Reklama

Adam Bodnar

Czwartek, 30 listopada 2023 (15:55)AktualizacjaŚroda, 27 marca 2024 (09:17)

Adam Bodnar - polityk, prawnik, publicysta, działacz na rzecz praw człowieka. Były Rzecznik Praw Obywatelskich. Senator XI kadencji. W grudniu 2023 r. został ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie koalicyjnym Donalda Tuska.

Adam Bodnar
Adam Bodnar/Tomasz Jastrzebowski//Reporter

Adam Bodnar

  • Data urodzenia:06.01.1977
  • Miejsce urodzenia:Trzebiatów
  • Kraj urodzenia:Polska

Adam Bodnar - wykształcenie i działalność naukowa

Adam Bodnar jest absolwentem studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył w 2000 r. Ukończył również studia LLM z prawa konstytucyjnego porównawczego na Central European University w Budapeszcie. Ma za sobą także liczne kursy, m.in. z zakresu prawa europejskiego, angielskiego i amerykańskiego.

W 2006 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, a w 2019 roku - doktora habilitowanego. Pracował jako adiunkt w Zakładzie Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie został profesorem na Wydziale Prawa SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie, gdzie od 2021 roku pełni także funkcję dziekana.

Adam Bodnar - doświadczenie zawodowe

Adam Bodnar współpracował ze Stowarzyszeniem "Nigdy Więcej", pracował także w kancelarii prawniczej Weil, Gotshal & Manges

Następnie został pracownikiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w której odpowiadał za Program Spraw Precedensowych oraz pełnił funkcję sekretarza i wiceprezesa.

Adam Bodnar - działalność publiczna

Adam Bodnar w 2008 roku został ekspertem Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, gdzie zajął się doradztwem w zakresie przestrzegania praw człowieka w Polsce. Należał do rady ekspertów Europejskiego Instytutu na rzecz Równości Kobiet i Mężczyzn oraz rady dyrektorów Dobrowolnego Funduszu ONZ na Rzecz Ofiar Tortur. Był także przewodniczącym rady programowej Fundacji Panoptykon i prezesem Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy.

W 2015 roku został wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich. Pełnił tę funkcję w latach 2015–2021, działając m.in. na rzecz praw osób LGBT oraz wolności słowa i mediów, a także zwracając uwagę na niekonstytucyjność niektórych obostrzeń wprowadzanych w trakcie pandemii COVID-19.

Obecnie jest członkiem rad doradczych krajowych i międzynarodowych organizacji, w tym World Organization Against Torture (OMCT), International IDEA, World Justice Project, Liberties oraz Fundacji Obywatelskich Ruchów Demokratycznych.

Jako publicysta współpracuje z "Gazetą Wyborczą" oraz internetowym wydaniem "Polityki". Prowadzi także autorski program BOS w Radiu TOK FM.

Adam Bodnar - działalność polityczna

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku Adam Bodnar wystartował do Senatu jako bezpartyjny kandydat z ramienia Koalicji Obywatelskiej (z poparciem innych ugrupowań w ramach paktu senackiego) i został wybrany na senatora XI kadencji.

W grudniu 2023 r. po odwołaniu trzeciego gabinetu Mateusza Morawieckiego Adam Bodnar został ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w rządzie koalicyjnym Donalda Tuska.

Adam Bodnar - życie prywatne

Adam Bodnar ma żonę Magdalenę i trzech synów.

Interesuje się współczesną literaturą polską oraz muzyką (alternatywna i hip-hop). Biega i jest fanem klubu piłkarskiego FC Barcelona.

Adam Bodnar - Wiadomości

Wtorek, 23 lipca 2024 (08:08)
Prokuratura złoży zażalenie na decyzję sądu o niezastosowaniu aresztu wobec posła Marcina Romanowskiego - powiedział Adam Bodnar na antenie RMF FM. - Nastąpiła uzurpacja kompetencji przez...
Niedziela, 21 lipca 2024 (17:56)
Na ścieżce pieszo-rowerowej w Kaliszu ktoś napisał sprayem wstrząsające hasła odnoszące się do Donalda Tuska i Adama Bodnara. W sprawie interweniowała posłanka KO Karolina Pawliczak, która zgłosiła...

Adam Bodnar - Wideo