuł magistra na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Studiował marketing polityczny.

Ukończył także Wyższe Kursy Obronne na Akademii Obrony Narodowej.

Cezary Tomczyk - kariera polityczna

Cezary Tomczyk był asystentem społecznym posła PO Cezarego Grabarczyka. Działał również w Stowarzyszeniu "Młodzi Demokraci". Następnie wstąpił do Platformy Obywatelskiej i w 2006 r., startując z listy tej partii w wyborach samorządowych, został wybrany na radnego Sieradza. 

Wystartował w wyborach parlamentarnych, które odbyły się w 2007 r. i uzyskał mandat posła.

W 2011 r. ubiegał się z powodzeniem o reelekcję do Sejmu. 25 czerwca 2015 roku powierzono mu funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Został także rzecznikiem prasowym rządu

W 2015 roku ubiegał się o reelekcję i ponownie został posłem. W listopadzie 2016 roku został wiceministrem obrony narodowej w gabinecie cieni, który utworzyła Platforma Obywatelska.

W 2019 r. ponownie wystartował w wyborach do parlamentu i został posłem na Sejm IX kadencji. W 2020 r. został szefem sztabu kandydata na urząd prezydenta RP, Rafała Trzaskowskiego

Cezary Tomczyk był przewodniczącym klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej od września 2020 roku do lipca 2021 roku. W grudniu 2021 roku został wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej.

W wyborach parlamentarnych w 2023 r. uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji z listy KO. W trzecim rządzie Donalda Tuska objął funkcję wiceministra obrony narodowej.

Cezary Tomczyk - odznaczenia

Cezary Tomczyk został odznaczony w 2010 r. Brązowym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju". Stało się to na mocy decyzji ministra obrony narodowej.

Cezary Tomczyk - życie prywatne

Cezary Józef Tomczyk jest żonaty. Z żoną, Ewą, ma dwóch synów: Leona i Adasia. Jest miłośnikiem sportu, w tym przede wszystkim sztuk walki. Pasjonuje się też historią. 

Wolny czas polityk spędza aktywnie. Cezary Tomczyk jest członkiem związku strzeleckiego "Strzelec" OSW. To organizacja, którą założył Józef Piłsudzki.

Powiązane z tematem Cezary Tomczyk

Koalicja Obywatelska (KO) to koalicja Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną, Inicjatywą Polską i Partią Zieloni początkowo zawarta pomiędzy PO i Nowoczesną (Platforma. Nowoczesna Koalicja...

Cezary Tomczyk - Wiadomości

Cezary Tomczyk - Wideo