Zmień miejscowość
Popularne miejscowości
- Białystok, Lubelskie
- Bielsko-Biała, Śląskie
- Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
- Gdańsk, Pomorskie
- Gorzów Wlk., Lubuskie
- Katowice, Śląskie
- Kielce, Świętokrzyskie
- Kraków, Małopolskie
- Lublin, Lubelskie
- Łódź, Łódzkie
- Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
- Opole, Opolskie
- Poznań, Wielkopolskie
- Rzeszów, Podkarpackie
- Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
- Toruń, Kujawsko-Pomorskie
- Warszawa, Mazowieckie
- Wrocław, Dolnośląskie
- Zakopane, Małopolskie
- Zielona Góra, Lubuskie
Jest nazwisko nowego ministra nauki. Marcin Kulasek otrzymał rekomendację
Marcin Kulasek został wybrany na nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Dotychczasowy wiceminister aktywów państwowych zastąpi na stanowisku Dariusza Wieczorka, który zrezygnował ze stanowiska po serii wizerunkowych wpadek związanych m.in. z ujawnieniem nazwiska sygnalistki z Uniwersytetu Szczecińskiego. Stanowisko dotychczasowego wiceministra Macieja Gduli obejmie Karolina Zioło-Pużuk.
To Marcin Kulasek zastąpi na stanowisku szefa resortu nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka.
Tym samym potwierdziły się medialne doniesienia. O kandydaturze dotychczasowego wiceministra aktywów państwowych mówiło się bowiem w kuluarach już w grudniu.
Tekę wiceministra za Macieja Gdulę otrzymać ma natomiast Karolina Zioło-Pużuk.
Marcin Kulasek ministrem nauki. Czarzasty: Bardzo zależy nam na środowisku akademickim
- Chciałem poinformować, że w związku z umową koalicyjną i naszymi ustaleniami z premierem Donaldem Tuskiem na stanowisko ministra nauki rekomendujemy - i jest na to zgoda formacji oraz ustalenia koalicyjne się w tej sprawie zamknęły - dr Marcina Kulaska - poinformował we wtorek wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.
- Na osobę, która będzie jego zastępcą rekomendujemy panią dr Karolinę Zioło-Pużuk, która w tej chwili jest wiceszefem Kancelarii Senatu - dodał lider Nowej Lewicy.
Jak przekazał, jednocześnie zawnioskował on o odwołanie ze stanowiska podsekretarza stanu w resorcie nauki prof. Macieja Gduli.
- Jesteśmy przekonani, że te dwie osoby gwarantują dwie bardzo ważne sprawy. Jedna to sprawa silnej pozycji politycznej szefa tego resortu. Pan dr Kulasek jest również sekretarzem Nowej Lewicy i ma bardzo silną pozycję polityczną. (...) Silna pozycja polityczna to silny głos w sprawie zabezpieczenia budżetu i silny głos w sprawie zabezpieczenia finansowego interesów środowiska akademickiego, bo polityka to również pozycja polityczna poszczególnych członków rządu - dodał.
Wicemarszałek Sejmu przekazał podczas konferencji, że Lewicy bardzo zależy na środowisku akademickim, a także dialogu z nim i na tym, aby decydowało ono o swojej przyszłości oraz aby wsłuchiwać się we wszystkie jego postulaty.
Głos zabrał również wicepremier Krzysztof Gawkowski, który stwierdził, że "jest czas podsumowań, przychodzi czas zmian i nadchodzi czas pracy" i który podkreślił, że "nauka to jeden z priorytetów budowania odpowiedzialnego państwa".
- Te nominacje to wyraz odpowiedzialności za team, bo Lewica tworzy dobry team w rządzie i chce, żeby stworzony został bardzo dobry team w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego. Team, który ma zbudować dobrą i mocną więź ze środowiskiem akademickim - zaznaczył.
Marcin Kulasek podziękował natomiast premierowi Donaldowi Tuskowi i Nowej Lewicy za zaufanie i zadeklarował, że "Lewica bierze pełną odpowiedzialność za polską naukę".
- Wchodzimy nową ekipą z panią minister, mamy do siebie pełne zaufanie i będziemy mocno współpracować. To, co było dobre będzie kontynuowane, a to, co złe, będzie poprawione. Stawiamy na dialog i konsultacje - oświadczył.
Marcin Kulasek nowym ministrem nauki. Zastąpił Dariusza Wieczorka
Nominacja dla Kulaska bezpośrednio związana jest z dymisją Dariusza Wieczorka, który zrezygnował ze swojej funkcji tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Stało się to po serii artykułów Wirtualnej Polski, ujawniających, że Wieczorek zdradził dane sygnalistki z Uniwersytetu Szczecińskiego, która prosząc o anonimowość poinformowała o nieprawidłowościach na uczelni.
Ówczesny minister nauki miał przekazać zaadresowane do niego pisma wprost na ręce rektora US, informując jednocześnie Gabrielę Fostiak, że status sygnalistki jej nie przysługuje.
Po ujawnieniu kulis działania Wieczorka zareagował sam premier Donald Tusk, który miał postawić liderowi Lewicy Włodzimierzowi Czarzastemu ultimatum i dając mu kilka dni na podjęcie decyzji co do losów ministra.
W tle była także głośna sprawa zatrudnienia żony Dariusza Wieczorka i jej awansu na uczelni po tym, jak zmieniono regulamin oraz niewpisania do oświadczenia majątkowego dwuhektarowej działki i miejsca garażowego.
Ostatecznie polityk zdecydował się więc zrezygnować, na koniec oskarżając dziennikarzy o "hejt".
Marcin Kulasek nowym ministrem nauki. Kandydatów było kilku
To, że nowym ministrem nauki i szkolnictwa wyższego będzie polityk Nowej Lewicy nie budziło wątpliwości, ale w grze było kilka nazwisk - Karolina Zioło-Pużuk, Sebastian Gajewski, Dariusz Standerski, Dorota Olko i wspomniany Marcin Kulasek.
Polityk ma kilkuletnie doświadczenie w sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży, był też przewodniczącym podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego. Pracował jako nauczyciel akademicki na studiach doktoranckich, które ukończył w 2007 r.
Marcin Kulasek jest obecnie sekretarzem generalnym Nowej Lewicy, a w resorcie aktywów państwowych zajmował się m.in. Polską Grupą Zbrojeniową.
----
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!